Bahodir Jalolov IBF reytingida! Olimpiada finalidagi raqibi undan bir pog‘ona yuqori
Xalqaro boks federatsiyasi (IBF) 2025 yil aprel oyi uchun super og‘ir vazn toifasidagi yangilangan reytingni e’lon qildi. O‘zbekiston boks jamoasi uchun xursand qiluvchi xabar — yurtdoshimiz Bahodir Jalolov ushbu reytingda ilk 15likka kiritildi!
IBF rasmiy jadvaliga ko‘ra, Jalolov 13-pog‘onadan o‘rin oldi. Bu uning 5 aprel kuni Ostonada ukrainalik raqib Igor Shevadzutskiy ustidan qozongan ishonchli g‘alabasi natijasida qayd etildi.
Qattiq jang, to‘liq masofa va “bir ovozli” g‘alaba
Jang Ostona shahrida o‘tgan bo‘lib, Bahodir birinchi marta professional faoliyatida 10 raundlik to‘liq masofani bosib o‘tdi. Bu uning 15 ta g‘alabasidan faqat bittasida nokaut qayd etilmagan holat hisoblanadi. Ungacha u 14 ta raqibini nokaut bilan mag‘lub etgan edi.
Hakamlar bir ovozdan o‘zbekistonlik bokschining g‘alabasini tan oldi va IBF ham bu natijani inobatga olgan holda uni reytingga kiritdi.
Taqdirning hazili: Olimpiada finalidagi raqib yuqorida
Jadvaldagi yana bir diqqatga sazovor jihat — Bahodirning 2021 yil Tokio Olimpiadasi finalidagi raqibi Richard Torres uningdan bir pog‘ona yuqori — 12-o‘rinda qayd etilgan. Torres ham hozircha mag‘lubiyatsiz: 13 g‘alaba va 11 nokaut.
Bu ikki bokschi o‘rtasidagi ehtimoliy revansh jangi muxlislar uchun katta qiziqish uyg‘otishi shubhasiz.
IBF'ning to‘liq 15lik reytingi (2025 yil aprel):
1. NOT RATED
2. Derek Chisora (Zimbabwe)
3. Efe Ajagba (Nigeria)
4. Frank Sanchez (Cuba)
5. Anthony Joshua (England)
6. Filip Hrgovic (Croatia)
7. Justis Huni (Australia)
8. Moses Itauma (United Kingdom)
9. Michael Hunter (USA)
10. Martin Bakole (Congo)
11. Jared Anderson (USA)
12. Richard Torrez Jr. (USA)
13. Bakhodir Jalolov (Uzbekistan)
14. Peter Kadiru (Germany)
15. Guido Vianello (Italy)
Mutaxassislar nima deydi?
Ostonadagi jangdan so‘ng, bir qator sport OAVlari Jalolovni kuchliroq raqiblarga qarshi ringga chiqishga chaqirdi. Ko‘pchilik uning navbatdagi raqibi Olimpiada finalidagi “do‘stona qarshiligi” bo‘lgan Torres bo‘lishini kutmoqda.
IBF reytingi — boshlanish. Endilikda katta janglar kutib turibdi
Jalolovning 13-o‘ringa chiqishi uning xalqaro reytinglardagi mavqeini mustahkamlaydi. Bu o‘ziga xos chaqiruv: endilikda u faqat yutib kelayotgan raqiblar emas, balki elita bokschilarga qarshi ringga chiqishga yaqinlashmoqda.

Баходир Жалолов в рейтинге IBF! Соперник в финале Олимпиады на одну ступень выше
Международная боксёрская федерация (IBF) объявила обновлённый рейтинг в супертяжёлой весовой категории на апрель 2025 года. Радостная новость для узбекской боксерской команды — наш соотечественник Баходир Жалолов вошёл в первую 15-ку этого рейтинга!
Согласно официальной таблице IBF, Жалолов занял 13-е место. Это было зафиксировано после его уверенной победы над украинским соперником Игорем Шевадзутским 5 апреля в Нур-Султане.
Жестокий бой, полная дистанция и "единогласная" победа
Бой прошёл в Нур-Султане, и Баходир впервые в своей профессиональной карьере прошёл полную дистанцию в 10 раундов. Это единственный случай из его 15 побед, когда не было нокаута. До этого он победил 14 соперников нокаутом.
Судьи единогласно признали победу узбекского боксера, и IBF учла этот результат, включив его в рейтинг.
Ирония судьбы: соперник в финале Олимпиады выше
Ещё один примечательный момент в таблице — соперник Баходира в финале Олимпиады 2021 года в Токио Ричард Торрес находится на одну ступень выше — на 12-м месте. Торрес также пока непобеждён: 13 побед и 11 нокаутов.
Вероятный реванш между этими двумя боксерами, безусловно, вызовет большой интерес у зрителей.
Полный рейтинг IBF в 15-ке (апрель 2025 года):
1. НЕ ОЦЕНЕН
2. Дерек Чисора (Зимбабве)
3. Эфе Аджагба (Нигерия)
4. Фрэнк Санчес (Куба)
5. Энтони Джошуа (Англия)
6. Филип Хргович (Хорватия)
7. Джастис Хуни (Австралия)
8. Мозес Итаума (Великобритания)
9. Майкл Хантер (США)
10. Мартин Баколе (Конго)
11. Джаред Андерсон (США)
12. Ричард Торрез мл. (США)
13. Баходир Жалолов (Узбекистан)
14. Петер Кадиру (Германия)
15. Гвидо Вьянелло (Италия)
Что говорят эксперты?
После боя в Нур-Султане ряд спортивных СМИ призвали Жалолова выйти на ринг против более сильных соперников. Многие ожидают, что его следующим соперником станет Торрес, с которым у него была "дружеская встреча" в финале Олимпиады.
Рейтинг IBF — это начало. Теперь впереди большие бои
Выход Жалолова на 13-е место укрепляет его позицию в международных рейтингах. Это своеобразный вызов: теперь он приближается к выходу на ринг не только против соперников, которые идут на победу, но и против элитных боксеров.