Shamil Gazizov, Makhachkala shahridagi «Dinamo» futbol klubining bosh direktori, legionerlar soniga qo‘yiladigan cheklovlarni kuchaytirish haqida tarqalgan fikrlarga munosabat bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikriga ko‘ra, amaldagi cheklovni o‘zgartirish maqsadga muvofiq emas. Gazizovning ta’kidlashicha, Rossiya Premer Ligasida (RPL) xorijlik futbolchilar soni qancha ko‘p bo‘lsa, chempionatimiz shuncha rivojlanadi va sifatli bo‘ladi.
U, shuningdek, RPLga xorijlik futbolchilar kelishini qo‘llab-quvvatlashini aytdi. Bu esa, o‘z navbatida, musobaqa darajasining oshishiga yordam beradi.
«Dinamo» bosh direktori fikricha, Rossiya milliy terma jamoasi va Premer Liga uchun ham xorijlik yuqori malakali futbolchilar bilan raqobatlashish mahalliy futbolchilarni yanada rivojlantiradi. Hozirgi vaqtda RPL klublari mavsum uchun 13 nafar legionerni ro‘yxatga olishlari mumkin.
Biroq, maydonda bir vaqtning o‘zida sakkiz nafar xorijlik futbolchi ishtirok eta oladi. Shuningdek, legionerlar soniga qo‘yiladigan cheklovlar kelajakda sezilarli darajada qattiqlashtirilishi mumkinligi haqida ham gapirilmoqda.

Газизов выступил против сокращения лимита легионеров
Шамиль Газизов, генеральный директор футбольного клуба «Динамо» из Махачкалы, прокомментировал распространенные мнения о необходимости ужесточения ограничений на количество легионеров. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, изменение действующего лимита нецелесообразно. Газизов подчеркивает, что чем больше иностранцев в Российской Премьер-Лиге (РПЛ), тем больше развивается наш чемпионат и тем качественнее он становится.
Он также заявил о поддержке прихода иностранных футболистов в РПЛ. Это, в свою очередь, поможет повысить уровень соревнования.
По мнению генерального директора «Динамо», конкуренция с высококвалифицированными иностранными игроками как для сборной России, так и для Премьер-Лиги будет способствовать дальнейшему развитию местных футболистов. В настоящее время клубы РПЛ могут зарегистрировать 13 легионеров на сезон.
Однако на поле одновременно могут участвовать только восемь иностранных футболистов. Также обсуждается возможность значительного ужесточения ограничений на количество легионеров в будущем.