Veteran «Dinamo» jamoasi a’zosi Aleksey Petrushin «Evro-Futbol.ru» tarmoq nashriga bergan eksklyuziv intervyusida «Krasnodar»ga kubok o‘yinida uchragan mag‘lubiyat va mavsum boshidagi jamoa faoliyati haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
«Dinamo» kecha kubok o‘yinida «Krasnodar»ga yirik hisobda mag‘lub bo‘ldi. Asosiy muammolar nimada deb hisoblaysiz?
– Kecha maydonda asosiy tarkib emas, Karpin yaqin zaxirani sinab ko‘rishni istadi. Bu holat kubokning ayni bosqichida barcha jamoalarda kuzatiladi.
Zaxira haqida fikringiz qanday? – Bu o‘yinchilarning ko‘pchiligi oldingi do‘stlik uchrashuvlarida yaxshi taassurot qoldirgan edi.
Ammo kecha ular o‘zlarini yomon tomondan ko‘rsatdi. Jamoaning himoyasi umuman ishlamadi.
Janubiy jamoa Moskva himoyasini bosib oldi. «Dinamo» o‘z darvozabonidan tortib futbolchilarigacha ko‘p xatolar qildi.
Mehmonlar esa murakkab kombinatsiyalar bilan xato qilishga majbur qilgani yo‘q edi. «Dinamo» kam gol urmoqda va kam imkoniyat yaratmoqda.
Sababi nima? – «Krasnodar» himoyada yaxshi o‘ynadi.
Shuning uchun «Dinamo» hujumda deyarli o‘ynay olmadi. Faqat ikkinchi bo‘limda futbolchilar faollashdi, ammo mehmonlar hisobni saqlashga harakat qildi.
Karpiyning «Dinamo»ga moslashuvi uzoq davom etayotgani haqidagi fikrga nima deysiz? – Bu yerda boshqa masala bor.
«Rostov» va «Dinamo»ni solishtirish noto‘g‘ri. Rostov Karpin bilan yuqori o‘rinlarda bo‘lmagan, bu ikki jamoaning darajasi farq qiladi.
Rossiya terma jamoasi kuzda ko‘plab do‘stlik uchrashuvlarini o‘tkazadi va Karpin doimiy ravishda milliy jamoa safida bo‘ladi. Bu «Dinamo»ga salbiy ta’sir qilmaydimi?
– Klubda Karpinga Rolon Gusev yordam beradi, u o‘tgan mavsum oxirida to‘rt o‘yindan uchtasida g‘alaba qozondi. Jamoani yaxshi biladi.
Mashg‘ulot jarayonida katta muammolar bo‘lmaydi. Karpin ish dasturini qoldiradi va aloqada bo‘ladi.
Bosh murabbiy nazoratsiz qolsa, jamoa bo‘shashib qolmaydimi? – Bunday bo‘lishi mumkin emas.
Murabbiylar aloqada bo‘ladi, Karpin kim qanday tayyorlanayotganini bilib turadi. U fikrda doim «Dinamo» bilan birga.
«Dinamo» keyingi turda CSKA bilan o‘ynaydi. Nimalarni kutyapsiz?
– Men yaxshi futbol ko‘rishni istayman. Hozirgi CSKA eng kuchli jamoalardan biri.
Ular ko‘rsatuvchan va samarali o‘yin namoyish etmoqda. Futbolchilar to‘liq tayyor, to‘liq 90 daqiqa maydonda faol.
Hujum chog‘ida Glebov yetakchilik qiladi. Mezbonlar uchun oson bo‘lmaydi, ammo Karpin jamoasi o‘zini oqlashi kerak.

Петрушин: Уход Карпина не повлияет на «Динамо»
Ветеран команды «Динамо» Алексей Петрушин в эксклюзивном интервью для сетевого издания «Евро-Футбол.ru» поделился мнением о поражении от «Краснодара» в кубковом матче и начале сезона команды. Об этом сообщает Euro-football.ru.
«Динамо» вчера крупно проиграло «Краснодару» в кубковом матче. В чем, по вашему мнению, основные проблемы?
– Вчера на поле вышел не основной состав, Карпин хотел проверить ближайший резерв. Такая ситуация наблюдается у всех команд на данном этапе кубка.
Как вы оцениваете резервистов? – Большинство этих игроков оставили хорошее впечатление в предыдущих товарищеских матчах.
Однако вчера они проявили себя с плохой стороны. Защита команды совсем не сработала.
Южная команда захватила инициативу у московской обороны. «Динамо» допустило много ошибок от вратаря до полевых игроков.
Гости же не заставляли ошибаться сложными комбинациями. «Динамо» забивает мало голов и создает мало моментов.
В чем причина? – «Краснодар» хорошо сыграл в обороне.
Поэтому «Динамо» практически не могло играть в атаке. Только во втором тайме игроки активизировались, но гости старались сохранить счет.
Что скажете по поводу мнения, что адаптация Карпина в «Динамо» затягивается? – Здесь другая проблема.
Сравнивать «Ростов» и «Динамо» неправильно. Ростов с Карпиным не занимал высоких мест, уровень этих двух команд отличается.
Сборная России осенью проведет много товарищеских матчей, и Карпин постоянно будет в национальной команде. Не повлияет ли это негативно на «Динамо»?
– В клубе Карпину помогает Ролон Гусев, который в конце прошлого сезона выиграл три из четырех матчей. Он хорошо знает команду.
В тренировочном процессе больших проблем нет. Карпин оставляет программу работы и поддерживает связь.