Ilya Gerkus Rossiya futbolidagi mojaro haqida fikr bildirdi
Mashhur futbol funksioneri Ilya Gerkus yozgi mavsum oldi davrida Rossiya futbolida yuzaga kelgan ko‘plab mojaro va muammolar haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
So‘nggi kunlarda «Torpedo» jamoasining Premyer-ligadan chiqarilishi mumkinligi muhokama qilinmoqda. Agar hakamlarga noqonuniy ta’sir o‘tkazilgani aniqlansa, bu qaror qabul qilinishi ehtimoldan holi emas.
Oldinroq «Ximki» jamoasi litsenziyani ololmagani sababli uning o‘rnini «Pari NN» egallagan, biroq ular keyingi o‘yinlarda mag‘lub bo‘lgan. Shuningdek, Vladimir Pisarovning garov o‘yinlarida bilvosita ishtirok etgani uchun bir yilga diskvalifikatsiya qilinishi katta shov-shuvga sabab bo‘ldi.
Ilya Gerkus bu holatni murakkab, ammo tizimli emas, balki turli omillarning to‘planishi deb atadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu statistik anomaliya hisoblanadi.
Rossiya chempionati 18 iyul, juma kuni boshlanadi. Ushbu mavsum oldi voqealar futbol muxlislari va mutaxassislar tomonidan diqqat bilan kuzatilmoqda.

Илья Геркус высказал мнение о конфликте в российском футболе
Известный футбольный функционер Илья Геркус высказал мнение о многочисленных конфликтах и проблемах, возникших в российском футболе в преддверии летнего сезона. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В последние дни обсуждается возможность исключения команды «Торпедо» из Премьер-лиги. Если будет установлено, что на судей оказывалось незаконное влияние, это решение может быть принято.
Ранее команду «Химки» заменил «Пари NN» из-за того, что она не смогла получить лицензию, однако в последующих играх они потерпели поражение. Также дисквалификация Владимира Писарова на год за косвенное участие в ставках вызвала большой резонанс.
Илья Геркус назвал эту ситуацию сложной, но не системной, а результатом накопления различных факторов. По его словам, это статистическая аномалия.
Российский чемпионат начнется 18 июля, в пятницу. События предсезонного периода внимательно отслеживаются футбольными болельщиками и специалистами.