Fiorentina Liga konferensiyasida neytral maydonda o‘ynaydi
«Fiorentina» rasmiy so‘rov bilan o‘zining uy o‘yinini o‘tkazish maydonini o‘zgartirishni so‘radi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu so‘rov 4-turdagi Konferensiyalar ligasi saralash bosqichi doirasida amalga oshiriladi. Ma’lumotlarga ko‘ra, bunga sabab Florensiyadagi «Artemio Franki» stadionining qayta ta’mirlanishi bo‘lib turishi hisoblanadi.
Klub ushbu o‘yinlarni «Mapei» stadionida, Reggio-Emiliya shahrida o‘tkazishni ko‘zlamoqda. O‘yinning aniq kuni 21 yoki 28 avgustda bo‘lishi, tortishuv natijalariga bog‘liq. Avvalroq, Italiya Serie A rasmiylari “Fiorentina” klubining shu sababli 2025/26 yilgi mavsumdagi birinchi ikki o‘yinlarini maydondan tashqarida o‘tkazish so‘rovini qanoatlantirgan edi.
O‘tgan mavsumda esa «Fiorentina» Konferensiyalar ligasida yarim finalga chiqishga muvaffaq bo‘lgan, ammo ispan klubi «Betis»ga imkoniyatni boy bergan. Klub safar o‘yinlarini o‘tkazish uchun yangi stadion tanlash masalasida jiddiy qaror qabul qilmoqda.
Stadion rekonstruksiyasi tugagach, ular yana uy o‘yinlarini Florensiyada davom ettirishi kutilmoqda. Klubning bu harakati o‘yinchilar va muxlislar uchun qulaylik yaratishga qaratilgan.

Фиорентина будет играть на нейтральном поле в Лиге конференций
«Фиорентина» официально запросила изменить место проведения своего домашнего матча. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Этот запрос будет осуществлен в рамках 4-го тура квалификационного этапа Лиги конференций. По информации, причиной этого является капитальный ремонт стадиона «Артемио Франки» во Флоренции.
Клуб планирует проводить эти матчи на стадионе «Mapei» в городе Реджо-Эмилия. Точная дата матча будет зависеть от результатов жеребьевки и состоится 21 или 28 августа. Ранее официальные лица итальянской Серии А удовлетворили запрос клуба «Фиорентина» провести первые два матча сезона 2025/26 вне поля.
В прошлом сезоне «Фиорентина» смогла выйти в полуфинал Лиги конференций, но испанский клуб «Бетис» упустил возможность. Клуб принимает серьезное решение о выборе нового стадиона для проведения выездных матчей.
После завершения реконструкции стадиона они ожидают продолжить проводить домашние матчи во Флоренции. Действия клуба направлены на создание удобств для игроков и болельщиков.