Breshiya klubi professional maqomini yo‘qotdi
Italiya “Breshiya” jamoasi 2025/2026 yilgi mavsumda professional musobaqalarda ishtirok etish uchun litsenziya ololmadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu haqda Italiya futbol federatsiyasi matbuot xizmati ma’lum qildi. Natijada, klub professional maqomini yo‘qotib, faqat havaskorlar ligasida o‘ynash huquqiga ega bo‘ladi.
“Breshiya” zarur litsenziya olish shartlarini bajarmagani sababli, Serie C turnirida qatnashish huquqidan mahrum qilindi. Asosiy sabab klubning moliyaviy kafolatlarni taqdim eta olmasligi, shuningdek, futbolchilar va xodimlarga bo‘lgan qarzlarining mavjudligidir.
Klub hatto Serie C chempionatiga qatnashish uchun to‘lov mukofotini ham to‘lay olmadi. “Breshiya” jamoasi 1911 yilda tashkil etilgan bo‘lib, tarix davomida ko‘plab mashhur futbolchilar uni himoya qilgan.
Ulardan hozirda “Manchester Siti” bosh murabbiyi bo‘lgan Xosep Gvardiola, “Milan” direktori Igli Tare, jahon chempioni Andrea Pirlo, shuningdek, Roberto Baddjo va Mario Balotelli kabi nomlar bor. Ushbu futbolchilar klub tarixida muhim o‘rin egallaydi.
Hozirda jamoaning professional faoliyati to‘xtatilgani, uning kelajagi qaysi yo‘nalishda davom etishi haqida savollar tug‘ilmoqda.

Клуб Брешия потерял профессиональный статус
Итальянская команда "Брешия" не смогла получить лицензию для участия в профессиональных соревнованиях в сезоне 2025/2026. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Об этом сообщила пресс-служба Итальянской футбольной федерации. В результате клуб потерял профессиональный статус и сможет играть только в любительской лиге.
Клуб "Брешия" был лишен права участвовать в турнире Серии C, так как не выполнил условия для получения необходимой лицензии. Основная причина - неспособность клуба предоставить финансовые гарантии, а также наличие долгов перед игроками и сотрудниками.
Клуб даже не смог оплатить взнос за участие в чемпионате Серии C. Команда "Брешия" была основана в 1911 году, и на протяжении своей истории ее защищали многие известные футболисты.
Среди них такие имена, как Хосеп Гвардиола, который сейчас является главным тренером "Манчестер Сити", директор "Милана" Игли Таре, чемпион мира Андреа Пирло, а также Роберто Баджо и Марио Балотелли. Эти футболисты занимают важное место в истории клуба.
В настоящее время, с приостановкой профессиональной деятельности команды, возникают вопросы о том, в каком направлении будет развиваться ее будущее.