Dunyodagi eng ommabop klublar ro‘yxatida “Real” yetakchilik qilmoqda
Xalqaro sport tahlilchilari markazi CIES Football Observatory eng ko‘p obunachiga ega bo‘lgan dunyo futbol jamoalarining yangi reytingi e’lon qildi. Asosiy ijtimoiy tarmoqlar — X (sobiq Twitter), Instagram, Facebook, TikTok va YouTube'dagi auditoriyalar hisobga olingan mazkur ro‘yxatda jahonning eng mashhur klublari o‘zaro raqobatda.
Bu yilgi reytingda “Real Madrid” klubi barcha raqiblarini ortda qoldirib, mutlaq yetakchilikni qo‘lga kiritdi. Madridliklar barcha platformalarda jami 473,7 milliondan ortiq obunachi to‘plashga muvaffaq bo‘lgan. “Real” nafaqat Yevropa, balki butun dunyodagi futbol ixlosmandlarining eng ko‘p kuzatiladigan jamoasi sifatida o‘z mavqeini mustahkamlamoqda.
Ikkinchi pog‘onada kataloniyalik “Barselona” klubi joy olgan. Uning obunachilar soni 427,4 millionga yetgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich ham jahon futbolining nechog‘li keng auditoriyaga ega ekanidan dalolat beradi.
Uchinchi o‘rinda esa ingliz giganti “Manchester Yunayted” — 233,6 million obunachi bilan joylashgan. PSJ (199,4 mln), “Manchester Siti” (179,5 mln), “Yuventus” (174,9 mln), “Liverpul” (166,7 mln), “Chelsi” (152,9 mln), “Bavariya” (149,1 mln) va “Arsenal” (114,1 mln) kabi klublar ham kuchli o‘nlikni to‘ldiradi.
Qizig‘i shundaki, Rossiya klublari orasida faqatgina “Zenit” top-100likdan joy olgan. Peterburg jamoasi 10,4 million obunachi bilan 68-o‘rinni egalladi va Rossiyadan ushbu elit ro‘yxatga kirgan yagona klub sifatida qayd etildi.
Ommaboplikning sirlari va zamonaviy futbol marketingi
Bugungi kunda futbol klublari nafaqat maydondagi natijalar, balki raqamli maydondagi ta’siri, ommabopligi va ijtimoiy tarmoqlardagi faolligi bilan ham katta ahamiyat kasb etmoqda. Millionlab obunachilar — bu jamoaning xalqaro brendi, tijoriy kelishuvlari, transfer bozoridagi imkoniyatlari va muxlislar armiyasining kengayishiga bevosita ta’sir qiluvchi omillardir.
“Real Madrid” va “Barselona” kabi gigantlar global brendga aylanib, turli qit’alardagi millionlab yoshlarni o‘z ortidan ergashtirishda davom etmoqda. Ingliz klublari esa Premer-liganing targ‘iboti va professional marketing siyosati tufayli ko‘plab yangi muxlislar jalb qilmoqda.
CIES Football Observatory reytingi yana bir bor futbolning butun dunyo bo‘ylab qanday global tuzilmaga aylanganini namoyon qildi. Muxlislar esa o‘z sevimli klublarini nafaqat stadionlarda, balki har kuni internet orqali qo‘llab-quvvatlashda davom etmoqda. Zamonaviy futbol nafaqat sport, balki jahon madaniyati va ommaviylikning muhim qismiga aylangani yaqqol ko‘zga tashlanadi.

В списке самых популярных клубов в мире лидирует "Реал"
Международный центр спортивной аналитики CIES Football Observatory опубликовал новый рейтинг футбольных команд мира с наибольшим числом подписчиков. В этом списке, учитывающем аудитории основных социальных сетей — X (бывший Twitter), Instagram, Facebook, TikTok и YouTube, соревнуются самые известные клубы мира.
В этом году клуб «Реал Мадрид» оставил всех соперников позади и занял абсолютное первое место. Мадридцы смогли собрать более 473,7 миллиона подписчиков на всех платформах. «Реал» укрепляет свои позиции как самая наблюдаемая команда не только в Европе, но и среди футбольных фанатов всего мира.
На втором месте расположился каталонский клуб «Барселона». Его число подписчиков достигло 427,4 миллиона, что также свидетельствует о том, насколько широкой аудиторией обладает мировой футбол.
На третьем месте находится английский гигант «Манчестер Юнайтед» — с 233,6 миллиона подписчиков. Клубы, такие как ПСЖ (199,4 млн), «Манчестер Сити» (179,5 млн), «Ювентус» (174,9 млн), «Ливерпуль» (166,7 млн), «Челси» (152,9 млн), «Бавария» (149,1 млн) и «Арсенал» (114,1 млн), также входят в сильнейшую десятку.
Интересно, что среди российских клубов только «Зенит» попал в топ-100. Петербургская команда заняла 68-е место с 10,4 миллиона подписчиков и была отмечена как единственный клуб из России, вошедший в этот элитный список.
Секреты популярности и современный футбольный маркетинг
Сегодня футбольные клубы имеют большое значение не только за результаты на поле, но и за влияние в цифровом пространстве, популярность и активность в социальных сетях. Миллионы подписчиков — это международный бренд команды, коммерческие соглашения, возможности на трансферном рынке и факторы, непосредственно влияющие на расширение армии фанатов.
Гиганты, такие как «Реал Мадрид» и «Барселона», продолжают превращаться в глобальные бренды, привлекая миллионы молодежи со всех континентов. Английские клубы, благодаря продвижению Премьер-лиги и профессиональной маркетинговой политике, привлекают множество новых фанатов.
Рейтинг CIES Football Observatory еще раз продемонстрировал, как футбол стал глобальной структурой по всему миру. Фанаты продолжают поддерживать свои любимые клубы не только на стадионах, но и ежедневно через интернет. Современный футбол явно стал важной частью не только спорта, но и мировой культуры и популярности.