Sergey Lushchan: Qiyin to‘qnashuv, bir xatoga barcha natija bog‘liq bo‘ldi
Superliga 12-turidan o‘rin olgan markaziy bahs — "Nasaf" va "Navbahor" jamoalari o‘rtasidagi o‘yin haqiqiy prinsipial va shiddatli to‘qnashuv sifatida yodda qoldi. Qarshiliklar stadionida o‘tgan ushbu uchrashuvda "Nasaf" jamoasi penaltidan urilgan yagona gol evaziga g‘alabani ilib ketdi. Uchrashuvdan so‘ng mehmonlar bosh murabbiyi Sergey Lushchan matbuot anjumanida ishtirok etib, o‘yin borasida o‘ziga xos fikrlarini bildirib o‘tdi.
"Nasaf"ni g‘alaba bilan tabriklayman, — deya so‘z boshladi Lushchan. — O‘yin juda qiyin o‘tdi. Ikki teng kuchli jamoa o‘rtasida kurash kuzatildi, har bir daqiqada kurash va intilish baland bo‘ldi. Birinchi bo‘limda jamoamiz a’zolarida to‘liq imkoniyat — yuz foizlik vaziyat paydo bo‘ldi, afsuski, uni golga aylantira olmadik. Futbolda bunday imkoniyatlardan foydalanish juda muhim."
Tajribali mutaxassisning fikricha, aynan raqib tomon penaltidan foydalangani natijani hal qildi: "Nasaf" jamoasi esa penaltidan aniq zarba bilan hisobni ochdi. Ushbu gol uchrashuvdagi eng asosiy nuqta bo‘ldi. Boshqa barcha harakatlarimiz va strategiyalarimiz golgacha davom etdi. Futbolda bir xatoga butun natija bog‘liq bo‘lib qolishi hech kimga sir emas. Buni bugun yana bir bor ko‘rdik", — deya qayd etdi Lushchan.
"Navbahor" o‘yinni yo‘qotishga qaramay, Lushchan o‘z shogirdlarining harakati, ruhiyati va kurashuvchanligiga alohida e’tibor qaratdi. "Yoshlarimizning professional yondashuvi, keyingi turlarda g‘alabali seriyani qaytarishga intilishlari uchun asos bo‘ladi. Har bir o‘yin yangi tajriba va o‘rganishlar sabog‘i. Biz tayyorgarlikni davom ettiramiz va oldimizga qo‘yilgan maqsadlar sari intilamiz", — dedi bosh murabbiy.
Qayd etish joiz, "Navbahor" mavsum davomida o‘z raqiblariga qarshi har doim kuchli kurash ko‘rsatib kelmoqda. "Nasaf" esa ushbu g‘alaba orqali turnir jadvalidagi holatini yanada mustahkamladi va muxlislarini quvontirishda davom etyapti.

Сергей Лущан: Трудное столкновение, вся результат зависела от одной ошибки
Центральный матч 12-го тура Суперлиги — игра между командами "Насаф" и "Навбахор" запомнилась как настоящая принципиальная и напряженная встреча. В этом матче, прошедшем на стадионе противников, команда "Насаф" одержала победу благодаря единственному голу, забитому с пенальти. После матча главный тренер гостей Сергей Лущан принял участие в пресс-конференции и поделился своими мыслями об игре.
"Поздравляю "Насаф" с победой, — начал Лущан. — Игра была очень сложной. Наблюдалась борьба между двумя равными по силе командами, борьба и стремление были высоки на каждой минуте. В первом тайме у наших игроков была полная возможность — стопроцентная ситуация, к сожалению, мы не смогли ее реализовать. В футболе очень важно использовать такие возможности."
По мнению опытного специалиста, именно использование пенальти соперником определило результат: "Команда "Насаф" открыла счет точным ударом с пенальти. Этот гол стал ключевым моментом в матче. Все наши действия и стратегии продолжались до гола. Никому не секрет, что одна ошибка может определить весь результат. Мы сегодня еще раз это увидели", — отметил Лущан.
Несмотря на то что "Навбахор" проиграл игру, Лущан особое внимание уделил действиям, духу и борьбе своих подопечных. "Профессиональный подход наших молодежи станет основой для стремления вернуть победную серию в следующих турах. Каждая игра — это новый опыт и урок. Мы продолжим подготовку и будем стремиться к поставленным целям", — сказал главный тренер.
Стоит отметить, что "Навбахор" на протяжении сезона всегда демонстрирует сильную борьбу против своих соперников. "Насаф" же благодаря этой победе укрепил свое положение в турнирной таблице и продолжает радовать своих болельщиков.