Rossiya futbol agenti Dmitriy Selyuk «Evro-Futbol.Ru» nashriga bergan intervyusida «Spartak» jamoasining yarim himoyachisi Esekyel Barko va klubning transfer siyosati haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U so‘nggi paytlarda Barkoning rafiqasi tomonidan qo‘yilgan ultimatum haqida so‘zlab, futbolchi klubni tark etishi ehtimoli yuqori ekanini ta’kidladi. Ko‘pchilik futbolchilar oilalarining ta’siri ostida bo‘lib, ayniqsa rafiqalarining istaklarini bajarishga harakat qilishlarini aytdi.
Selyuk Barkoni «Spartak»ning asosiy yetakchisi yoki yulduzi deb atash to‘g‘ri emasligini, bunday unvonlarni faqat Messi yoki Ronaldu kabi noyob futbolchilar olishini qayd etdi. U Barkoni yaxshi o‘yinchi deb baholab, uning yanada rivojlanib, yaxshi Yevropa klubida o‘ynashi mumkinligini ta’kidladi.
Agar Barko klubni tark etsa, yangi futbolchi sotib olishdan oldin mavjud futbolchilarni sotish zarurligini aytdi. «Spartak»da bir necha futbolchilar bor, ularni hali chempionlik darajasidagi o‘yinchi deb atash qiyin.
Transferlarda sifat va narx muvozanatini saqlash, ortiqcha xarajatlardan qochish kerakligini ta’kidladi. Keyingi mavsum uchun «Spartak», «Zenit», «Krasnodar», «Dinamo», CSKA va «Lokomotiv» kabi jamoalar chempionatning uchlik peshqadamlaridan joy olish vazifasini qo‘yishi lozim.
Bu natijaga erishishda jamoa rahbarlari, ayniqsa murabbiy va sport direktoriga qat’iy talablar qo‘yilishi kerak. Agar jamoa uchlikka kirmasa, faqat Rossiya Kubogini yutgan holda jamoada qolish mumkin.
Selyuk Rossiya Premyer-Ligasidagi klublarning transfer siyosatini tanqid qildi. Ko‘pchilik rahbarlar moliyaviy byudjetni to‘g‘ri boshqara olmayapti, faqat xarajat qilishni biladi.
Misol uchun, «Baltika» klubi arzon futbolchilarni sotib olib, do‘stona o‘yinlarda zaif natijalar ko‘rsatmoqda. U doim yangi futbolchilar sotib olinayotganini, ammo kamdan-kam holatlarda futbolchilar sotilayotganini qayd etdi.

Selyuk: Возможно, Барко покинет клуб под влиянием жены
Российский футбольный агент Дмитрий Селюк в интервью изданию «Евро-Футбол.Ру» высказался о полузащитнике «Спартака» Эсекьеле Барко и трансферной политике клуба. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он рассказал о недавнем ультиматуме, выставленном женой Барко, подчеркнув, что вероятность ухода футболиста из клуба высока. Он отметил, что многие футболисты находятся под влиянием своих семей, особенно стараясь выполнить желания своих жен.
Селюк отметил, что называть Барко основным лидером или звездой «Спартака» неправильно, такие титулы получают только уникальные футболисты, как Месси или Роналду. Он оценил Барко как хорошего игрока и подчеркнул, что он может развиваться и играть в хорошем европейском клубе.
Если Барко покинет клуб, он сказал, что перед покупкой нового футболиста необходимо продать существующих игроков. В «Спартаке» есть несколько футболистов, которых пока трудно назвать игроками чемпионского уровня.
Он подчеркнул, что необходимо сохранять баланс качества и цены в трансферах, избегая лишних расходов. На следующий сезон «Спартак», «Зенит», «Краснодар», «Динамо», ЦСКА и «Локомотив» должны поставить задачу занять места в тройке чемпионата.
Для достижения этой цели необходимо выставить строгие требования к руководителям команды, особенно к тренеру и спортивному директору. Если команда не войдет в тройку, остаться в клубе можно только при условии выигрыша Кубка России.
Селюк раскритиковал трансферную политику клубов Российской Премьер-Лиги. Многие руководители не умеют правильно управлять финансовым бюджетом, знают только, как тратить.
Например, клуб «Балтика» покупает дешевых футболистов и показывает слабые результаты в товарищеских играх. Он отметил, что новые футболисты постоянно покупаются, но футболистов продают крайне редко.