O‘zbekiston milliy jamoasining Qirg‘iziston va Eronga qarshi tarkibi e’lon qilindi
O‘zbekiston milliy jamoasi 2026 yilgi jahon chempionati saralash bosqichida ishtirok etish uchun 17 martdan o‘quv-mashg‘ulot yig‘iniga kirishadi. Timur Kapadze boshchiligidagi jamoa 20 mart kuni Toshkentda Qirg‘izistonga qarshi maydonga tushsa, 25 mart kuni safarda Eronga qarshi muhim bahs o‘tkazadi.
Milliy jamoa murabbiylar shtabi mazkur uchrashuvlar uchun kuchli tarkibni shakllantirdi. Ushbu yig‘inga O‘zbekistonning yetakchi legionerlari ham taklif etilgan. Xususan, Angliya Premer-ligasida porlayotgan Abduqodir Husanov, "Roma" safida faoliyat olib borayotgan Eldor Shomurodov, SSKA tarkibida o‘zini ko‘rsatayotgan Abbosbek Fayzullayev hamda jarohatidan tuzalib, qayta safga qaytgan Oston O‘runov va Jaloliddin Masharipov ham tarkibda bor.
O‘zbekiston milliy jamoasi tarkibi:
Yusupov
Ne’matov
Ergashev
Abdullayev
Alijonov
Aliqulov
Ashurmatov
Eshmurodov
Xusanov
Sayfiyev
Komilov
Nasrullayev
Yuldashev
Abdiraxmatov
Xamrobekov
Fayzullayev
Iskanderov
Masharipov
O‘runov
Shukurov
Buriyev
Mozgovoy
Jiyanov
Shomurodov
Abdixoliqov
O‘zbekiston milliy jamoasi uchun ushbu o‘yinlar muhim ahamiyatga ega, chunki saralash bosqichida muvaffaqiyatli ishtirok etish orqali terma jamoa JCH-2026 yo‘llanmasiga ega chiqishni maqsad qilgan. Muxlislar esa ayniqsa, Yevropa va Rossiya klublarida yaxshi formaga kirib olgan o‘zbek legionerlaridan yuqori saviyadagi o‘yin kutishmoqda.

Состав сборной Узбекистана на матчи против Кыргызстана и Ирана объявлен
Национальная сборная Узбекистана начнет учебно-тренировочный сбор с 17 марта для участия в отборочном этапе чемпионата мира 2026 года. Команда под руководством Тимура Кападзе выйдет на поле против Кыргызстана 20 марта в Ташкенте, а 25 марта проведет важный матч против Ирана в гостях.
Штаб тренеров национальной команды сформировал сильный состав для этих встреч. На этот сбор приглашены ведущие легионеры Узбекистана. В частности, Абдуқодир Ҳусанов, который блистает в английской Премьер-лиге, Эльдор Шомуродов, выступающий за «Рому», Аббосбек Файзуллаев, показывающий себя в составе ЦСКА, а также Остон Урунов и Жалолиддин Машарипов, которые вернулись после травм, также входят в состав.
Состав национальной сборной Узбекистана:
Юсупов
Нематов
Эргашев
Абдуллаев
Алиджонов
Аликулов
Ашурматов
Эшмуродов
Хусанов
Сайфиев
Комилов
Насруллаев
Юлдашев
Абдирахматов
Хамробеков
Файзуллаев
Искандеров
Машарипов
Урунов
Шукуров
Буриев
Мозговой
Джиянов
Шомуродов
Абдихоликов
Эти игры имеют важное значение для национальной сборной Узбекистана, так как успешное участие в отборочном этапе является целью команды получить путевку на ЧМ-2026. Болельщики, в частности, ожидают высококлассной игры от узбекских легионеров, которые находятся в хорошей форме в европейских и российских клубах.