«Shampun va Gvardiolaning kal boshi haqidagi gaplar — g‘irt be’manilik»
Abduqodir Husanovning yoshlar jamoasidagi murabbiyi — “Manchester Siti”dagi raqobat va futbolchining xarakteri haqida
O‘zbekiston futbolining tirik afsonasi, hozirda murabbiy va funksioner bo‘lib faoliyat yuritayotgan Azamat Abduraimov “Manchester Siti”ning yosh yulduzi Abduqodir Husanovga otalik bilan munosabatda. U futbolchi bilan 14 yoshidan beri ishlagan va O‘zbekiston yoshlar terma jamoasida uni tarbiyalagan. “Fergana” nashri bilan suhbatda mutaxassis Husanovning shakllanish jarayoni va uning kelajagi haqida gapirdi.
— Qodir jamoamizga yangidan tuzilayotgan paytdayoq kelgan. O‘shanda u yarim himoyada o‘ynardi va asosiy tarkibning muhim qismi edi. Uning uzoq masofali pasi yaxshi edi. Boy bo‘yi yetishmasdi, lekin 15 yoshida tez o‘sib ketdi, natijada Shlyatter kasalligiga chalindi (bu, odatda, sportchilarda tizza suyaklariga bosim tushishi sabab rivojlanadi. — “Fergana” izohi). Shuning uchun otasi Xikmat Hoshimov bilan maslahatlashgan holda uni bir necha oy termaga chaqirmaslikka qaror qildik. Keyinroq Qodirning organizmi mustahkamlashdi va 2019 yilda Minskdagi musobaqa oldidan men uni jamoaga qaytardim, sardor etib tayinladim va himoyaga o‘tkazdim. O‘shanda u bo‘yi bilan ham, jismoniy holati bilan ham yaxshi edi, tezligi ham yuqori edi. Men maxsus 14, 15 va 16 yoshdagi test natijalarini ko‘tarib chiqdim — o‘sish dinamikasi ajoyib edi. 16 yoshida Qodir masofaviy tezlik bo‘yicha eng yaxshi futbolchilardan biri edi. Spurtlar (qisqa tezlik) borasida uncha emas, lekin uning antropometrik xususiyatlarini hisobga olish kerak.
— Sizningcha, muvaffaqiyat formulasi nimada?
— Qodirning yuqori darajadagi futbolchiga aylanishida uning otasi Xikmat Hoshimovning hissasi katta, u ham milliy termada o‘ynagan. Ikkinchidan, Qodir O‘zbekiston chempionatini o‘tkazib yuborib, Belorussiyaning “Energetik-BGU” jamoasiga bordi, u yerda unga ishonishdi va u 18 yoshida asosiy tarkibda o‘ynay boshladi. O‘z yurtida unga bunaqa imkoniyat berilmasdi. Husanov “Bunyodkor” akademiyasi tarbiyalanuvchisi bo‘lishiga qaramay, asosiy jamoa murabbiylari uni ko‘rmadi, hatto zaxiraga ham chaqirishmadi.
Yana bir muhim jihat — Husanov yoshlar va o‘smirlar terma jamoalarida ishtirok etib, katta tajriba to‘pladi. Bugun AFUda jamoalar instituti tashkil etilgani — mamlakatda bolalar va o‘smirlar futboli rivojida katta qadam.
— Husanov “Manchester Siti”da o‘yin amaliyoti yetishmayotganidan qiynalmayaptimi?
— Men uning otasi bilan doimiy aloqadaman. Yaqinda u Angliyadan qaytdi va aytdiki, “shaharliklar” murabbiyi Gvardiola uni hech qayerga qo‘ymoqchi emas — na sotadi, na ijaraga beradi. Uning o‘zi bilan ko‘p mashg‘ulot olib boradi. Qodirning o‘zi ham buni tushunyapti, hech qayerga ketmoqchi emas. Xikmat aytdiki, “Siti” — Qodir uchun hayot maktabi. Hatto agar u o‘ynamasa ham, mashg‘ulot qilib, Gvardiolaning e’tiboriga sazovor bo‘layotgan bo‘lsa — bu katta gap.
Qodir jimjit bola, ammo futbol uning hayoti. Hech qachon intizomiy muammosi bo‘lmagan. Menda ham u sardor bo‘lgan. Shuning uchun qayerda bo‘lmasin, unga yaxshi munosabat bildirilishidan ajablanmayman — “Siti”da, “Lans”da, O‘zbekiston terma jamoasida yoki “Energetik”da. U mehnatsevar. Gvardiolaning o‘zi ham shuni ta’kidlagan.
