Arteta: "PSJdan yaxshiroq o‘ynadik" — «Arsenal» ustozidan mag‘lubiyat ortidan murosali bayonot
Yevropa Chempionlar Ligasi yarim finalida Parijning PSJ jamoasiga ikki bahs natijasiga ko‘ra mag‘lub bo‘lgan «Arsenal» bosh murabbiyi Mikel Arteta o‘yindan so‘ng muxlislar va OAV oldida o‘z fikrlarini bayon etdi. Uning ta’kidlashicha, jamoa maydonda o‘z salohiyatini to‘liq namoyon qilgan va ko‘rsatgan o‘yini bilan finalga munosib bo‘lgan.
«Avvalo, PSJni finalga chiqqanlari bilan tabriklayman. Ular harakat qilishdi, oxirida natijaga erishishdi. Ammo menimcha, har ikki o‘yinda ham «Arsenal» raqibdan yaxshiroq o‘yin namoyon etdi. Bu futbol — ba’zan eng yaxshi o‘ynagan emas, balki eng samarali bo‘lgan jamoa g‘alaba qiladi», — dedi Arteta.
Ispaniyalik mutaxassisning fikriga ko‘ra, ikki uchrashuvda ham asosiy farq raqib darvozabonining o‘yini bo‘lgan. «Ular uchun posbon hal qiluvchi omilga aylandi. Bizda ko‘plab imkoniyatlar bo‘ldi, lekin ulardan foydalanishda omadimiz kelmadi. Qachonlardir bunday o‘yinlar sizni rivojlantiradi. Bizning futbolchilar esa buni his qilib turishibdi», — deb qo‘shimcha qildi u.
Mikel Arteta jamoaning o‘yinini yuqori baholar ekan, futbolchilarni ruhiy jihatdan ko‘tarishga ham urinadi: «Biz bu yerga yurish bilan emas, yurak va fidoyilik bilan yetdik. Hech kim «Arsenal»ni favorit sifatida ko‘rmayotgan bir paytda, futbolchilarim maydonda o‘zini yetakchi deb his qilar darajada o‘ynashdi. Shuning o‘zi ham katta yutuq», — dedi ustoz.
Arteta so‘zlarining yakunida jamoa faoliyatidagi bunday bosqichlar kelajakdagi g‘alabalar uchun poydevor bo‘lishini ta’kidladi: «Biz bu mag‘lubiyatdan saboq olamiz. Futbolchilar ham, murabbiylar ham bunday uchrashuvlardan keyin yanada kuchliroq bo‘lib chiqishadi. Finalga chiqmadik — lekin bu bizni to‘xtatmaydi».
Endi «Arsenal» uchun barcha e’tibor APLdagi qolgan bahslarga qaratilgan. Jamoa muxlislari Artetaning so‘zlaridan ruhlanib, kelgusi mavsumda Yevropa sari yanada qat’iy intilishga ishonch bilan qaramoqda.

Артета: "Мы сыграли лучше, чем ПСЖ" — компромиссное заявление наставника «Арсенала» после поражения
Главный тренер «Арсенала» Микель Артета, который потерпел поражение от парижского клуба ПСЖ в полуфинале Лиги чемпионов Европы по сумме двух матчей, высказал свои мысли перед болельщиками и СМИ после игры. По его словам, команда полностью проявила свой потенциал на поле и заслужила выход в финал.
«Прежде всего, поздравляю ПСЖ с выходом в финал. Они старались, в итоге добились результата. Но, на мой взгляд, в обеих играх «Арсенал» показал лучший футбол, чем соперник. Это футбол — иногда побеждает не та команда, которая играет лучше, а та, которая более эффективна», — сказал Артета.
По мнению испанского специалиста, основное отличие в обеих встречах заключалось в игре вратаря соперника. «Он стал решающим фактором для них. У нас было много возможностей, но нам не повезло их реализовать. Иногда такие игры развивают вас. Наши футболисты это чувствуют», — добавил он.
Микель Артета, оценивая игру своей команды, также пытается поднять моральный дух игроков: «Мы пришли сюда не только с ходьбой, но и с сердцем и преданностью. В то время как никто не воспринимает «Арсенал» как фаворита, мои игроки играли так, чтобы чувствовать себя лидерами на поле. Это уже большое достижение», — сказал тренер.
В завершение своих слов Артета подчеркнул, что такие этапы в деятельности команды станут основой для будущих побед: «Мы извлечем уроки из этого поражения. И футболисты, и тренеры становятся сильнее после таких встреч. Мы не вышли в финал — но это нас не остановит».
Теперь все внимание «Арсенала» сосредоточено на оставшихся матчах в АПЛ. Болельщики команды, вдохновленные словами Артеты, с уверенностью смотрят на стремление к Европе в следующем сезоне.