Italiya milliy terma jamoasining sobiq futbolchisi Klaudio Markizio jamoaning hozirgi holatidan xavotirda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Italiya terma jamoasi ketma-ket ikki jahon chempionatida ishtirok eta olmadi va kelajakda yana musobaqadan chetda qolishi mumkin. Markizio bolalar va yoshlar futboli haqida ma’lumotlarga ega ekanligini aytib, bu sohadagi vaziyat juda tashvishli deb hisoblaydi.
Unga ko‘ra, ikki yoki uch yil oldin yoshlar chempionatida maydonda italiyalik futbolchilar bo‘lmagan jamoa g‘olib chiqdi. Qoidaga muvofiq, 16 yoshdan keyin chet el futbolchilarini erkin jalb qilish mumkin, bu esa italiyalik o‘yinchilarning raqobatda orqada qolishiga olib kelmoqda.
Yaqinda Italiya terma jamoasida murabbiy almashinuvi yuz berdi. Luciano Spalletti iste’foga chiqdi va uning o‘rniga Jennaro Gattuzo tayinlandi.
Bu o‘zgarishlar jamoaning kelajakdagi natijalariga ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda. Terma jamoaning muvaffaqiyati uchun yosh futbolchilarning malakasini oshirish va mahalliy iste’dodlarni rivojlantirish muhim hisoblanadi.

Маркизио: Итальянская сборная остается в кризисе
Бывший футболист сборной Италии Клаудио Маркизио обеспокоен текущим состоянием команды. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Итальянская сборная не смогла участвовать в двух подряд чемпионатах мира и в будущем также может остаться вне соревнований. Маркизио, отмечая, что у него есть информация о детском и молодежном футболе, считает ситуацию в этой области очень тревожной.
По его словам, команда, в которой не было итальянских футболистов, выиграла молодежный чемпионат два или три года назад. Согласно правилам, после 16 лет можно свободно привлекать иностранных футболистов, что приводит к отставанию итальянских игроков в конкуренции.
Недавно в сборной Италии произошла смена тренера. Лучано Спаллетти ушел в отставку, и на его место был назначен Дженнаро Гаттузо.
Ожидается, что эти изменения повлияют на будущие результаты команды. Для успеха сборной важно повышать квалификацию молодых футболистов и развивать местные таланты.