пасмурно ветер 0.7 м/с, В
AQSh vitse-prezidenti JD Vens futbol bo‘yicha Jahon klublar chempionati guruh bosqichi doirasidagi Dortmundning "Borussiya" va Janubiy Koreyaning "Ulsan Hyundey" jamoalari o‘rtasidagi o‘yinda ishtirok etdi. Bu haqida www.euro-football.ru xabar berdi.
Siyosatchi odatdagidek yarim to‘ldirilgan stadion tribunalarida ko‘rinish berdi. Ushbu musobaqa uchun stadion tomoshabinlari soni odatda kam bo‘ladi.
Chempionatni ochilish marosimida AQSh prezidenti Donald Tramp ishtirok qilib, FIFA prezidenti Gianni Infantino bilan uchrashuvlar o‘tkazgandi. 2025 yildan boshlab, Jahon klublar chempionati yangi formatda o‘tkazilmoqda: jami 32 klub 8 guruhga bo‘lingan va eng yaxshi 16 jamoa keyingi bosqichga yo‘l oladi.
2026 yilda esa AQSh, Kanada va Meksika bilan birga, jahon chempionatini o‘tkazuvchi uchta mezbon davlatdan biri bo‘ladi. Ushbu o‘zgarishlar xalqaro futbol maydonida katta ahamiyatga ega bo‘lib, musobaqaning darajasi va qiziqishini oshiradi.

Вице-президент США принял участие в игре "Боруссия"
Вице-президент США Джо Байден принял участие в матче между дортмундской "Боруссией" и южнокорейским "Ульсан Хюндай" в рамках группового этапа чемпионата мира клубов по футболу. Об этом сообщает www.euro-football.ru.
Политик, как обычно, появился на трибунах полупустого стадиона. Обычно количество зрителей на этом турнире невелико.
На церемонии открытия чемпионата присутствовал президент США Дональд Трамп, который провел встречи с президентом ФИФА Джанни Инфантино. С 2025 года чемпионат мира клубов будет проходить в новом формате: всего 32 клуба разделены на 8 групп, и 16 лучших команд выйдут в следующий этап.
В 2026 году США, Канада и Мексика станут одним из трех принимающих государств чемпионата мира. Эти изменения имеют большое значение для международного футбольного поля и повысят уровень и интерес к турниру.