Mostovoy: Orenburgni RPLda qoldirish noto‘g‘ri qaror
Futbol bo‘yicha mutaxassis Aleksandr Mostovoy Rossiya Futbol Ittifoqi ijroiya qo‘mitasining RPLga “Orenburg”ni qabul qilish qarori haqida eksklyuziv intervyuda fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ijroiya qo‘mitasi “Orenburg”ni RPLga qabul qildi, “Ural” esa bu imkoniyatdan mahrum bo‘ldi. Siz bu qaror haqida nima deysiz?
Kecha “Torpedo”ni chiqarib yuborishlari ma’lum bo‘ldi, bugun esa yangi qaror qabul qilindi va “Orenburg” foydasiga hal qilindi. Hozir men Yekaterinburgdaman, shuning uchun aniq fikr bildirish qiyin.
“Orenburg” va “Ural” o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri o‘yin o‘tkazilishining adolatliroq bo‘lishi mumkinligi haqida nima deysiz? Aslida muammo shundaki, faqat kim tushib ketgani yoki kim ko‘tarilgani emas, balki sport printsiplariga rioya qilish zarur edi.
“Orenburg” esa sport asosida tushib ketgan jamoa. Agar uni RPLda qoldirishsa, bu qaror menga tushunarli emas.
“Ural” “Torpedo” o‘rnini egallashi kerak emasmi? Chunki FNLdagi ikki klub turli sabablarga ko‘ra ko‘tarila olmadi, “Orenburg” esa sport printsipiga ko‘ra tushdi.
Men ham shunday deb o‘ylayman. Sport printsipiga amal qilinsa, RPLga “Ural” kirishi kerak edi, tushib ketgan jamoa emas.
“Orenburg”ga yaxshiroq natija ko‘rsatish uchun hech kim to‘sqinlik qilmagan. Eng kamida to‘g‘ridan-to‘g‘ri o‘yin o‘tkazilishi kerak edi.
“FNLga qabul qilingan “Torpedo”ning kelajagi qanday bo‘ladi? Bu borada hozircha aniq narsa yo‘q.
Hammasi juda tez sodir bo‘ldi. “Ximki” ham RPLda qolish uchun kurashdi, ammo keyin jamoa tarqatildi.

Мостовой: Оставлять Оренбург в РПЛ — неправильное решение
Футбольный эксперт Александр Мостовой высказал свое мнение о решении Исполнительного комитета Российского футбольного союза принять "Оренбург" в РПЛ в эксклюзивном интервью. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Исполнительный комитет принял "Оренбург" в РПЛ, а "Урал" остался без этой возможности. Что вы думаете об этом решении?
Вчера стало известно, что "Торпедо" вылетело, а сегодня было принято новое решение в пользу "Оренбурга". Сейчас я в Екатеринбурге, поэтому трудно высказать четкое мнение.
Что вы скажете о том, что было бы справедливее провести прямую игру между "Оренбургом" и "Уралом"? На самом деле проблема в том, что нужно было соблюдать спортивные принципы, а не только то, кто вылетел или кто поднялся.
Однако "Оренбург" — это команда, вылетевшая на спортивной основе. Если ее оставят в РПЛ, это решение мне непонятно.
Разве "Урал" не должен занять место "Торпедо"? Поскольку две команды в ФНЛ по разным причинам не смогли подняться, а "Оренбург" вылетел по спортивному принципу.
Я тоже так думаю. Если бы соблюдались спортивные принципы, "Урал" должен был бы попасть в РПЛ, а не команда, вылетевшая.
Никто не мешал "Оренбургу" показать лучший результат. По крайней мере, должна была быть проведена прямая игра.
Каково будущее "Торпедо", принятого в ФНЛ? На данный момент ничего конкретного нет.
Все произошло очень быстро. "Химки" тоже боролись за сохранение в РПЛ, но затем команда была распущена.
Мы не знаем внутреннюю ситуацию по "Торпедо", ситуация неопределенная. Автор интервью: Елена Григорьевская