Futbol olamida katta qiziqish uyg‘otgan klublar o‘rtasidagi Jahon chempionati yangilangan formatda start olganiga qaramay, La Liga prezidenti Xaver Tebas mazkur musobaqaga keskin qarshiligini bildirdi. Tebasning fikricha, ushbu turnir nafaqat milliy ligalarga, balki butun Yevropa futboli tizimiga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
U o‘zining intervyusida FIFAdan turnirni takomillashtirish yo‘lidagi har qanday urinishlarga nuqta qo‘yishni, hatto, uni butunlay bekor qilishni qat’iy talab qildi. “Klublar va futbolchilarga pul keltiradigan yana bir musobaqaga ehtiyoj yo‘q. Bu model audiovizual huquqlar sohasida mablag‘larni to‘sib qo‘yadi. Mavjud tizimni saqlab qolish va turnirni avvalgidek, bir dam olish kunida o‘tkazish lozim. Bo‘sh sanalar yo‘q”, – dedi Tebas.
Musobaqa o‘yinlarini shaxsan kuzatganini aytgan La Liga prezidenti, “Chelsi”ning “Los-Anjeles”ga qarshi o‘yinini mavsumoldi o‘rtoqlik uchrashuvi kabi deb baholadi: “Ko‘rgan 25 daqiqam davomida hech qanday jiddiylikni sezmadim”.
Eslatib o‘tamiz, Klublar o‘rtasidagi Jahon chempionatining yangi formatida dunyoning eng kuchli jamoalari ishtirok etmoqda, bir necha mashhur nashrlar esa turnirning eng qiziqarli o‘yinlariga o‘z taxminiy tarkiblarini e’lon qilgan edi. Ammo, Yevropa futboli rahbarlari uchun bu musobaqa jiddiy muammoga aylanmoqda.
Muxlislar savoli: Klublar Jahon chempionati haqiqatan ham kerakmi yoki futbol an’analariga zarar keltiryaptimi?

Хавьер Тебас: Клубный чемпионат мира угрожает будущему футбола
Несмотря на то что чемпионат мира среди клубов в обновленном формате стартовал и вызвал большой интерес в мире футбола, президент Ла Лиги Хавьер Тебас выразил свою резкую оппозицию к этому турниру. По мнению Тебаса, этот турнир оказывает серьезное влияние не только на национальные лиги, но и на всю систему европейского футбола.
В своем интервью он настоятельно потребовал от ФИФА прекратить любые попытки улучшить турнир, даже полностью его отменить. “Нет необходимости в еще одном турнире, который приносит деньги клубам и футболистам. Эта модель блокирует средства в области аудиовизуальных прав. Необходимо сохранить существующую систему и проводить турнир так, как это было раньше, в один выходной день. Свободных дат нет”, – сказал Тебас.
Президент Ла Лиги, который заявил, что лично наблюдал за играми турнира, оценил матч “Челси” против “Лос-Анджелеса” как предсезонную товарищескую встречу: “За 25 минут, которые я видел, я не заметил никакой серьезности”.
Напомним, что в новом формате чемпионата мира среди клубов участвуют самые сильные команды мира, несколько известных изданий уже опубликовали свои прогнозы на самые интересные игры турнира. Однако для руководителей европейского футбола этот турнир становится серьезной проблемой.
Вопрос для болельщиков: Нужен ли чемпионат мира среди клубов на самом деле или он наносит ущерб традициям футбола?