Torpedo jamoasi Rossiya Premyer-ligasidan kelishilgan o‘yinlarni tashkil etishga urinishlari sababli chetlatildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Endi 2025/2026 yilgi mavsumda yuqori divizionda kim o‘ynashi masalasini hal qilish zarurati tug‘ildi. Bu o‘rinni to‘g‘ridan-to‘g‘ri 15-o‘rinda joylashgan Orenburg yoki elitaga qaytishga da’vogar bo‘lgan, ammo play-off o‘yinlarida mag‘lub bo‘lgan Ural egallashi mumkin.
Ural prezidenti Grigoriy Ivanov hozirgi vaziyatda Orenburgning afzalligi yo‘qligini ta’kidladi. U so‘zlaricha, agar Torpedo Futbol Milliy Ligasi qoidalarini buzgani uchun chetlatilgan bo‘lsa, unda Rossiya Premyer-ligasida Orenburg emas, balki Ural o‘ynashi lozim.
Ivanovning fikricha, ular Premyer-ligada o‘ynashga tayyor. Rossiya chempionati boshlanishiga atigi sakkiz kun qoldi.
Juma kuni, 18 iyulda, Dinamo jamoasi o‘z maydonida Baltika jamoasiga qarshi o‘yin o‘tkazadi. Ushbu o‘yin mavsumning boshlanishidan oldingi muhim voqea hisoblanadi.
Hozircha liga tarkibi va ishtirokchi jamoalar masalasi aniq emas, biroq yaqin kunlarda bu borada rasmiy qarorlar qabul qilinishi kutilmoqda.

Президент Урала: Оренбург не достоин Премьер-лиги
Команда Торпедо была исключена из Российской Премьер-лиги за попытки организовать договорные матчи. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Теперь возникла необходимость решить, кто будет играть в высшем дивизионе в сезоне 2025/2026. Это место может занять Оренбург, занимающий 15-е место, или Урал, который претендует на возвращение в элиту, но проиграл в плей-офф.
Президент Урала Григорий Иванов отметил, что в текущей ситуации у Оренбурга нет преимущества. По его словам, если Торпедо было исключено за нарушение правил Футбольной национальной лиги, то в Российской Премьер-лиге должен играть не Оренбург, а Урал.
По мнению Иванова, они готовы играть в Премьер-лиге. До начала чемпионата России осталось всего восемь дней.
В пятницу, 18 июля, команда Динамо проведет матч против команды Балтика на своем поле. Эта игра считается важным событием перед началом сезона.
Пока состав лиги и вопрос участников не ясны, однако в ближайшие дни ожидаются официальные решения по этому поводу.