“Spartak”ning qimmat transferlari o‘zini oqlamadi
Uning fikriga ko‘ra, Kahigao klub uchun foydali bo‘lmagan futbolchilarni xarid qilmoqda. Chervichenko ayniqsa “Akron” bilan o‘yinda bu holat yaqqol namoyon bo‘lganini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, “Spartak”ning yangi futbolchilari o‘zlarini to‘liq namoyon eta olmadi va ularga sarflangan mablag‘lar o‘zini oqlamadi. “Akron” futbolchilari esa “Spartak”ning yangi futbolchilari Liva Garciya va Jedson Fernandeshdan kam emasligini ko‘rsatdi.
Bu esa klub uchun katta yo‘qotish bo‘ldi, deydi Chervichenko. Ma’lumotlarga ko‘ra, Liva Garciya 2025 yilning qishida “Spartak”ga 18,7 million yevro evaziga kelib qo‘shilgan.
Jedson Fernandesh uchun esa Moskva klubi bu yil yozda 20,7 million yevro to‘lagan. Bu summaga bonuslar kiritilmagan.
“Akron”ga qarshi o‘yinda “Spartak” so‘nggi daqiqalarda gol o‘tkazib yubordi va natijada faqat bitta ochko olishga muvaffaq bo‘ldi. O‘yin 1:1 hisobida yakunlandi.
Shu tariqa, klubning yangi futbolchilariga sarflangan mablag‘lar hozircha o‘zini oqlamaganini ko‘rish mumkin. Mutaxassislar bu holatni jiddiy muammo sifatida baholamoqda.

“Спартак”а дорогие трансферы не оправдали себя
Бывший президент футбольного клуба “Спартак” Андрей Червиченко раскритиковал деятельность спортивного директора Франсиса Кахигао. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, Кахигао покупает футболистов, которые не приносят пользы клубу. Червиченко особенно отметил, что эта ситуация ярко проявилась в игре с “Акроном”.
По его словам, новые футболисты “Спартака” не смогли полностью проявить себя, и затраченные на них средства не оправдали себя. Футболисты “Акрона” показали, что не уступают новым игрокам “Спартака” Ливе Гарсии и Джедсону Фернандешу.
Это стало большой потерей для клуба, говорит Червиченко. По данным, Лива Гарсия присоединился к “Спартаку” зимой 2025 года за 18,7 миллиона евро.
За Джедсона Фернандеша московский клуб заплатил этим летом 20,7 миллиона евро. В эту сумму не включены бонусы.
В матче против “Акрона” “Спартак” пропустил гол в последние минуты и в результате смог заработать только одно очко. Игра завершилась со счетом 1:1.
Таким образом, можно увидеть, что средства, затраченные на новых игроков клуба, пока не оправдали себя. Специалисты оценивают эту ситуацию как серьезную проблему.