Sobiq Germaniya terma jamoasi va Myunxenning "Bavariya" klubi darvozaboni bo‘lgan Oliver Kan Bundesligadagi hozirgi vaziyat haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Oliver Kan o‘z intervyusida Bundesligada avvallari raqobat ancha kuchli bo‘lganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ilgari chempionlik uchun ko‘proq jamoalar kurashgan va musobaqa ochiqroq bo‘lgan.
Hozir esa, Bundesligani "eng halol" musobaqa deb atash qiyin. Kan jamoalarning moliyaviy imkoniyatlari o‘rtasidagi katta tafovutga e’tibor qaratdi.
U, bir jamoaning byudjeti 30 yoki 40 million yevro bo‘lsa, boshqa bir jamoa byudjeti 300 million yevroga yetishini adolatli deb bo‘lmasligini aytdi. Bu holat chempionatda raqobatni susaytiradi va natijalarga ham ta’sir ko‘rsatadi.
Oliver Kan bu tafovut yil sayin ortib borayotganini ham ta’kidladi. Uning fikricha, Klub jahon chempionati kabi yirik turnirlar orqali kuchli jamoalar qo‘shimcha daromad oladi va bu farq yanada chuqurlashadi.
Shu sababli, Bundesligada muvozanatni tiklash uchun moliyaviy tenglikni ta’minlash lozimligini qayd etdi.

Оливер Кан: Снижение конкуренции в Бундеслиге связано с финансами
Бывший вратарь сборной Германии и клуба «Бавария» из Мюнхена Оливер Кан высказал свое мнение о текущей ситуации в Бундеслиге. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Оливер Кан в своем интервью отметил, что ранее конкуренция в Бундеслиге была значительно сильнее. По его словам, раньше за чемпионство боролось больше команд, и соревнование было более открытым.
Сейчас же трудно назвать Бундеслигу «самым честным» турниром. Кан обратил внимание на значительное различие в финансовых возможностях команд.
Он сказал, что если бюджет одной команды составляет 30 или 40 миллионов евро, то бюджет другой команды достигает 300 миллионов евро, это нельзя считать справедливым. Эта ситуация ослабляет конкуренцию в чемпионате и также влияет на результаты.
Оливер Кан также отметил, что это различие увеличивается с каждым годом. По его мнению, клубы получают дополнительный доход через крупные турниры, такие как чемпионат мира, и это различие углубляется.
По этой причине он отметил необходимость обеспечения финансового равенства для восстановления баланса в Бундеслиге.