Futbol olamida taniqli sobiq futbolchi Andrey Kanchelskis jamoalarda kapitan tanlash borasida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Moskva «Dinamo» jamoasining darvozaboni Andrey Lunyov esa kapitan lentasini oldin yig‘inlarga kechikkan Bitelloga berilishiga tushunmovchilik bildirdi. Kanchelskisning so‘zlariga ko‘ra, dunyoning ko‘pgina mamlakatlarida kapitanni jamoa o‘z a’zolari orasidan saylaydi, murabbiy emas.
Murabbiylar shtabi faqat maslahat berishi mumkin. Kim ko‘proq ovoz olgan bo‘lsa, aynan o‘sha futbolchi kapitan bo‘ladi.
Avvalgi mavsumda «Dinamo» jamoasining kapitani Paragvaylik himoyachi Fabian Balbuena bo‘lgan. U jamoani mavsum yakunida tark etgan.
Yangi mavsum Rossiya Premer-ligasida «Dinamo» o‘zining ochilish o‘yinini o‘tkazadi. 18 iyul, juma kuni Valeriy Karpinning jamoasi «Baltika»ni qabul qiladi.
Ushbu o‘yin yangi mavsumning dastlabki uchrashuvi sifatida katta e’tibor qaratiladi. Jamoa ichida kapitanlik lavozimiga kim tanlanishi jamoaning ruhiy holati va o‘yindagi muvaffaqiyatiga ta’sir ko‘rsatadi.
Shuning uchun kapitanni jamoa a’zolari o‘zaro kelishib, bir ovozdan tanlashi muhim hisoblanadi. Murabbiylar esa o‘z tavsiyalarini berib, jamoaga yordam berishi mumkin.

Канчельскис: Капитана должны выбирать члены команды
Известный бывший футболист Андрей Канчельскис высказал мнение о выборе капитана в командах. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Вратарь московского «Динамо» Андрей Лунев выразил недоумение по поводу того, что капитанская повязка была вручена Бителло, который опоздал на сборы. По словам Канчельскиса, во многих странах мира капитана выбирает сама команда, а не тренер.
Тренерский штаб может только давать советы. Тот, кто получит больше голосов, и станет капитаном.
В прошлом сезоне капитаном команды «Динамо» был парагвайский защитник Фабиан Бальбуэна. Он покинул команду по окончании сезона.
В новом сезоне Российская Премьер-Лига «Динамо» проведет свою открывающую игру. В пятницу, 18 июля, команда Валерия Карпина примет «Балтику».
Эта игра будет иметь большое значение как первая встреча нового сезона. То, кто будет выбран капитаном в команде, повлияет на моральное состояние команды и успех в игре.
Поэтому важно, чтобы капитана выбирали члены команды единогласно. Тренеры могут давать свои рекомендации и помогать команде.