«Rubin» jamoasining sobiq bosh murabbiyi Rinat Bilyaletdinov «Evro-Futbol.ru» saytiga bergan intervyusida Rossiya Premier Ligasi (RPL) o‘zini Amerika Qo‘shma Shtatlaridagi NHL kabi ko‘rsatishi kerakligini ta’kidladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U o‘z fikrida, kutish kerak emas, balki o‘z yo‘lini topib ishlash lozimligini aytdi. Bilyaletdinov klub jahon chempionati bilan qiziqmasligini, aksincha, Rossiya chempionatining yangi mavsumiga tayyorgarlik ko‘rayotganini bildirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, u futbolning mavqei kengayib, chuqurlashishini istaydi. Murabbiy NHL misolini keltirdi. Unga ko‘ra, NHL o‘zining Stanley kubogi musobaqasida ishtirok etayotgan futbolchilarni jahon chempionatiga yubormaydi.
Bu esa o‘z chempionatining qadr-qimmatini saqlashga xizmat qiladi. Xuddi shunday yondashuv Rossiya futbolida ham bo‘lishi kerak.
Bilyaletdinov, ayrimlar Rossiyani xalqaro musobaqalarda ishtirok etishiga qarshi bo‘lsa ham, ular futbolni rivojlantirishga e’tibor qaratishi lozim deb hisoblaydi. Shuni ta’kidlash kerakki, 2022 yil bahoridan boshlab Rossiya milliy jamoasi va klublari FIFA hamda UEFA tomonidan tashkil etilgan xalqaro musobaqalardan chetlashtirilgan. Shu bilan birga, FIFA prezidenti Janni Infantino va UEFA rahbari Aleksandr Cheferin yaqinda Rossiyani xalqaro maydonda kutib olishlarini bildirdilar.

пасмурно ветер 0.7 м/с, ЮВ
Бывший главный тренер команды «Рубин» Ринат Билялетдинов в интервью сайту «Евро-Футбол.ру» отметил, что Российская Премьер-Лига (РПЛ) должна демонстрировать себя так же, как НХЛ в Соединенных Штатах Америки. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он сказал, что не нужно ждать, а нужно найти свой путь и работать. Билялетдинов заявил, что клуб не интересуется чемпионатом мира, а наоборот, готовится к новому сезону российского чемпионата.
По его словам, он хочет, чтобы положение футбола расширялось и углублялось. Тренер привел пример НХЛ. По его мнению, НХЛ не отправляет игроков, участвующих в своем турнире на Кубок Стэнли, на чемпионат мира.
Это служит для сохранения ценности собственного чемпионата. Такой же подход должен быть и в российском футболе.
Билялетдинов считает, что, хотя некоторые против участия России в международных соревнованиях, им следует сосредоточиться на развитии футбола. Следует отметить, что с весны 2022 года сборная России и клубы были отстранены от международных соревнований, организованных ФИФА и УЕФА. В то же время президент ФИФА Джанни Инфантино и глава УЕФА Александр Чеферин недавно заявили, что готовы принять Россию на международной арене.