— Nima uchun Gvardiola unga ishonch bildirmay qo‘ydi?
— Buni “ishonchsizlik” deb ayta olmayman. Har bir murabbiy birinchi navbatda jamoa manfaatidan kelib chiqadi. Yanvar oyida jamoa notinch edi, ko‘p muammolar bor edi. Sog‘lomlik bilan bog‘liq muammolar, tizimdagi o‘zgarishlar. Hozir barqarorlik paydo bo‘ldi. O'Rayli qanotda o‘ynay boshladi, Yoshko Gvardiol markazga o‘tdi. Endi ikki markaziy himoyachi bilan o‘ynashadi. Ularni almashtirishni xohlashmaydi. Asosiylar natija berayapti — shunday ekan, hech kimga “qo‘limizdagi yaxshidan voz kechmaymiz”.
Husanov hozircha asosiy tarkibda emas, lekin bu vaqtinchalik holat, deb o‘ylayman.
Aprelda Husanov zaxirada qolgandan keyin, angliyalik muxlislar forumlarida uning Gvardiolani ranjitgani haqida xabarlar tarqalgan edi. Go‘yoki, u ingliz tilida yaxshi gapira olmagani uchun Gvardiola uni “champ” (chempion) deb ataganida, u “you're champ too” deb javob qaytargan. Lekin bu “shampun” (shampoo) singari eshitilgan. Gvardiolaning kal bo‘lgani tufayli, go‘yoki bu haqorat deb qabul qilingan.
— Demak, shampun va kallik haqidagi hikoya – noto‘g‘rimi?
— Beasos gaplar. Hatto agar Qodir noto‘g‘ri gapirgan bo‘lsa ham, tarbiyali va katta yoshdagi Gvardiola bunga ahamiyat bermas edi. Holbuki, Qodirni so‘ndiradigan yagona holat bu bo‘lishi mumkin, deb o‘ylagan edik — CHLda “Real”ga qarshi o‘yinda Pep uni chekka himoyachi pozitsiyasiga qo‘ydi. Vinisiusga qarshi. Bu pozitsiya — Xusanovga to‘g‘ri kelmaydi. Uning aytishicha, Vinisius juda tezkor va uni faqat masofada to‘xtatish mumkin. Shuning uchun juda qiynaldi.
— Kimdir aytyapti: “Unda pas yo‘q”.
— Yo‘q. Paslari zo‘r. U yarim himoyachi bo‘lib o‘ynagan. O‘yinni ko‘ra oladi, maydonni to‘g‘ri baholaydi. Kombinatsion o‘yin uchun barcha xususiyatlarga ega. Esdan chiqarmang: unga hali 21 yosh. Gvardiolaning maktabi — uning kelajakda yuqori saviyali futbolchiga aylanishi uchun poydevor.
— U ikki markaziy himoyachi bilan o‘ynaganmi?
— Ha, bu muhim. “Siti” endi ikki markaziy himoyachi bilan o‘ynayapti. Maydonda unga joy kamaydi. Raqobat qattiq.
Biroq Husanov — “Siti”, “Lans”, termada ham markazdagi to‘rtlikda o‘ynagan. Mening termamda ham shunday edi. Himoyani faqat uning yonidagilar qo‘llab turgan, deyish — noto‘g‘ri. Aksincha — u “tozalagich” edi. Hatto “Siti”da ham. Himoyada “teshik” bor edi. Har holda, uch himoyachi bilan o‘ynash osonroq. Ammo Husanov ikkilikda ham o‘ynay oladi.
— U “Siti”da qoladimi?
— Bu Gvardiola qolish-qolmasligiga bog‘liq. Agar u qolsa, Husanovni ketkazmaydi. Endi o‘yin amaliyoti yetishmasa ham, terma jamoada o‘ynaydi. Agar jahon chempionatiga chiqishsa — bu hayajon hamma narsani unuttiradi. Bu ularning orzusi va buni amalga oshirishadi.
— Demak, O‘zbekistonga qaytishi ta’sir qildimi?
