Ahmadaliyev va Inoue to‘qnashuvi — sentyabrda boks olamidagi katta sinov
Aytish kerakki, mazkur to‘qnashuv uzoq vaqtdan beri boks jamoatchiligi orasida muhokama qilib kelindi. Murodjon Ahmadaliyev keyingi janglaridan so‘ng bir necha marta jamoatchilik oldida Naoya Inoueni ochiq jangga chaqirgandi. Biroq Inouening javobi doimo noma’lum bo‘lib, boks dunyosida turli mish-mishlar va taxminlar yuzaga kelgan edi.
Boshqa tomondan, WBA tashkiloti Inouega aniq talab qo‘yib, agar u jangni qabul qilmasa, chempionlik kamaridan mahrum etilishini ma’lum qildi. Nihoyat, uzoq muzokaralardan so‘ng Ahmadaliyevning promouteri Eddi Xirn va menejeri Vadim Kornilov yaponiyalik chempioning jamoasi bilan kelishuvga erishdi va kelishuv shartnomasi imzolandi.
Ikki chempion — bitta maqsad
Naoya Inoue bu yilning 4 may kuni Las-Vegasda Ramon Kardenasni mag‘lub etgan bo‘lsa, Murodjon Ahmadaliyev esa 31 may kuni Meksikaning Gvadalaxara shahrida Luis Kastilyo ustidan ishonchli g‘alabaga erishdi. Ikkala bokschi ham bugungi kunda dunyo boksining eng sara nomzodlari qatorida. Ular to‘liq tayyorlikda va yuqori ruhda ringga chiqishadi.
Jahon boks jamoatchiligi katta intrigada
Bu jang nafaqat ikki chempionning, balki ikki maktabning — o‘zbek va yapon boksining ham bahsi bo‘ladi. Kuchli mushtlar, yuqori texnik mahorat va jangdagi intriga barcha muxlislarni ring atrofiga to‘playdi.
Boshqa tomondan, bu to‘qnashuvdan keyin chempionlik kamari egasi o‘z yo‘nalishidagi mutlaq favorit sifatida tan olinadi. Bu haqiqiy tarixiy bahs bo‘ladi!

Ахмадалиев и Иноуэ столкновение — в сентябре большое испытание в мире бокса
Одним из самых интересных и ожидаемых боев в мире бокса наконец-то официально подтверждено. Во втором наилегчайшем весе наш обладатель титула WBA Interim чемпион Муроджон Ахмадалиев и абсолютный владелец супер легкого веса, японец Наоя Иноуэ, выйдут на ринг 14 сентября в столице Японии Токио.
Полугодовое ожидание и завершение переговоров
Стоит отметить, что это столкновение долгое время обсуждалось среди боксерской общественности. Муроджон Ахмадалиев несколько раз после своих последних боев открыто вызывал Наою Иноуэ на бой. Однако ответ Иноуэ всегда оставался неизвестным, и в мире бокса возникали различные слухи и предположения.
С другой стороны, организация WBA четко поставила требование к Иноуэ, что если он не примет бой, то будет лишен чемпионского титула. Наконец, после долгих переговоров промоутер Ахмадалиева Эдди Хирн и менеджер Вадим Корнилов достигли соглашения с командой японского чемпиона, и контракт был подписан.
Два чемпиона — одна цель
Наоя Иноуэ 4 мая этого года в Лас-Вегасе одержал победу над Рамоном Карденасом, в то время как Муроджон Ахмадалиев 31 мая в мексиканском Гвадалахаре уверенно победил Луиса Кастильо. Оба боксера сегодня находятся среди лучших претендентов в мировом боксе. Они выйдут на ринг в полной готовности и с высоким духом.
Мировая боксерская общественность в большом ожидании
Этот бой станет не только поединком двух чемпионов, но и соревнованием двух школ — узбекского и японского бокса. Сильные удары, высокий технический уровень и интрига в бою соберут всех поклонников вокруг ринга.
С другой стороны, после этого столкновения обладатель чемпионского титула будет признан абсолютным фаворитом в своей категории. Это будет настоящая историческая битва!