Hozirda 17 yoshli futbolchi kataloniyaliklar safida 19-raqam ostida o‘ynab kelmoqda. Biroq futbolchi 13 iyul kuni o‘zining 18 yoshini nishonlaydi va aynan shu sanada klub bilan uzoq muddatli yangi shartnoma imzolaydi. Yangi shartnoma kuchga kirishi bilan Yamal "Barselona"ning afsonaviy 10-raqamini qabul qilib oladi.
Eslatib o‘tish joiz, bu raqam "Barselona"da o‘z vaqtida Lionel Messi, Ronaldino va Diego Maradona kabi jahon futboli yulduzlari tomonidan taqilgan edi. Hozirda ushbu raqam Ansu Fatiga tegishli, ammo mavsum yakunida uning jamoani tark etishi yoki boshqa raqamga o‘tishi ehtimoli yuqori hisoblanadi.
Ma’lum qilinishicha, Lamin Yamal klub bilan yangi shartnoma borasida allaqachon kelishuvga erishgan. Ushbu shartnomada futbolchining transfer tovoni sifatida rekord darajadagi mablag‘ — 1 milliard yevro belgilangan.
Yamalning joriy mavsumdagi ko‘rsatkichlari muxlislar va ekspertlarni hayratga solmoqda. U bu mavsum "Barselona" sharafini himoya qilib, barcha musobaqalarda 54 marta maydonga tushgan va bu o‘yinlarda 18 ta gol urib, 25 ta golli uzatma bergan. Bunday yuqori natijalar yosh iqtidor egasining klubdagi mavqeini yanada oshirdi.
Ko‘plab futbol mutaxassislari va jamoa muxlislari Lamin Yamalni Messi va Ronaldino kabi katta futbol yulduzlarining vorisi sifatida ko‘rishmoqda. Kelgusi mavsumda 10-raqam ostida uning qanday o‘yin namoyish etishi jamoa ishqibozlari tomonidan qiziqish bilan kutib qolinmoqda.
Zamin.uz tahririyati ushbu iqtidor egasi faoliyatini diqqat bilan kuzatib boradi. Sizcha, Yamal afsonaviy 10-raqamga munosib futbolchi bo‘la oladimi?

«Барселона» — новая звезда: легендарный номер 10 достался Ямалу!
Ожидается, что в одном из самых известных клубов Испании "Барселона" в следующем сезоне засияет новая звезда. Молодой талант команды Ламин Ямал с нового сезона выйдет на поле под легендарным номером 10. Об этом сообщает издание Managing Barca, как пишет Championat.
В настоящее время 17-летний футболист играет за каталонцев под номером 19. Однако 13 июля он отметит свое 18-летие и именно в этот день подпишет новый долгосрочный контракт с клубом. С вступлением нового контракта в силу Ямал примет легендарный номер 10 "Барселоны".
Стоит напомнить, что этот номер в "Барселоне" ранее носили такие звезды мирового футбола, как Лионель Месси, Роналдиньо и Диего Марадона. В настоящее время этот номер принадлежит Ансу Фати, однако в конце сезона вероятность его ухода из команды или перехода на другой номер высока.
Сообщается, что Ламин Ямал уже достиг соглашения с клубом по новому контракту. В этом контракте сумма отступных для футболиста установлена на рекордном уровне — 1 миллиард евро.
Показатели Ямала в текущем сезоне удивляют болельщиков и экспертов. Он в этом сезоне, защищая честь "Барселоны", выходил на поле 54 раза во всех турнирах, забив 18 голов и сделав 25 голевых передач. Такие высокие результаты еще больше укрепили позицию молодого таланта в клубе.
Многие футбольные эксперты и болельщики команды видят в Ламине Ямале наследника таких больших футбольных звезд, как Месси и Роналдиньо. С интересом ожидается, как он проявит себя под номером 10 в следующем сезоне.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за карьерой этого таланта. Как вы думаете, сможет ли Ямал стать достойным обладателем легендарного номера 10?