Arshavin: “Pyanich kelib Fayzullayev butunlay ko‘rinmay qoldi”
Rossiya futbolining taniqli va taniqli namoyandalaridan biri, sobiq terma jamoa sardori Andrey Arshavin SSKA klubidagi holat yuzasidan ochiq bayonot berdi. Uning ta’kidlashicha, jamoa bosh murabbiyi Marko Nikolichning taktik yechimlari yarim himoyachi Miralem Pyanichni markazga qo‘yish orqali bir qator futbolchilarning o‘yinini soyaga tushirgan.
“Men Pyanichdan hech qanday "vau-effekt" kutmaganman. Baribir, SSKAda unga nisbatan taktik qurbonliklar qilindi. Masalan, Oblyakovning harakatlari kamaydi, u go‘yo yo‘qolgandek bo‘ldi. Fayzullayev butunlay ko‘rinmay qoldi. Ya’ni, Pyanichning maydondagi faolligi ortidan ikki muhim futbolchi so‘ndi. Agar u jamoani tark etsa, SSKAda katta yo‘qotish bo‘lmaydi”, – deya baho berdi Arshavin “Chempionat” nashri jurnalisti Aleksandr Yershov bilan suhbatda.
Haqiqatan ham, SSKA so‘nggi paytlarda yuqori formada. 29 turdan so‘ng jamoa Rossiya Premer-ligasida 56 ochko bilan uchinchi o‘rinda bormoqda. Shuningdek, so‘nggi o‘yinda o‘zbekistonlik yulduz Abbosbek Fayzullayev zaxiradan maydonga tushirilgandi, ammo u o‘zining odatiy faolligini ko‘rsata olmadi.
Zamin.uz tahririyati SSKAdagi voqealar rivojini, xususan Fayzullayevning kelgusi o‘yinlardagi faolligini diqqat bilan kuzatib boradi. Siz Arshavin tanqidini qanday baholaysiz? Pyanich haqiqatan ham jamoaga mos emasmi?

Аршавин: “Пьянич пришел, и Файзуллаев совсем пропал”
Один из известных и знаменитых представителей российского футбола, бывший капитан сборной Андрей Аршавин сделал открытое заявление по поводу ситуации в клубе ЦСКА. Он отметил, что тактические решения главного тренера Марко Николича затенили игру ряда футболистов, поставив полузащитника Миралема Пьянича в центр.
“Я не ожидал от Пьянича никакого "вау-эффекта". Тем не менее, в ЦСКА были сделаны тактические жертвы в его отношении. Например, действия Облякова уменьшились, он стал как будто пропавшим. Файзуллаев полностью исчез. То есть, из-за активности Пьянича два важных футболиста потухли. Если он покинет команду, для ЦСКА это не будет большой утратой”, – оценил Аршавин в интервью журналисту издания “Чемпионат” Александру Ершову.
Действительно, ЦСКА в последнее время в хорошей форме. После 29 туров команда занимает третье место в Российской Премьер-Лиге с 56 очками. Также в последнем матче узбекская звезда Аббосбек Файзуллаев вышел на поле с скамейки запасных, но не смог продемонстрировать свою привычную активность.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за развитием событий в ЦСКА, в частности за активностью Файзуллаева в предстоящих матчах. Как вы оцениваете критику Аршавина? Пьянич действительно не подходит команде?