Spartak ommaviyligi Romantsev davriga bog‘liq deydi Ugarov
Ugarovning aytishicha, bunday holatning sababi shundaki, «qizil-oq» jamoani qo‘llab-quvvatlovchilar orasida Oleg Romantsev davridagi jamoani eslaydiganlar ko‘p. O‘sha davrda «Spartak» Yevropa kuboklarida muvaffaqiyat qozongan.
Ugarov ta’kidlaganidek, hozirgi «Spartak»ning bu yutug‘i emas, balki Romantsev boshchiligidagi jamoaning natijasidir. Romantsev davrida jamoada ko‘proq rossiyalik futbolchilar bo‘lgan, xorijliklar esa deyarli yo‘q edi.
Shu davrda «Spartak» Chempionlar Ligasi musobaqasida katta muvaffaqiyatlarga erishgan. Bugungi kunga keladigan bo‘lsak, ekspertning fikricha, «Zenit» sovrinlar soni bo‘yicha moskvaliklarni ortda qoldirgan.
Biroq kelgusi yillarda vaziyat o‘zgarishi mumkin. 2025/2026 yilgi mavsumda ikkala jamoa ham yaxshi boshlay olmagan.
16 avgust kuni ular Rossiya Premyer Ligasi doirasida beshinchi turda Moskva shahrida o‘zaro o‘yin o‘tkazadi. Ushbu uchrashuv futbol ixlosmandlari tomonidan katta qiziqish bilan kutilyapti.

Спартак массовость связывает с эпохой Романцева, говорит Угаров
По мнению бывшего полузащитника «Зенита» Дениса Угарова, в настоящее время московский «Спартак» более популярен, чем клуб из Санкт-Петербурга. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам Угарова, причина такой ситуации в том, что среди болельщиков «красно-белых» много тех, кто помнит команду эпохи Олега Романцева. В то время «Спартак» добивался успехов в европейских кубках.
Как отметил Угаров, нынешние достижения «Спартака» — это не заслуга сегодняшней команды, а результат работы коллектива под руководством Романцева. В эпоху Романцева в команде было больше российских футболистов, а иностранцев практически не было.
В тот период «Спартак» добился больших успехов в Лиге чемпионов. Что касается сегодняшнего дня, по мнению эксперта, «Зенит» обошёл москвичей по количеству трофеев.
Однако в ближайшие годы ситуация может измениться. В сезоне 2025/2026 обе команды не смогли хорошо стартовать.
16 августа в Москве в рамках пятого тура Российской Премьер-Лиги состоится очный матч между ними. Эта встреча с большим интересом ожидается футбольными болельщиками.