Spartak Koko va Zayniddinovni sotib olishga urinmoqda
O‘tgan haftaning asosiy transfer yangiliklari haqida ma’lumot beriladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Rossiya Premer-ligasining yangi mavsumi boshlanishiga atigi bir hafta qoldi va bu transfer bozoridagi faollikdan aniq ko‘rinib turibdi. Transfer bo‘yicha mish-mishlar va amalga oshirilgan o‘tishlar sezilarli darajada oshdi.
“Evro-futbol.ru” sayti o‘tgan ish haftasining natijalarini futbol skautlari va agentlari dunyosida umumlashtirdi. Eng qiziqarli yangiliklar va amalga oshgan o‘tishlar mazkur sharhda keltirilgan.
Rossiya Premer-ligasida “Spartak” jamoasi mavsum oldidan faqat bitta erkin agent sifatida Anton Zabolotniy bilan shartnoma imzoladi. Uchrashuvlarga qaraganda, jamoa chempionlik uchun kuchli raqobatbardosh bo‘lishi qiyin, shuning uchun “qizil-oq” jamoasi transfer bozorida eng faol harakat qilmoqda.
Moskva jamoasiga ko‘chib o‘tishga eng yaqin futbolchi - Ekvatorial Gvineyadan bo‘lgan himoyachi Saul Koko hisoblanadi. Hozirda u “Torino”da o‘ynaydi va Rossiyaga ko‘chib kelishga unchalik istak bildirayotgani yo‘q, ammo klub qiziqish bildirgan.
Turin klubi himoyachidan kamida 15 million yevro talab qilmoqda, ammo muzokaralar davom etmoqda. Koko uchun uch yillik shartnoma taklif qilingan bo‘lib, u himoyachini Italiyani tark etishga ishontirishga qaratilgan.
Shu bilan birga, ko‘plab mish-mishlar tarqalmoqda, ammo “Spartak”da “Alaves”dan Mourinyo va “Milan”dan Adli qatnashmaydi. Shuningdek, Bakhtiyor Zayniddinov ham rad javobini berishga tayyor.
“Qizil-oq” jamoasi “Beshiktosh”dan ikki futbolchini – Zayniddinov va Jersonni sotib olishni xohlaydi. Muzokaralar Turkiyada Kaxigao tomonidan olib borilmoqda.
Biroq, qozog‘istonlik va braziliyalik futbolchilar Moskva jamoasiga ko‘chib kelishga shoshilmayapti, ehtimol ular ishontirish uchun kerakli miqdor izlanmoqda. “Portu” klubi esa “Spartak”ga o‘z yarim himoyachisi Xaymeni taklif qildi.
Ispaniyalik futbolchi Rossiyada o‘ynashga tayyor, ammo transferning maqsadga muvofiqligi jamoa murabbiylari tomonidan o‘rganilmoqda. CSKA jamoasi Braziliyaning eng iste’dodli futbolchilaridan biri bo‘lgan Mateus Alvesni sotib oldi.
Braziliya matbuoti uning yuksak qobiliyatini ta’kidlamoqda. Ushbu transfer uchun 6 million yevro va keyingi sotuvdan 25 foiz ulush to‘langan.
20 yoshli futbolchi futzal tajribasiga ega bo‘lib, texnikasi yaxshi. Endi asosiy savol – u Rossiya Premer-ligasida o‘zini ko‘rsata oladimi.
“Sochi” jamoasi “Spartak”dan transferlarda faol bo‘lib, RPL uchun kuchaymoqda. Anton Zinkovskiy ijaraga olindi, biroq “qizil-oq” jamoasi unga maoshining 15 foizini to‘lab beradi.
Mikhail Ignatov erkin agent sifatida janubga ko‘chdi. Roman Ezhov esa avval “Kryl’ya Sovetov”da o‘ynagan.
Bundan tashqari, “Sochi” “Zenit”dan Dmitriy Vasilyevni ijaraga oldi, CSKAdan Saul Guarirapani qaytardi va Maksim Muxinni ham ijaraga olishni rejalashtirmoqda. Xorijiy chempionatlarda ham qiziqarli o‘tishlar yuz bermoqda.
Masalan, 27 yoshli himoyachi Teo Ernandes 25 million yevroga Italiyadan Saudiya Arabistonining “Al-Xilol” klubiga o‘tdi. U Fransiya terma jamoasi a’zosi va yaqinda “Milan”da o‘ynagan.
