Polshada O‘zbekiston bokschilari g‘alaba seriyasini davom ettirmoqda: ikki vakilimiz yarim finalda!
Hozirda Polsha poytaxti Varshava shahrida bo‘lib o‘tayotgan nufuzli "World Boxing Cup" — Jahon boks kubogi musobaqasi o‘zining eng qizg‘in va keskin pallasiga kirdi. Mazkur nufuzli xalqaro turnirda ishtirok etayotgan O‘zbekiston terma jamoasi a’zolari yuqori mahorat va chiroyli janglari bilan barchaning e’tiborini o‘ziga qaratmoqda.
Bugun bo‘lib o‘tgan bahslarda yana ikki nafar hamyurtimiz yarim finalga yo‘llanma olib, oltin medallar uchun kurashish imkoniyatini qo‘lga kiritdi.
Jumladan, -80 kg vazn toifasida yurtimiz sharafini himoya qilayotgan tajribali charm qo‘lqop ustasi Javohir Ummataliyev Bolgariya vakili, Yevropaning umidli bokschilaridan biri sanalgan Villiam Cholov bilan kuch sinashdi. Butun uch raund davomida keskin va shiddatli kechgan bu jangda Javohir raqibiga nisbatan aniqroq va keskinroq zarbalar yo‘lladi. Natijada, hakamlarning bir ovozdan bergan qaroriga ko‘ra g‘alaba qozondi va yarim finalga yo‘l oldi.
Akmaljon Isroilov
Shuningdek, -85 kg vaznda yana bir iste’dodli sportchimiz Akmaljon Isroilov Turkiyaning yorqin vakillaridan biri Samet Ersoyga qarshi ringga ko‘tarildi. Bu uchrashuvda ham vakilimiz juda yuqori sur’at va texnikani namoyon etdi. Barcha raundlar davomida faol hujum olib borgan Akmaljon raqibidan bir necha barobar ko‘proq aniq zarbalar berdi. Yakunlangan bahsda hakamlar yakdillik bilan O‘zbekiston vakilining katta ustunligini tasdiqlab, unga yarim final yo‘llanmasini taqdim qilishdi.
Endi Javohir Ummataliyev va Akmaljon Isroilov O‘zbekiston sharafini yanada yuqori bosqichlarda himoya qilishadi va oltin medallar uchun jang olib borishadi.
Eslatib o‘tamiz, Polshadagi mazkur turnirda O‘zbekiston bokschilari oldingi bosqichlarda ham o‘zlarining yuqori saviyalari bilan jahon hamjamiyati diqqatini jalb etgan edi. Bu esa terma jamoamizning Parij-2024 Olimpiadasi oldidan katta imkoniyatlarga ega ekanligini ko‘rsatadi.

В Польше узбекские боксёры продолжают серию побед: двое наших представителей в полуфинале!
В настоящее время в столице Польши, городе Варшаве, проходит престижный турнир "World Boxing Cup" — Кубок мира по боксу, который вошел в свою самую горячую и напряженную стадию. Члены сборной Узбекистана, участвующие в этом престижном международном турнире, привлекают внимание всех своим высоким мастерством и красивыми боями.
Сегодня в прошедших поединках еще два наших соотечественника получили путевки в полуфинал и возможность бороться за золотые медали.
В частности, в весовой категории -80 кг наш опытный боксер Джавохир Уматалиев встретился с представителем Болгарии, одним из надежд европейского бокса Вильямом Чоловым. На протяжении всех трех раундов этот бой был напряженным и динамичным, и Джавохир нанес более точные и резкие удары по сравнению с соперником. В результате, согласно единогласному решению судей, он одержал победу и вышел в полуфинал.
Акмальджон Исроилов
Также в весовой категории -85 кг наш талантливый спортсмен Акмальджон Исроилов вышел на ринг против яркого представителя Турции Самета Эрсоя. В этом поединке наш боец также продемонстрировал очень высокий темп и технику. На протяжении всех раундов Акмальджон активно атаковал и нанес в несколько раз больше точных ударов, чем соперник. В завершении боя судьи единогласно подтвердили значительное преимущество представителя Узбекистана и предоставили ему путевку в полуфинал.
Теперь Джавохир Уматалиев и Акмальджон Исроилов будут защищать честь Узбекистана на более высоких уровнях и бороться за золотые медали.
Напоминаем, что на этом турнире в Польше узбекские боксеры уже привлекли внимание мирового сообщества своим высоким уровнем на предыдущих этапах. Это показывает, что наша сборная имеет большие возможности перед Олимпиадой в Париже-2024.