Rossiya Federatsiyasi Davlat Dumasi deputati Svetlana Jurova Rossiya futbolida qo‘llanilayotgan Fan ID tizimi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, yaqinda o‘tkazilgan Davlat Duma yig‘ilishida Fan IDni bekor qilish haqidagi qonun loyihasi rad etilgan. Jurova o‘z bayonotida Fan IDni bekor qilish vakolati hukumatga tegishli ekanligini ta’kidladi.
Shuningdek, u Rossiya yaqin orada xalqaro musobaqalarga qaytarilishi mumkinligini qayd etdi. Deputatning so‘zlariga ko‘ra, Fan ID tizimini hozir qonun bilan bekor qilinsa-da, kelasi yili xalqaro musobaqalar bo‘lib o‘tadi.
Shunday ekan, tizimni yana joriy etish zarurati tug‘ilishi mumkin. Hukumat qayerda Fan ID kerakligini, qayerda esa kerak emasligini belgilashi to‘g‘ri qaror hisoblanadi.
Bu haqda Jurova Sport24 nashriga bergan intervyusida ma’lum qilgan. Rossiya Premer-ligasining yangi mavsumiga oz vaqt qoldi.
Yangi chempionatning birinchi o‘yini 18 iyul, juma kuni o‘tkaziladi. Ushbu kunda «Dinamo» va «Baltika» jamoalari maydonga chiqadi.
Premer-liganing barcha o‘yinlariga faqat Fan ID pasportiga ega bo‘lgan muxlislar tashrif buyurishi mumkin. Bu tartib futbol muxlislarining xavfsizligini ta’minlash va o‘yinlarni tartibli o‘tkazish maqsadida joriy etilgan.

Юрова: Если Fan ID будет отменен, он будет восстановлен снова
Депутат Государственной Думы Российской Федерации Светлана Юрова высказалась о системе Fan ID, применяемой в российском футболе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Известно, что на недавнем заседании Государственной Думы был отклонен законопроект о отмене Fan ID. Юрова в своем заявлении отметила, что полномочия по отмене Fan ID принадлежат правительству.
Она также отметила, что Россия может в ближайшее время вернуться к международным соревнованиям. По словам депутата, даже если систему Fan ID сейчас отменят законом, в следующем году международные соревнования все равно состоятся.
Таким образом, может возникнуть необходимость вновь ввести систему. Правительству следует определить, где Fan ID необходим, а где нет, что будет правильным решением.
Об этом Юрова сообщила в интервью изданию Sport24. До нового сезона Российской Премьер-лиги осталось немного времени.
Первый матч нового чемпионата пройдет 18 июля, в пятницу. В этот день на поле выйдут команды «Динамо» и «Балтика».
На все матчи Премьер-лиги смогут посещать только болельщики, имеющие паспорт Fan ID. Эта мера введена с целью обеспечения безопасности футбольных болельщиков и упорядочивания проведения матчей.