Mirjalol Qosimov: "Hisob katta, ammo bu "Navoiy FA" uchun katta dars bo‘ladi"
O‘zbekiston kubogi musobaqasining uchinchi bosqichidan o‘rin olgan OKMK hamda "Navoiy FA" jamoalari o‘rtasidagi uchrashuvda yirik hisob qayd etildi. Uchrashuv Olmaliq shahridagi "OKMK" stadionida bo‘lib o‘tdi va mezbonlarning 12:1 hisobidagi g‘alabasi bilan yakunlandi.
O‘yindan keyin OKMK klubi bosh murabbiyi Mirjalol Qosimov jurnalistlar bilan matbuot anjumanida ishtirok etib, o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi:
"Haqiqatdan ham, bugungi bellashuv oldidan guruhdagi vaziyat aniq emasdi, har qanday natija yuz berishi mumkin edi. Shu bois ham biz maydonga deyarli asosiy futbolchilarimiz bilan tushdik. Biroq, ayrim yetakchilarimiz – Islom To‘xtaxo‘jayev, Xurshid G‘iyosov va Datsi Kleydini bugungi o‘yinda zaxirada qoldirishni lozim ko‘rdik. Bunday qarorga kelishimizdan maqsad yosh futbolchilarimizga imkon berish, ularni katta o‘yinlarga ruhan va jismonan tayyorlash edi.
O‘yin o‘z maydonimizda bo‘lgani uchun muxlislarimizga chiroyli bayram sovg‘a qilishni rejalashtirgandik. Gollarning ko‘pligi ham muxlislarimizni xursand qilish va guruh bosqichida oxirgi turdagi hisob-kitoblarimiz uchun muhim ahamiyatga ega edi. Nazarimda, shu jihatdan maqsadimizga erishdik.
Albatta, raqibimiz "Navoiy FA" uchun bu mag‘lubiyat ancha og‘riqli bo‘lgani tabiiy. Lekin men raqib jamoaning yosh va iqtidorli futbolchilaridan ko‘ngillarini cho‘ktirmasliklarini, ruhan sinmasliklarini so‘rab qolardim. Ha, hisob katta bo‘ldi, ammo bu yosh futbolchilar uchun kelajakka qo‘yiladigan ilk qadam va muhim dars bo‘ladi. Ular shunday o‘yinlarda toblanib, katta futbolda kuchliroq va tajribaliroq bo‘lib yetishadilar.
Hozir O‘zbekiston futbolida yoshlar va akademiyalarga katta imkoniyatlar yaratilayotgan bir paytda, shu imkoniyatlardan to‘liq foydalanib, o‘z ustilarida ishlashni davom ettirishlari kerak. Ushbu o‘yin "Navoiy FA" jamoasidagi yosh yigitlar uchun yaxshi tajriba maktabi bo‘lib xizmat qiladi, deb ishonaman", – deb fikrlarini yakunladi Mirjalol Qosimov.
Ushbu natija bilan OKMK jamoasi O‘zbekiston kubogi guruh bosqichida muhim g‘alabaga erishib, keyingi bosqich uchun katta qadam tashladi.

Mirjalol Qosimov: "Счет большой, но это будет большой урок для "Навоий ФА""
В третьем этапе Кубка Узбекистана состоялся матч между командами OKMK и "Навоий ФА", в котором был зафиксирован крупный счет. Встреча прошла на стадионе "OKMK" в городе Олмалиq и завершилась победой хозяев со счетом 12:1.
После игры главный тренер клуба OKMK Мирджалол Касымов принял участие в пресс-конференции с журналистами и поделился своими мыслями:
"Действительно, перед сегодняшним противостоянием ситуация в группе была неясной, любой результат мог иметь место. Поэтому мы вышли на поле практически с основными игроками. Однако некоторых наших лидеров – Ислама Тухтакоэва, Хуршида Гиясова и Датси Клейди мы решили оставить в запасе. Цель нашего решения заключалась в том, чтобы дать возможность молодым футболистам, подготовить их морально и физически к большим играм.
Поскольку игра проходила на нашем поле, мы планировали подарить нашим болельщикам красивый праздник. Большое количество голов также имело важное значение для радости наших болельщиков и для расчетов в последнем туре группового этапа. На мой взгляд, в этом плане мы достигли своей цели.
Конечно, для нашего соперника "Навоий ФА" это поражение было довольно болезненным. Но я бы попросил, чтобы молодые и талантливые футболисты соперника не теряли духа и не сдавались морально. Да, счет был крупным, но это будет первым шагом и важным уроком для молодых футболистов. Они закалятся в таких играх и станут сильнее и опытнее в большом футболе.
Сейчас, когда в узбекском футболе создаются большие возможности для молодежи и академий, им нужно полностью использовать эти возможности и продолжать работать над собой. Я верю, что эта игра станет хорошей школой опыта для молодых парней в команде "Навоий ФА", – завершил свои мысли Мирджалол Касымов.
С этим результатом команда OKMK добилась важной победы на групповом этапе Кубка Узбекистана и сделала большой шаг к следующему этапу.