Bu transferda “Milan” katta daromad ko‘rmagan bo‘lsa-da, futbolchi eng yaxshi yillarida Saudiya Arabistoniga ketdi. Uning maoshi oshkor qilinmadi, ehtimol bu sirni ochib beradi.
Shuningdek, 31 yoshli argentinalik yarim himoyachi Leandro Paredes “Roma”dan ketib, o‘zining sobiq klubi “Boka Xunior”ga qaytdi. Transfer summasi atigi 300 ming yevroni tashkil etdi.
Uning taqdimot marosimida 50 mingdan ortiq muxlis ishtirok etdi. Paredes 2010 yildan 2013 yilgacha “Boka” jamoasida faol o‘ynagan.

Спартак пытается купить Коко и Зайниддинова
Предоставляется информация о главных трансферных новостях прошедшей недели. Об этом сообщает Euro-football.ru.
До начала нового сезона Российской Премьер-Лиги осталось всего неделя, и это явно видно по активности на трансферном рынке. Слухи о трансферах и осуществленные переходы значительно возросли.
Сайт “Евро-футбол.ru” обобщил результаты прошедшей рабочей недели в мире футбольных скаутов и агентов. Самые интересные новости и осуществленные переходы приведены в этом обзоре.
В Российской Премьер-Лиге команда “Спартак” перед началом сезона подписала контракт только с одним свободным агентом – Антоном Заболотным. Судя по встречам, команде будет сложно конкурировать за чемпионство, поэтому “красно-белые” активно действуют на трансферном рынке.
Ближайший футболист к переходу в московскую команду – защитник Саул Коко из Экваториальной Гвинеи. В настоящее время он играет в “Торино” и не проявляет особого желания переехать в Россию, однако клуб проявил интерес.
Туринский клуб требует за защитника не менее 15 миллионов евро, однако переговоры продолжаются. Коко предложен трехлетний контракт, который направлен на убеждение защитника покинуть Италию.
В то же время распространяются множество слухов, однако в “Спартаке” не будут участвовать Моуринью из “Алавеса” и Адли из “Милана”. Также Бахтиёр Зайниддинов готов дать отказ.
Команда “красно-белых” хочет приобрести двух футболистов из “Бешикташа” – Зайниддинова и Жерсона. Переговоры ведутся в Турции Кахигао.
Однако казахстанские и бразильские футболисты не спешат переходить в московскую команду, возможно, они ищут необходимую сумму для убеждения. Клуб “Порту” предложил “Спартаку” своего полузащитника Хаймени.
Испанский футболист готов играть в России, однако целесообразность трансфера изучается тренерами команды. Команда ЦСКА приобрела одного из самых талантливых футболистов Бразилии Матэуса Алвеша.
Бразильская пресса подчеркивает его высокие способности. За этот трансфер было выплачено 6 миллионов евро и 25 процентов от последующей продажи.
20-летний футболист имеет опыт игры в футзале и обладает хорошей техникой. Теперь главный вопрос – сможет ли он проявить себя в Российской Премьер-Лиге.
Команда “Сочи” активно участвует в трансферах у “Спартака” и усиливается для РПЛ. Антон Зиньковский был взят в аренду, однако “красно-белые” будут выплачивать ему 15 процентов зарплаты.
Михаил Игнатов переехал на юг как свободный агент. Роман Ежов ранее играл в “Крыльях Советов”.
Кроме того, “Сочи” взял в аренду Дмитрия Васильева из “Зенита”, вернул Сауля Гуарирапани из ЦСКА и планирует также взять Максима Мухина в аренду. В зарубежных чемпионатах также происходят интересные переходы.
Например, 27-летний защитник Тео Эрнандес перешел из Италии в клуб Саудовской Аравии “Аль-Хилаль” за 25 миллионов евро. Он является членом сборной Франции и недавно играл в “Милане”.
Хотя “Милан” не получил большой доход от этого трансфера, футболист ушел в Саудовскую Аравию в свои лучшие годы. Его зарплата не была раскрыта, возможно, это останется тайной.
Также 31-летний аргентинский полузащитник Леандро Паредес ушел из “Ромы” и вернулся в свой бывший клуб “Бока Хуниор”. Сумма трансфера составила всего 300 тысяч евро.
На его презентации присутствовало более 50 тысяч болельщиков. Паредес активно играл в команде “Бока” с 2010 по 2013 год.