Yangi mavsumda Rossiya Premer-ligasida ishtirok etadigan barcha klublar mavsumni to‘liq yakunlashlari va musobaqa davomida hech qanday muammolarga duch kelmasliklari lozim. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Rossiya futbol federatsiyasi prezidenti Aleksandr Dyukov ushbu masalada ishonch bildirdi, biroq favqulodda holatlar yuzaga kelishi mumkinligini inkor etmadi. Hozircha hech bir klub mavsumni yakunlamasdan ishtirokdan chekinishi uchun asoslar mavjud emas.
Albatta, hayotda har qanday holat bo‘lishi mumkin, ammo barcha klublar mavsumni boshlashsa, uni oxirigacha olib borishlariga ishonch bildirilmoqda. Shuningdek, Dyukov Rossiya futbol federatsiyasi litsenziyalash talablarini kuchaytirganini eslatib o‘tdi.
Shu sababli bir nechta klublar litsenziya olish jarayonidan o‘tolmadi. Rossiya Premer-ligasining 2025/2026 yilgi mavsum ishtirokchilari tarkibi sezilarli darajada o‘zgardi.
Chunki «Ximki», «Chernomorets» va Moskva «Torpedo» klublari turli sabablarga ko‘ra ligaga qabul qilinmadi. Bu o‘zgarishlar yangi mavsumda musobaqaning sifatini oshirish va raqobatbardosh muhit yaratish maqsadida amalga oshirildi.
Shu bilan birga, ligada ishtirok etadigan klublar o‘z faoliyatini yanada professional darajada davom ettirishga chaqirilmoqda.

Все клубы Российской Премьер-Лиги завершат сезон
В новом сезоне все клубы, участвующие в Российской Премьер-Лиге, должны полностью завершить сезон и не столкнуться с какими-либо проблемами в ходе соревнования. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Президент Федерации футбола России Александр Дюков выразил уверенность в этом вопросе, однако не исключил возможности возникновения чрезвычайных ситуаций. На данный момент нет оснований для того, чтобы какой-либо клуб снялся с соревнований, не завершив сезон.
Конечно, в жизни может произойти всякое, но предполагается, что если все клубы начнут сезон, они доведут его до конца. Также Дюков напомнил, что Федерация футбола России ужесточила требования к лицензированию.
По этой причине несколько клубов не смогли пройти процесс получения лицензии. Состав участников Российской Премьер-Лиги на сезон 2025/2026 значительно изменился.
Поскольку клубы «Химки», «Черноморец» и московское «Торпедо» не были допущены в лигу по различным причинам. Эти изменения были осуществлены с целью повышения качества соревнования и создания конкурентной среды в новом сезоне.
Вместе с тем клубы, участвующие в лиге, призываются продолжать свою деятельность на более профессиональном уровне.