Kamoliddin Tojiyev: "Moreyra shtabida ishlashim kerak bo‘lgandi"
- Bugun o‘yin oldidan yigitlarga berilgan rejalarning barchasi ishladi. Hamma o‘z darajasida o‘ynadi. O‘yindan oldin futbolchilarga, barcha terma jamoa darajasidagi futbolchilar ekanligini aytdik. Ularni shu orqali ruhiyatini ko‘tarmasak, ruhiy tushkunlikdan olib chiqib bo‘lmaydi. Ruhiyatni ko‘tarib olsak, bu yigitlarning barchasi yuqori darajada o‘yin ko‘rsatadigan futbolchilar. Ular bugun o‘z saviyasini namoyish qilishdi.
- Bugun futbolchilar erkin o‘ynadi, xotirjamlikni namoyish qildi. Bu "Buxoro" kabi kuchsiz jamoaning fonida shunday ko‘rindimi yoki Sizning o‘tgan yilda jamoani qo‘lingizga olganingizdan keyingi kabi futbolchilar yana kuchli o‘yin ko‘rsatishni boshladimi?
- "Buxoro"ni kuchsiz raqib deb bo‘lmaydi. Superligada hozir kuchsiz jamoaning o‘zi yo‘q. Yigitlar men kelganimga zo‘r o‘ynadi emas, shunchaki ruhiy tomonlama ko‘tarilish qilishga harakat qildik. Menimcha bu yerda menmi yoki boshqa murabbiy bo‘lsa ham, ular o‘zlarini ko‘rsatishadi.
- Moreyra davrida "Paxtakor"ga nima yetishmadi?
- Ayrim o‘yinlardagi mag‘lubiyatlardan keyin futbolchilar bilan gaplashib ko‘rdim, ular o‘zlarini yeyishni boshlashdi. Shu orqali o‘yin ham chiqmadi. 2-3 kun ichida futbolchilar bilan gaplashib, ruhiy tomonlama ko‘tarishga intildim. Tarkibdagi barcha futbolchilar termaga nomzod. Ularga o‘zlaridagi ishonchni qaytarish kerak.
- Siz uzoq yildan beri "Paxtakor"dasiz. Sizga adolatsizlik qilishayotgandek tuyulmayaptimi? Ya’ni, o‘tgan yili Maksim Shatskix ijodiy ta’tilga chiqqanida Sizning qo‘l ostingizdagi jamoa yaxshi o‘yin ko‘rsatdi va keyinchalik Shatskix yana qaytdi. Bu yil ham shunday bo‘lib qolsa, adolatsizlik bo‘lmaydimi? Siz futbolchilar bilan ishlaysiz, natijalarga erishasiz. Keyin esa yana vaziyatni chigallashtirishadi. Yoki rahbariyat bilan barchasini gaplashib oldingizmi?
- Men "Paxtakor"dan ketmagandim, U19 jamoa bilan ishlayotgan edim. Moreyra boshchiligidagi murabbiylar shtabida bo‘lishim kerak edi, biroq ularning o‘zlari meni olmaslikka qaror qilishdi. Yoshlar jamoasida ishlab turib ham murabbiylar shtabi bilan gaplashib turardim. Endi buyog‘ini ko‘ramiz, barchasi rahbariyatga bog‘liq. Ular qayerda deyishsa, o‘sha yerda ishlaymiz.

Камолиддин Тоджиев: "Мне нужно было работать в штабе Морейра"
После победы над "Бухарой" в рамках 9-го тура Суперлиги временный главный тренер "Пахтакора" Камолиддин Тоджиев принял участие в пресс-конференции.
- Сегодня все планы, данные ребятам перед игрой, сработали. Каждый сыграл на своем уровне. Перед игрой мы сказали футболистам, что они все игроки уровня сборной. Если мы не поднимем их моральный дух, вывести их из психологической ямы будет невозможно. Если мы поднимем моральный дух, все эти ребята - футболисты, которые могут показывать высокий уровень игры. Сегодня они продемонстрировали свой уровень.
- Сегодня футболисты играли свободно, продемонстрировали спокойствие. Это выглядело так на фоне такой слабой команды, как "Бухара", или ваши футболисты начали показывать сильную игру, как после того, как вы взяли команду в прошлом году?
- "Бухару" нельзя считать слабым соперником. В Суперлиге сейчас нет слабых команд. Ребята не играли хорошо только потому, что я пришел, мы просто старались поднять моральный дух. Я думаю, что здесь, будь я я или другой тренер, они все равно покажут себя.
- Чего не хватало "Пахтакору" во времена Морейры?
- После некоторых поражений в играх я поговорил с футболистами, они начали себя корить. Из-за этого игра не пошла. В течение 2-3 дней я старался поговорить с футболистами и поднять их моральный дух. Все футболисты в составе - кандидаты в сборную. Им нужно вернуть уверенность в себе.
- Вы давно в "Пахтакоре". Вам не кажется, что с вами поступают несправедливо? То есть, в прошлом году, когда Максим Шацких ушел в творческий отпуск, ваша команда показала хорошую игру, а затем Шацких вернулся. Если в этом году будет то же самое, разве это не будет несправедливостью? Вы работаете с футболистами, добиваетесь результатов. А потом снова усложняют ситуацию. Или вы уже обо всем договорились с руководством?
- Я не уходил из "Пахтакора", я работал с командой U19. Я должен был быть в тренерском штабе под руководством Морейры, но они сами решили меня не брать. Даже работая в молодежной команде, я общался с тренерским штабом. Теперь посмотрим, все зависит от руководства. Где они скажут, там и будем работать.