Advokat: "Torpedo" Sobolev ishi sabab zarar ko‘rmaydi
Moskva «Torpedo» klubining sherigi Leonid Sobolevning advokati Aleksandr Dobrovinskiy klubning keyingi mavsumda Rossiya Premyer Ligasi musobaqalarida qatnashishini va ochkolarni kamaytirish kabi jazolarga duch kelmasligini ma’lum qildi. Bu haqida www.euro-football.ru xabar berdi.
U «Match TV» telekanaliga bergan intervyusida «Torpedo» jamoasining hech qanday jarimaga duch kelmasligini ta’kidladi. Arbitr Peresvayning bayonotlarida jamoaga qarshi sun’iy ravishda mag‘lubiyatga olib keladigan har qanday harakatlar bo‘lmaganini aytdi. Sobolev ilgari hibsga olingani haqida xabar berilgan edi.
Uning advokati Sobolevga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 184-moddasi 2-qismi bo‘yicha ayblov e’lon qilinganini bildirgan. Ushbu modda rasmiy sport musobaqasi yoki ko‘rgazmali tijorat tanlovining natijasiga noqonuniy ta’sir ko‘rsatish bilan bog‘liq.
Sobolev esa sudyani pora berishga uringanlikda ayblanmoqda. Bu voqea Moskva futbol maydonida katta e’tibor qozongan. Biroq klubdagi vaziyat va sud jarayoni klubning keyingi faoliyatiga jiddiy ta’sir qilmasligi aytilmoqda.
Mutaxassislar va advokatlar jamoaning obro‘sini tiklash va sport maydonida raqobatbardosh bo‘lish uchun zarur choralarni ko‘rishga tayyor ekanliklarini bildirgan. Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi sport sohasi va futbol klublari uchun ham bunday holatlar muhim saboq bo‘ldi. O‘zbek milliy taomlari kabi milliy qadriyatlar sportda ham saqlanishi, adolatlilik va halollik tamoyillari asosida faoliyat yuritilishi lozimligi ta’kidlanmoqda.
Masalan, Gijduvon shashligi yoki Samarqand nonlari milliy an’analar qatorida katta o‘rin tutadi, shunday ekan, sport ham milliy iftixor sifatida ko‘riladi. Shu nuqtai nazardan, futbol klublari o‘z faoliyatida halollik va shaffoflikni ta’minlashga intilishi kerak. Jarayonlarning qonun doirasida olib borilishi, futbolchilar va mutaxassislarning to‘g‘ri yo‘l tutishi sportning rivojlanishiga xizmat qiladi.
Tuxum barak kabi oddiy va samimiy so‘zlar bilan ifoda etadigan bo‘lsak, sportda ham hamma narsaning o‘z joyida bo‘lishi, adolatning ustun turishi nihoyatda muhimdir. Kelajakda bunday vaziyatlarni oldini olish uchun davlat va sport tashkilotlari hamkorlikda ishlashi lozim. Shu bois, O‘zbekiston Respublikasi va boshqa mamlakatlarning sport qonunchiligi kuchaytirilishi, futbol va boshqa sport turlarida shaffoflik tamoyillari yanada mustahkamlanishi kerak.
Bu o‘z navbatida nafaqat sportchilarning, balki butun jamiyatning foydasiga xizmat qiladi. Sport orqali milliy birlikni mustahkamlash, yoshlarni sog‘lom turmush tarziga jalb qilish borasida ham muhim ahamiyat kasb etadi.

Адвокат: "Торпедо" дело Соболева не понесет убытков
Адвокат партнера клуба «Торпедо» Леонида Соболева Александр Добровинский сообщил, что клуб примет участие в соревнованиях Российской Премьер-Лиги в следующем сезоне и не столкнется с наказаниями, такими как уменьшение очков. Об этом сообщает www.euro-football.ru.
В интервью телеканалу «Матч ТВ» он подчеркнул, что команда «Торпедо» не столкнется с какими-либо штрафами. Судья Пересвай заявил, что не было никаких действий, которые искусственно привели бы к поражению команды.
Ранее сообщалось о задержании Соболева.
Его адвокат сообщил, что Соболеву предъявлено обвинение по части 2 статьи 184 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Эта статья связана с незаконным влиянием на результаты официальных спортивных соревнований или демонстрационных коммерческих конкурсов.
Соболев обвиняется в попытке подкупа судьи.
Это событие привлекло большое внимание в московском футбольном сообществе. Однако сообщается, что ситуация в клубе и судебный процесс не окажут серьезного влияния на дальнейшую деятельность клуба.
Специалисты и адвокаты заявили о готовности принять необходимые меры для восстановления репутации команды и обеспечения конкурентоспособности на спортивной арене.
В то же время такие случаи стали важным уроком для спортивной сферы и футбольных клубов Республики Узбекистан. Подчеркивается, что национальные ценности, такие как узбекская кухня, должны сохраняться и в спорте, и деятельность должна основываться на принципах справедливости и честности.
Например, гиждуванская шаша или самаркандские лепешки занимают важное место среди национальных традиций, поэтому спорт также рассматривается как национальная гордость.
С этой точки зрения футбольные клубы должны стремиться обеспечить честность и прозрачность в своей деятельности. Проведение процессов в рамках закона, правильное поведение игроков и специалистов будет способствовать развитию спорта.
Если выразиться простыми и искренними словами, как «яйцо барек», в спорте также крайне важно, чтобы все было на своих местах, а справедливость преобладала.
В будущем для предотвращения таких ситуаций государственные и спортивные организации должны работать совместно. Поэтому законодательство Республики Узбекистан и других стран в области спорта должно быть усилено, а принципы прозрачности в футболе и других видах спорта должны быть укреплены.
Это, в свою очередь, будет служить не только интересам спортсменов, но и всего общества. Спорт также играет важную роль в укреплении национального единства и привлечении молодежи к здоровому образу жизни.