Rossiya futboli bo‘yicha murabbiy Aleksandr Tarkhanov Rossiya chempionatida legionerlar soniga qo‘yiladigan limitni kuchaytirish g‘oyasini qo‘llab-quvvatladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikricha, besh nafar legioner uchun belgilangan limit eng maqbul hisoblanadi. Bu holatda klublar sifatli xorijlik futbolchilarni izlashga intiladi.
Legionerlardan butunlay voz kechish shart emas, balki faqat yaxshi futbolchilar kerak, deydi mutaxassis. Tarkhanov "Spartak" jamoasining yangi futbolchilari Levi Garsiya va Pablo Solari misolini keltirdi.
Ular uchun katta mablag‘ sarflangan bo‘lsa-da, oxir-oqibat zaxirada qolishdi. Murabbiyning ta’kidlashicha, futbol o‘ynashni bilsang, moslashishga ehtiyoj qolmaydi.
Bundan oldin Rossiya sport vazirligi legionerlar sonini boshlang‘ich tarkibda sakkizdan beshgacha, ro‘yxatda esa o‘ndan to‘rtdan o‘n gacha qisqartirishni taklif qilgan edi. Rossiya futbol ittifoqi esa bu limitni bosqichma-bosqich qattiqlashtirish tarafdori.

Тарханова: Лимит в пять легионеров в РПЛ — приемлемый вариант
Тренер российского футбола Александр Тарханов поддержал идею ужесточения лимита на количество легионеров в чемпионате России. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, лимит в пять легионеров является наиболее оптимальным. В этом случае клубы будут стремиться искать качественных иностранных футболистов.
Отказаться от легионеров вовсе не обязательно, нужно просто иметь хороших футболистов, говорит специалист. Тарханов привел в пример новых игроков команды "Спартак" Леви Гарсию и Пабло Солари.
Хотя на них было потрачено много средств, в конечном итоге они остались в запасе. По словам тренера, если ты умеешь играть в футбол, необходимости в адаптации не возникает.
Ранее Министерство спорта России предложило сократить количество легионеров в стартовом составе с восьми до пяти, а в списке — с десяти до четырнадцати. Российский футбольный союз выступает за поэтапное ужесточение этого лимита.