Chervichenko: Spartak beshinchi o‘rinda ham tura olmaydi
“Spartak” futbol klubi sobiq prezidenti Andrey Chervichenko o‘zining “Evro-Futbol” internet nashriga bergan intervyusida “Spartak” va “Akron” o‘rtasidagi o‘yin haqidagi fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning aytishicha, uchrashuvda qayd etilgan durang natija adolatli emas. Chervichenkoning ta’kidlashicha, “Akron” jamoasi yaxshiroq o‘ynagan va g‘alabaga haqli edi.
Uning fikriga ko‘ra, “Spartak” jamoasiga penaltilarni Dzuba emas, boshqa futbolchi ijro etgani omad bo‘ldi. Agar penaltilarni Dzuba tepganida, Moskva klubi Samara shahridan ochko olib keta olmasdi.
Yangi futbolchi Jedsonning o‘yiniga to‘xtalgan Chervichenko, maydonda narxi yuqori bo‘lgan ikki futbolchi “Akron” jamoasining butun tarkibidan qimmatroq bo‘lishiga qaramay, ular raqib futbolchilari fonida ajralib tura olmaganini qayd etdi. Xlusevichning maydondan chetlatilishi haqida ham fikr bildirildi.
Chervichenko, ushbu chetlatish bo‘yicha hech qanday e’tiroz yo‘qligini, biroq “Akron” futbolchisi Jjakovats ham ikkinchi sariq kartochka olishi mumkinligini aytdi. Uning nazarida, hakamning qarori juda noaniq bo‘lgan.
“Spartak” raqiblariga qarshi ham bundan ham bahsli qarorlar qabul qilinganini eslatdi. Xlusevichning ikki daqiqa ichida ikki marta ogohlantirilgani haqida so‘z yuritar ekan, Chervichenko, endi uning klubdan ketishi muqarrar ekanini ta’kidladi.
Garchi bosh murabbiy Stankovich unga so‘nggi paytlarda ishonch bildirayotgan bo‘lsa-da, Chervichenko Xlusevich boshqa jamoaga yuborilishini aytdi. Uchrashuv oxirida Zobninning penalti tepishi bo‘yicha ham fikr bildirildi.
Chervichenko, Zobninning “Spartak” darajasidagi futbolchi emasligini, klubning maqsadlariga mos jamoa tuzish imkoni bo‘lmayotganini qayd etdi. Qimmat futbolchilar olib kelinayotganiga qaramay, ular raqibdan ajralib tura olmayapti.
Zobninning katta maosh olgani, ammo jamoani ochkodan mahrum qilgani aytildi. Chervichenko “Spartak” mavsum boshini muvaffaqiyatsiz boshlaganini inkor etdi.
Uning fikricha, aynan “Rostov” yomon boshlagan, “Spartak” esa uch o‘yindan to‘rt ochko to‘plagan. Biroq chempionlik uchun kurashga baho berilsa, natija qoniqarsiz.
Chervichenko, “Spartak” beshinchi o‘rindan yuqoriga ko‘tarilishini real deb hisoblamaydi va jamoaning hatto beshinchi o‘rinda ham mustahkam o‘rnashishini tasavvur qila olmayapti. Elena Grigoryevskaya

Червиченко: Спартак на пятом месте тоже не устоит
Бывший президент футбольного клуба "Спартак" Андрей Червиченко в интервью интернет-изданию "Евро-Футбол" высказал свои мысли о матче между "Спартаком" и "Акроном". Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, зафиксированная в матче ничья несправедлива. Червиченко отметил, что команда "Акрон" играла лучше и заслуживала победы.
По его мнению, что "Спартаку" повезло, что пенальти исполнял не Дзюба, а другой футболист. Если бы пенальти бил Дзюба, московский клуб не смог бы увезти очки из Самары.
Остановившись на игре нового футболиста Джедсона, Червиченко отметил, что, несмотря на то, что двое футболистов с высокой ценой были дороже всего состава команды "Акрон", они не смогли выделиться на фоне соперников. Также было высказано мнение о удалении Хлусевича.
Червиченко сказал, что у него нет никаких возражений по поводу этого удаления, но отметил, что футболист "Акрона" Джаковиц также мог получить вторую желтую карточку. По его мнению, решение судьи было очень неопределенным.
Он напомнил, что против "Спартака" также принимались более спорные решения. Говоря о том, что Хлусевич был предупрежден дважды за две минуты, Червиченко подчеркнул, что теперь его уход из клуба неизбежен.
Хотя главный тренер Станкович в последнее время доверял ему, Червиченко сказал, что Хлусевича отправят в другой клуб. В конце матча также было высказано мнение о пенальти Зобнина.
Червиченко отметил, что Зобнин не является футболистом уровня "Спартак" и что нет возможности сформировать команду, соответствующую целям клуба. Несмотря на то, что привлекаются дорогие футболисты, они не могут выделиться на фоне соперника.
Упоминалось, что Зобнин получает высокую зарплату, но лишает команду очков. Червиченко опроверг, что "Спартак" неудачно начал сезон.
По его мнению, именно "Ростов" плохо начал, а "Спартак" набрал четыре очка за три игры. Однако, если оценивать борьбу за чемпионство, результат неудовлетворительный.
Червиченко не считает реальным, что "Спартак" поднимется выше пятого места, и не может представить, что команда даже на пятом месте займет прочное положение. Елена Григорьевская