Markaziy Osiyo futbol assotsiatsiyasi — CAFA tomonidan Rossiya terma jamoasiga 2025 yil sentyabr oyida bo‘lib o‘tadigan Millatlar Kubogida ishtirok etish uchun rasman taklif yo‘llangan. Biroq, Rossiya jamoasining ushbu musobaqada qatnashishi hozircha katta shubha ostida.
CAFA kimlardan iborat?
Assotsiatsiya tarkibiga quyidagi mamlakatlar kiradi:
- O‘zbekiston,
- Eron,
- Qirg‘iziston,
- Tojikiston,
- Turkmaniston,
- Afg‘oniston.
2023 yilgi CAFA turniri O‘zbekistonda o‘tkazilgan va unda Eron chempionlikni qo‘lga kiritgan, Ummon esa mehmon jamoa sifatida ishtirok etgan edi.
Nega Rossiya jamoasi CAFAda o‘ynamasligi mumkin?
Vaziyatdan xabardor manbaning aytishicha, Karpin boshchiligidagi Rossiya terma jamoasi sentyabrda CAFA musobaqasiga taklif olgan, lekin ishtirok imkoniyati juda past.
“Musobaqa tarkibida to‘rtta zich jadvaldagi uchrashuv bor. Shu paytda Rossiya futbol ittifoqi ikkita o‘rtoqlik uchrashuviga katta e’tibor qaratmoqda”, — deydi manba.
Bundan tashqari, 6 oktyabr kuni Rossiya — Eron o‘rtasida o‘tkazilishi rejalashtirilgan uchrashuv ham turnir bilan mos kelmaydi. Rossiya tomoni bu uchrashuvdan tashqari Eronga qarshi ikkinchi o‘yin o‘tkazishni rejalashtirmayapti, bu esa CAFA doirasidagi formatga mos tushmaydi.
CAFA Millatlar Kubogi haqida qisqacha
- 2025 yil sentyabr — Millatlar Kubogining ikkinchi marotabasi
- O‘zbekiston mezbonlik qiladi
- 2023 yilgi g‘olib — Eron
- 2023 yilda mehmon sifatida — Ummon
Siz nima deb o‘ylaysiz — Rossiya terma jamoasining CAFA musobaqasida qatnashishi turnir saviyasi uchun qanchalik muhim? Musobaqaga yana qaysi mamlakatlar qo‘shilishi mumkin?

Будет ли сборная России участвовать в турнире CAFA?
Центральноазиатская футбольная ассоциация — CAFA официально направила приглашение сборной России для участия в Кубке наций, который пройдет в сентябре 2025 года. Однако участие российской команды в этом турнире пока вызывает большие сомнения.
Из кого состоит CAFA?
Ассоциация включает в себя следующие страны:
- Узбекистан,
- Иран,
- Кыргызстан,
- Таджикистан,
- Туркменистан,
- Афганистан.
Турнир CAFA 2023 года прошел в Узбекистане, и в нем Иран завоевал чемпионство, а Оман участвовал в качестве гостевой команды.
Почему сборная России может не играть в CAFA?
По словам информированного источника, сборная России под руководством Карпина получила приглашение на турнир CAFA в сентябре, но вероятность участия очень низка.
“В составе турнира есть четыре встречи в плотном графике. В это время Российский футбольный союз уделяет большое внимание двум товарищеским матчам”, — говорит источник.
Кроме того, матч между Россией и Ираном, запланированный на 6 октября, также не совпадает с турниром. Российская сторона не планирует проводить второй матч против Ирана, что не соответствует формату CAFA.
Кратко о Кубке наций CAFA
- Сентябрь 2025 — второй розыгрыш Кубка наций
- Узбекистан будет хозяином
- Победитель 2023 года — Иран
- Гость в 2023 году — Оман
Что вы думаете — насколько важно участие сборной России в турнире CAFA для уровня турнира? Какие еще страны могут присоединиться к турниру?