«Chelsi» «Esperans»ni mag‘lub etdi va o‘yinlarni davom ettiradi
Londonning "Chelsi" jamoasi klub jahon chempionati guruh bosqichining uchinchi turida Tunisning "Esperans" jamoasi bilan kuch sinashdi. Bu haqida www.euro-football.ru xabar berdi.
Enzo Mareska boshchiligidagi "Esperans" jamoasidan oldingi turda "Flamengo"ga qarshi bo‘lgan kuchli o‘yindan so‘ng har qanday natija kutilishi mumkin edi. Uchrashuv natijasida "Chelsi" 3:0 hisobida g‘alaba qozondi. Deylar Adarabiyoyo 45+3-daqiqada, Liam Delap 45+5-daqiqada va Tayrik Jorj 90+7-daqiqada gol urishdi.
Guruhdagi ilk ikki turdan so‘ng "Chelsi" hali pley-offga yo‘l oldi degan kafolatga ega emas edi. "Flamengo" jamoasi esa 1/8 finalga oldindan chiqib bo‘lgan edi.
"Chelsi" va "Esperans" o‘rtasidagi so‘nggi turda bevosita kurashni ikkinchi o‘rinni egallash uchun o‘tkazishdi. Londonliklarga durang ham yetarli edi, chunki ular gol farzi bo‘yicha ustunlikka ega edilar. Enzo Mareska oldingi o‘yindan farqli ravishda tarkibda katta o‘zgarishlar qildi.
Darvozada Robert Sanches emas, Filip Yorgensen maydonga tushdi. Zaxirada Ko‘l Palmer, Pedru Netu va Mark Kukurelya kabi futbolchilar joy olgan edi.
Ris Jeyms va Levi Kolvill esa kichik jarohatlari sabab asosiy tarkibga kiritilmadi. O‘yinning boshida "Chelsi" faollik ko‘rsatdi. To‘rtinchi daqiqada Dyusberi-Xoll chap qanotdan markazga uzatma berdi, Badyashil esa bosh bilan zarba berdi, ammo to‘p darvoza ustuniga tegib o‘tdi.
"Esperans" esa o‘rtacha chiziqda xatolarga yo‘l qo‘ygani uchun bir necha bor xavf tug‘dirdi, lekin aniq zarba bera olmadi. Londonliklar o‘yinni nazorat qilishni davom ettirdi. O‘n to‘rtinchi daqiqada Delap markazdan past zarba berdi, ammo darvozabon Ben-Saido uni osonlik bilan qo‘lga oldi.
Keyinroq Adarabiyoyo Sasega to‘p uzatdi, ammo uning zarbasi darvoza tomonga yo‘naltirilmagan edi. Yigirmanchi daqiqada Enzo Fernandes chap qanotdan to‘p qabul qilib, Gusto tomon uzatma berdi. Dyusberi-Xoll esa uzatmani to‘g‘ridan-to‘g‘ri Delapga berdi, lekin to‘p Meriya tomonidan ushlab olindi.
O‘yin shu tarzda davom etdi vaqti-vaqti bilan har ikki jamoa hujum harakatlarini amalga oshirdi. Bir daqiqa qo‘shimcha vaqt davomida Enzo Fernandes jarima zarbasidan chuqurdan uzatma berdi va Adarabiyoyo bosh bilan gol urdi. Shundan keyin Tosin o‘z jarima maydonida to‘pni yo‘qotib qo‘ydi, ammo Sase yaqin masofadan Yorgensenga qarshi gol ura olmadi.
Keyingi daqiqada Enzo yana yordamchi bo‘lib, Delapga uzatma berdi, u ikkita raqibini ortda qoldirib, "Chelsi" libosida birinchi marta gol urdi. Ikkinchi bo‘lim boshida Genichi uzoqdan zarba berdi, ammo to‘p darvozadan yuqoriga chiqdi. O‘yin davomida "Chelsi" maydonni yaxshilab nazorat qildi.
58-daqiqada Madueke chap qanotdan Nkunka tomon uzatma berdi, ammo uning zarbasi darvoza darvozasini topmadi. 80-daqiqada hakam VAR ko‘rib chiqishidan so‘ng penaltini rad etdi, garchi "Esperans" himoyachisi to‘pni qo‘li bilan teginishga harakat qilgan bo‘lsa-da. Shuningdek, bu o‘yinda Andrey Santos "Chelsi" jamoasi safida debyut qildi.
