«Hozirgi vaziyatda Rossiya klublari va terma jamoalariga xalqaro miqyosda o‘ynash taqiqlangan. Ammo biz bu vaziyat yaxshilanib, tinchlik o‘rnatilishiga ishonch bildiramiz. Ana shundan so‘ng Rossiya futbolchilari va klublariga yana xalqaro musobaqalarda qatnashishga ruxsat beriladi», — dedi FIFA rahbari.
Janni Infantino shuningdek, sportning siyosatdan xoli bo‘lishi, futbol orqali davlatlar va xalqlar o‘rtasida tinchlik va do‘stlik munosabatlari mustahkamlanishiga umid qilmoqda. Uning ta’kidlashicha, FIFA doimo xalqaro musobaqalarning hamjihatlik va tinchlik vositasi bo‘lib qolishi uchun harakat qiladi.
Ma’lumki, Rossiyaning futbol jamoalari Ukrainadagi vaziyat sababli 2022 yildan boshlab UYEFA va FIFA tashkil qiladigan xalqaro turnirlarda ishtirok etish huquqidan mahrum qilingan edi. Bu taqiq nafaqat terma jamoalarga, balki mamlakatning barcha klub jamoalariga ham tatbiq etilgan.
Shu munosabat bilan Rossiya terma jamoasi 2022 yilda Qatarda bo‘lib o‘tgan jahon chempionatida ham qatnashish imkoniyatidan mosuvo bo‘ldi. Bundan tashqari, mamlakat klublari Chempionlar ligasi, Yevropa ligasi va Konferensiyalar ligasidan ham chetlatilgan.
Infantinoning bu bayonoti Rossiya futboli uchun yangi imkoniyatlar eshigi ochilishi mumkinligini anglatadi. Xalqaro vaziyatda tinchlik o‘rnatilsa, Rossiyaning jahon futbolidagi o‘rni qayta tiklanishi ehtimoldan xoli emas.
FIFA prezidentining bildirgan fikrlari xalqaro jamoatchilikning diqqat markaziga aylandi va muxlislarda Rossiya klublari va terma jamoasining tez orada yana katta musobaqalarga qaytishiga bo‘lgan umidlarni yanada kuchaytirdi.
Eslatib o‘tamiz, yaqinda AQSH prezidenti Donald Tramp sport orqali davlatlar o‘rtasidagi munosabatlarni yaxshilash mumkinligini, shu sababdan Rossiya jamoalarining xalqaro futbol musobaqalarida ishtirok etishiga qarshi emasligini ta’kidlagan edi.
Hozircha FIFA va xalqaro hamjamiyat Rossiyaning xalqaro futbolga qaytish sanasini ma’lum qilganicha yo‘q. Ammo bu yo‘nalishdagi muzokaralar va xalqaro vaziyatning yaxshilanishi Rossiya futboliga yana yangi imkoniyatlarni taqdim etishi mumkin.

Президент FIFA сделал важное заявление о том, что Россия может вернуться в международный футбол
Президент FIFA Джанни Инфантино выразил надежду на то, что Россия снова сможет участвовать в международных соревнованиях. Он сказал это в интервью изданию The Guardian в ответ на слова президента США Дональда Трампа о том, что он не в курсе запрета на участие российских футбольных команд в международных турнирах.
«В текущей ситуации российским клубам и сборным запрещено играть на международном уровне. Однако мы надеемся, что эта ситуация улучшится и будет установлено мирное соглашение. После этого российским футболистам и клубам будет разрешено снова участвовать в международных соревнованиях», — сказал глава FIFA.
Джанни Инфантино также надеется, что спорт будет свободен от политики, и что через футбол будут укрепляться мирные и дружеские отношения между государствами и народами. По его словам, FIFA всегда будет стремиться оставаться средством единства и мира на международных соревнованиях.
Известно, что российские футбольные команды были лишены права участвовать в международных турнирах, организуемых УЕФА и FIFA, начиная с 2022 года из-за ситуации в Украине. Этот запрет был применен не только к сборным, но и ко всем клубным командам страны.
В связи с этим сборная России также лишилась возможности участвовать в чемпионате мира, который прошел в Катаре в 2022 году. Кроме того, клубы страны были исключены из Лиги чемпионов, Лиги Европы и Лиги конференций.
Заявление Инфантино может означать, что для российского футбола открываются новые возможности. Если в международной ситуации будет установлен мир, восстановление России в мировом футболе не исключено.
Высказанные президентом FIFA мысли стали центром внимания международной общественности и усилили надежды у болельщиков на скорое возвращение российских клубов и сборной на большие турниры.
Напомним, что недавно президент США Дональд Трамп подчеркивал, что через спорт можно улучшить отношения между государствами, и поэтому не против участия российских команд в международных футбольных соревнованиях.
Пока FIFA и международное сообщество не объявили дату возвращения России в международный футбол. Однако переговоры в этом направлении и улучшение международной ситуации могут предоставить российскому футболу новые возможности.