— Ehtimol, ta’sir qilgan. Klub ham buni payqadi. AFUga fotosessiyalar va fanatlardan himoya qilish haqida yozma so‘rov yuborildi. Katta futbolda bunday “ichkari aralashish” kechirilmaydi. Mashinani sovg‘a qilish, turmush qurish — bu hammasini yaqqol qilib qo‘ydi. Ikkalasining ta’siri ko‘rindi. Jumladan, Eronga qarshi o‘yinda — pas baholar oldi. Internetni ochsang, Husanovning Toshkentdagi “majaralari”dan boshqa narsa yo‘q.
Biz, albatta, faxrlanamiz. Ammo u qanday bosimda ekanini tushunishimiz kerak. Ishonamanki, u safar ortda qoldi va o‘zi uchun ham, AFU uchun ham dars bo‘ldi. Hatto Shomurodov Italiyaga ketganida bunday faoliyat bo‘lmagan.
— Yaqinda uylanadi. Bu ta’sir qilmaydimi?
— To‘y, — u Toshkentda bo‘ladi, — albatta, har bir futbolchi boshidan o‘tkazadigan alohida voqea. Organizm qayta moslashadi, oilaviy hayot qo‘shimcha majburiyatlarni yuklashi mumkin. Lekin menimcha, uning yoshida hammasidan osonroq o‘tib ketadi. Qodir allaqachon o‘smir emas, balki jismoniy va ruhiy jihatdan shakllangan sportchi va erkak. Shu bilan birga, ehtimoliy ehtirosiy ta’sirni istisno qilib bo‘lmaydi, axir to‘y — muhim voqea. Lekin men Qodirni bilaman. Uni sinab bo‘lmaydi. U yulduzlik kasaliga uchramaydi va o‘z nomiga aytilgan maqtovlarga quloq solmaydi.

«Шампун и разговоры о главе Гвардиолы — полная ерунда»
Тренер молодежной команды Абдукадир Хусанов — о конкуренции в «Манчестер Сити» и характере футболиста
Живая легенда узбекского футбола, ныне работающий тренером и функционером Азамат Абдураимов относится к молодому таланту «Манчестер Сити» Абдукадиру Хусанову как к сыну. Он работал с футболистом с 14 лет и воспитал его в молодежной сборной Узбекистана. В интервью изданию «Фергана» специалист рассказал о процессе формирования Хусанов и его будущем.
— Кадир пришел в нашу команду в момент ее перестройки. Тогда он играл на позиции полузащитника и был важной частью основного состава. Его дальние передачи были хороши. Он не был высоким, но в 15 лет быстро вырос, в результате чего заболел болезнью Шляттера (это обычно развивается у спортсменов из-за давления на коленные суставы. — Примечание «Ферганы»). Поэтому, посоветовавшись с отцом Хикматом Хошимовым, мы решили не вызывать его в сборную на несколько месяцев. Позже организм Кадира укрепился, и перед соревнованиями в Минске в 2019 году я вернул его в команду, назначил капитаном и перевел в защиту. Тогда он был в хорошей физической форме и имел высокую скорость. Я поднял специальные результаты тестов для 14, 15 и 16-летних — динамика роста была замечательной. В 16 лет Кадир был одним из лучших футболистов по дистанционной скорости. По спринтам (короткая скорость) не так сильно, но нужно учитывать его антропометрические характеристики.
— Как вы думаете, в чем формула успеха?
— В становлении Кадира в высококлассного футболиста большая заслуга его отца Хикмата Хошимова, который также играл в национальной сборной. Во-вторых, Кадир пропустил чемпионат Узбекистана и уехал в белорусскую команду «Энергетик-БГУ», где ему доверяли, и он начал играть в основном составе в 18 лет. В своей стране ему не предоставили бы такую возможность. Несмотря на то, что Хусанов был воспитанником академии «Бунёдкор», тренеры основной команды его не заметили, даже не вызывали в запас.
Еще один важный момент — Хусанов, участвуя в молодежных и юношеских сборных, накопил большой опыт. Сегодня создание института команд в АФУ — это большой шаг в развитии детского и юношеского футбола в стране.
— Не испытывает ли Хусанов трудностей из-за нехватки игровой практики в «Манчестер Сити»?
— Я постоянно на связи с его отцом. Недавно он вернулся из Англии и сказал, что тренер «горожан» Гвардиола не собирается его никуда отпускать — ни продавать, ни отдавать в аренду. Он много занимается с ним. Сам Кадир это понимает, никуда не хочет уходить. Хикмат сказал, что «Сити» — это школа жизни для Кадира. Даже если он не играет, но тренируется и привлекает внимание Гвардиолы — это уже большое дело.
