Strepeto: Zenit Sobolev uchun taktikani o‘zgartirsin
Sobiq Sankt-Peterburgning "Zenit" jamoasi futbolchisi Aleksey Strepeto klub va uning hujumchisi Aleksandr Sobolevning natijadorligini oshirish bo‘yicha fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Strepeto aytishicha, Sobolev yaxshi o‘ynashi va ko‘proq gol urishi uchun "Zenit" o‘yin tuzilmasini o‘zgartirishi va hujum chizmasini qayta shakllantirishi zarur. Shu tariqa, Sobolev ko‘proq to‘p olishi mumkin bo‘ladi.
Uning fikriga ko‘ra, o‘yin murakkab va murakkab naqshlarda bo‘lishi shart emas, balki soddalashtirilgan bo‘lishi kerak. Masalan, oldingi mavsumlarda Venhel va Klaudinyo o‘yin uslubi shunday bo‘lgan. Aleksandr Sobolev 2024 yil yozgi transfer oynasida "Spartak"dan "Zenit"ga o‘tgan.
Joriy mavsumning birinchi yarmida u faqat ikki marta gol urgan, ikkalasi ham Rossiya Kubogida qayd etilgan. O‘tgan mavsumda esa 28 yoshli futbolchi Rossiya Premyer-Ligasida 24 ta o‘yinda jami to‘rt gol urgan.
Shu sababli, jamoa Sobolev uchun o‘yin taktikasi va hujum liniyasini qayta ko‘rib chiqishi lozim. Bu o‘z navbatida futbolchining samaradorligini oshirishga yordam beradi va "Zenit" jamoasining natijalarini yaxshilashga xizmat qiladi.

Strepeto: Зенит должен изменить тактику для Соболева
Бывший футболист санкт-петербургского "Зенита" Алексей Стрепето высказал свои мысли о том, как улучшить результаты клуба и его нападающего Александра Соболева. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам Стрепето, для того чтобы Соболев хорошо играл и забивал больше голов, "Зениту" необходимо изменить игровую структуру и переработать атакующую линию. Таким образом, Соболев сможет получать больше мячей.
По его мнению, игра не должна быть сложной и запутанной, а должна быть упрощенной. Например, в предыдущих сезонах стиль игры Вендела и Клаудиньо был именно таким.
Александр Соболев перешел из "Спартака" в "Зенит" в летнее трансферное окно 2024 года.
В первой половине текущего сезона он забил всего два гола, оба из которых были зафиксированы в Кубке России. В прошлом сезоне 28-летний футболист забил четыре гола в 24 матчах Российской Премьер-Лиги.
Поэтому команде необходимо пересмотреть тактику игры и атакующую линию для Соболева. Это, в свою очередь, поможет повысить эффективность футболиста и улучшить результаты команды "Зенит".