“Manchester Siti”ning gol mashinasi Erling Holand kelajakda La Ligada to‘p tepishni niyat qilgan. Bu haqda Ispaniya matbuotiga tayanib xabar tarqaldi. Garchi unga “Real Madrid” va “Barselona” kabi Ispaniyaning yetakchi klublari qiziqish bildirgan bo‘lsa-da, norvegiyalik forvard o‘z tanlovini allaqachon belgilab bo‘lganga o‘xshaydi.
“Real” – rad etilgan yo‘nalish
“El Nasional” nashri tarqatgan ma’lumotga ko‘ra, Holand “Real” safiga o‘tish imkoniyatini o‘z xohishi bilan rad etgan. Sabab – moliyaviy emas. Manbaning yozishicha, u Vinisius Junior va Kilian Mbappe kabi yulduzlar bor jamoada asosiy tarkibda muntazam o‘ynash imkoniyatiga shubha bilan qaramoqda.
Shuning uchun Holandning “qirollik klubi”ga qo‘shilish rejalari hozircha kun tartibidan chiqarib yuborilgan. U o‘zining asosiy maqsadi – yetakchi o‘yinchi sifatida namoyon bo‘lishni yanada kafolatlashni xohlamoqda.
“Barselona” – haqiqiy maqsad?
Kataloniya klubi esa Holand uchun maqbul yo‘nalish sifatida ko‘rilmoqda. Futbolchi “Barselona” safida yetakchiga aylanib, o‘z qobiliyati va darajasini yanada ochiq namoyon etishni istamoqda. Shuningdek, u jamoaning tiklanish va qayta qurilish jarayonida muhim figuraga aylanish niyatida.
Matbuotda tarqalgan xabarlarga ko‘ra, Holandning “Barsa”ga ehtimoliy transferi 2026 yilning yozida amalga oshishi mumkin.
Laporta harakatda, ammo moliya hal qiluvchi omil
Avvalroq jurnalistlar “Barselona” prezidenti Joan Laporta Erling Holandni olib kelishni shaxsan istashi va bu borada dastlabki harakatlarni boshlaganini yozgandi. Ammo bu transferni amalga oshirish uchun klub moliyaviy jihatdan mustahkamlashtirilishi zarur.
Hozirda Holand uchun talab etiladigan transfer summasi taxminan 175 million yevroni tashkil qilmoqda. Agar kataloniyaliklar bu mablag‘ni topa olmasa, “Manchester Siti” bilan muzokaralar butunlay to‘xtab qolishi mumkin.
Zamin.uz tahririyati Erling Holandning kelajakda qanday qaror qabul qilishi, qaysi klubda o‘ynashi va La Ligada qanday iz qoldirishi futbol olamidagi asosiy mavzulardan biriga aylanishi shubhasiz, deb hisoblaydi. Uning “Barselona”dagi ehtimoliy roli muxlislar uchun alohida qiziqish uyg‘otmoqda.

Холанд не смотрит на "Реал", а на "Барсу": норвежская звезда направляется в Каталонию?
Гол-машина «Манчестер Сити» Эрлинг Холанд намерен играть в Ла Лиге в будущем. Об этом сообщают испанские СМИ. Хотя такие ведущие клубы Испании, как «Реал Мадрид» и «Барселона», проявили к нему интерес, норвежский форвард, похоже, уже определился со своим выбором.
«Реал» – отклонённое направление
Согласно информации, распространённой изданием «El Nacional», Холанд сам отказался от возможности перейти в «Реал». Причина – не финансовая. По данным источника, он с сомнением смотрит на возможность регулярно играть в основном составе команды с такими звёздами, как Винисиус Жуниор и Килиан Мбаппе.
Поэтому планы Холанда по присоединению к «королевскому клубу» в настоящее время сняты с повестки дня. Он хочет ещё больше гарантировать свою основную цель – проявить себя как ведущий игрок.
«Барселона» – реальная цель?
Каталонский клуб рассматривается как предпочтительное направление для Холанда. Футболист хочет стать лидером в составе «Барселоны» и более открыто продемонстрировать свои способности и уровень. Кроме того, он намерен стать важной фигурой в процессе восстановления и перестройки команды.
Согласно сообщениям в прессе, возможный трансфер Холанда в «Барселону» может состояться летом 2026 года.
Лапорта в действии, но финансы – решающий фактор
Ранее журналисты писали, что президент «Барселоны» Жоан Лапорта лично хочет привлечь Эрлинга Холанда и уже начал предварительные шаги в этом направлении. Однако для осуществления этого трансфера клубу необходимо финансовое укрепление.
В настоящее время требуемая сумма трансфера для Холанда составляет примерно 175 миллионов евро. Если каталонцы не смогут найти эти средства, переговоры с «Манчестер Сити» могут полностью остановиться.
Редакция Zamin.uz считает, что решение, которое Холанд примет в будущем, в каком клубе он будет играть и какой след он оставит в Ла Лиге, безусловно, станет одной из основных тем в мире футбола. Его возможная роль в «Барселоне» вызывает особый интерес у болельщиков.