Кадир тихий парень, но футбол — это его жизнь. У него никогда не было дисциплинарных проблем. У меня он тоже был капитаном. Поэтому не удивлюсь, если к нему хорошо относятся — в «Сити», «Лансе», сборной Узбекистана или «Энергетике». Он трудолюбивый. Сам Гвардиола это подчеркивал.
— Почему Гвардиола перестал доверять ему?
— Я не могу назвать это «недоверием». Каждый тренер прежде всего исходит из интересов команды. В январе команда была нестабильна, было много проблем. Проблемы со здоровьем, изменения в системе. Сейчас стабильность появилась. О'Райли начал играть на фланге, Йошко Гвардиол перешел в центр. Теперь он играет с двумя центральными защитниками. Они не хотят их менять. Основные игроки показывают результат — значит, никто не скажет: «Мы откажемся от хорошего, что у нас есть».
Хусанов пока не в основном составе, но я думаю, это временное положение.
В апреле, после того как Хусанов остался на скамейке запасных, в английских фанатских форумах появились сообщения о том, что он обидел Гвардиолу. Якобы, когда Гвардиола назвал его «champ» (чемпион), он ответил «you're champ too» (ты тоже чемпион). Но это прозвучало как «шампунь» (shampoo). Из-за лысости Гвардиолы это было воспринято как оскорбление.
— Значит, история о шампуне и лысине — неправда?
— Абсурдные слова. Даже если Кадир сказал что-то не так, воспитанный и взрослый Гвардиола не обратил бы на это внимания. Хотя мы думали, что единственное, что может его расстроить — это то, что в матче Лиги чемпионов против «Реала» Пеп поставил его на позицию крайнего защитника. Против Винисиуса. Эта позиция не подходит Хусанову. Он говорит, что Винисиус очень быстрый, и его можно остановить только на расстоянии. Поэтому ему было очень трудно.
— Кто-то говорит: «У него нет паса».
— Нет. У него отличные передачи. Он играл на позиции полузащитника. Видит игру, правильно оценивает поле. Обладает всеми качествами для комбинационной игры. Не забывайте: ему всего 21 год. Школа Гвардиолы — это основа для его будущего становления высококлассным футболистом.
— Он играл с двумя центральными защитниками?
— Да, это важно. «Сити» теперь играет с двумя центральными защитниками. На поле ему стало меньше места. Конкуренция жесткая.
Тем не менее, Хусанов играл в центре и в «Сити», и в «Лансе», и в сборной. У меня в сборной было так же. Неправильно говорить, что защиту поддерживают только те, кто рядом с ним. Напротив — он был «чистильщиком». Даже в «Сити». В защите была «дыра». В любом случае, играть с тремя защитниками легче. Но Хусанов может играть и в паре.
— Останется ли он в «Сити»?
— Это зависит от того, останется ли Гвардиола. Если он останется, Хусанов не уйдет. Даже если сейчас не хватает игровой практики, он будет играть в сборной. Если они выйдут на чемпионат мира — это волнение, которое все забудут. Это их мечта, и они ее осуществят.
— Значит, возвращение в Узбекистан повлияло?
— Возможно, повлияло. Клуб тоже это заметил. В АФУ был направлен письменный запрос о проведении фотосессий и защите фанатов. В большом футболе такое «внутреннее вмешательство» не прощается. Подарки, свадьбы — все это стало очевидным. Влияние обоих стало заметным. В частности, в игре против Ирана — он получил оценки за передачи. Если открыть интернет, то нет ничего, кроме «приключений» Хусанов в Ташкенте.
Мы, конечно, гордимся. Но мы должны понимать, под каким давлением он находится. Я верю, что он оставил это путешествие позади и это стало уроком как для него, так и для АФУ. Даже когда Шомуродов уехал в Италию, такой активности не было.
— Он скоро женится. Это не повлияет?
— Свадьба, — она пройдет в Ташкенте, — конечно, это особое событие, которое каждый футболист переживает. Организм адаптируется, семейная жизнь может наложить дополнительные обязательства. Но я думаю, что в его возрасте это пройдет легче всего. Кадир уже не подросток, а физически и психологически сформировавшийся спортсмен и мужчина. В то же время нельзя исключать возможное эмоциональное влияние, ведь свадьба — важное событие. Но я знаю Кадира. Его не сломать. Он не заболеет звездной болезнью и не будет прислушиваться к похвалам, сказанным о его имени.