Muz ustida figurali uchish bo‘yicha Olimpiada chempioni Aleksey Yagudin Rossiya futbol klublarida xorijlik futbolchilar umuman bo‘lmasligi kerak, deb hisoblaydi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikriga ko‘ra, chet eldan kelgan futbolchilarni olib tashlash rus futbolchilari orasida asosiy tarkib uchun raqobatni kuchaytiradi va ularning rivojlanishiga yordam beradi. Yagudinning ta’kidlashicha, futbol bo‘yicha mutaxassis bo‘lmasa-da, xorijlik futbolchilarni olib tashlash tarafdori.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mahalliy futbolchilar asosiy tarkib uchun kurashishi, o‘z ustida ishlashi va shunchaki pul topib, bemalol yurmasligi kerak. Shuningdek, Rossiya Sport vazirligi xorijlik futbolchilar soniga cheklov kiritish bo‘yicha o‘zgartirishlar tayyorlayotgani ma’lum bo‘ldi.
Yangi tartibga ko‘ra, jamoa ro‘yxatida o‘n nafar chet ellik futbolchi bo‘lishi mumkin va bir vaqtda faqat oltitasi maydonga tushishi mumkin bo‘ladi. Hozirgi tartibga ko‘ra esa, jamoada o‘n uch nafar legioner bo‘lishi mumkin va ularning sakkiztasi bir vaqtda o‘ynay oladi.

Ягудин хочет, чтобы количество легионеров в российском футболе уменьшилось
Олимпийский чемпион по фигурному катанию Алексей Ягудин считает, что в российских футбольных клубах не должно быть иностранных игроков. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, удаление иностранных футболистов усилит конкуренцию среди российских игроков за место в основном составе и поможет их развитию. Ягудин подчеркивает, что, хотя он не является специалистом в футболе, он выступает за удаление иностранных игроков.
По его словам, местные футболисты должны бороться за место в основном составе, работать над собой и не просто зарабатывать деньги, без особых усилий. Также стало известно, что Министерство спорта России готовит изменения, касающиеся ограничения числа иностранных футболистов.
Согласно новым правилам, в заявке команды может быть десять иностранных футболистов, и одновременно на поле может выходить только шесть из них. По действующим правилам в команде может быть тринадцать легионеров, и восемь из них могут играть одновременно.