Maydonga keyinroq Mark Giu, Tayrik Jorj, Dariu Essugu va Nabi-Mamadu Sarr kirdi. Mark Giu bir nechta imkoniyatni boy berdi, Ben-Saido zarbalarni qaytardi.
Lekin Tayrik Jorjning so‘nggi daqiqada urgan goli "Esperans" darvozabonini o‘z darvozasiga to‘pni yuborishga majbur qildi. O‘yin yakuni 3:0 hisobida yakunlandi. Shunday qilib, "Chelsi" guruhda ikkinchi o‘rinni egallab, 1/8 finalda "Benfika" jamoasi bilan o‘ynaydi.

«Челси» победил «Эсперанс» и продолжает игры
Лондонский клуб "Челси" встретился с командой "Эсперанс" из Туниса в третьем туре группового этапа клубного чемпионата мира. Об этом сообщает www.euro-football.ru
После сильной игры против "Фламенго" в предыдущем туре от команды "Эсперанс" можно было ожидать любого результата. В результате встречи "Челси" одержал победу со счетом 3:0. Дейлар Адарабийо забил на 45+3-й минуте, Лиам Делап на 45+5-й минуте и Тайрик Джордж на 90+7-й минуте.
После первых двух туров в группе "Челси" еще не имел гарантии выхода в плей-офф. Команда "Фламенго" уже заранее вышла в 1/8 финала.
В последнем туре между "Челси" и "Эсперанс" состоялась прямая борьба за второе место. Лондонцам хватало и ничьей, так как они имели преимущество по голам. Энцо Мареска в отличие от предыдущей игры внес значительные изменения в состав.
В воротах вместо Роберта Санчеса вышел Филип Йоргенсен. На скамейке запасных оказались такие игроки, как Коул Палмер, Педру Нету и Марк Кукурелла.
Рис Джеймс и Леви Колвилл не были включены в основной состав из-за небольших травм. В начале игры "Челси" проявил активность. На четвертой минуте Дьюсбери-Холл сделал передачу с левого фланга в центр, Бадьяшил пробил головой, но мяч попал в перекладину.
"Эсперанс" несколько раз создал опасность из-за ошибок в средней линии, но не смог нанести точный удар. Лондонцы продолжали контролировать игру. На четырнадцатой минуте Делап пробил низом из центра, но вратарь Бен-Саид легко его поймал.
Позже Адарабийо сделал передачу на Сасе, но его удар не был направлен в сторону ворот. На двадцатой минуте Энцо Фернандес принял мяч на левом фланге и сделал передачу на Густо. Дьюсбери-Холл отдал передачу прямо на Делапа, но мяч был перехвачен Мерией.
Игра продолжалась в том же духе, время от времени обе команды проводили атакующие действия. В добавленное время Энцо Фернандес сделал передачу с штрафного, и Адарабийо забил гол головой. После этого Тосин потерял мяч в своей штрафной, но Сасе не смог забить в упор против Йоргенсена.
На следующей минуте Энцо снова ассистировал, сделав передачу на Делапа, который, оставив двух соперников позади, забил свой первый гол в форме "Челси". В начале второго тайма Геничи пробил издалека, но мяч ушел выше ворот. В ходе игры "Челси" значительно контролировал поле.
На 58-й минуте Мадуэке сделал передачу на Нкунку с левого фланга, но его удар не попал в ворота. На 80-й минуте судья отменил пенальти после просмотра VAR, хотя защитник "Эсперанса" пытался сыграть рукой. Также в этой игре дебютировал Андрей Сантос в составе "Челси".
Позже на поле вышли Марк Гиу, Тайрик Джордж, Дариу Эссугу и Наби-Мамаду Сарр. Марк Гиу упустил несколько возможностей, а Бен-Саид отбивал удары.
Но гол Тайрика Джорджа в последние минуты заставил вратаря "Эсперанса" отправить мяч в собственные ворота. Игра завершилась со счетом 3:0. Таким образом, "Челси" занял второе место в группе и сыграет в 1/8 финала против команды "Бенфика".