UEFA delegati Alisher Nikimbaev 2026 yilgi jahon chempionati tashkilotchilari musobaqa o‘yinlariga kirishda Fan ID joriy etish masalasini ko‘rib chiqishga tayyor ekanini ma’lum qildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu tajriba avvalroq 2018 yilda Rossiyada hamda 2022 yilda Qatar musobaqasida qo‘llangan edi. Nikimbaevning so‘zlariga ko‘ra, Fan ID klub jahon chempionatida mavjud bo‘lmagan, ammo millatlar o‘rtasidagi jahon chempionatida joriy etilishi mumkin.
Bu tizim vizalar bilan bog‘lanib, qatnashuvchilarning kirishini osonlashtirishga xizmat qiladi. 2026 yilgi jahon chempionati tarixda birinchi bor uchta davlat – AQSh, Kanada va Meksikada o‘tkaziladi.
Shuningdek, 2025 yilda AQShda klub jahon chempionati ham bo‘lib o‘tadi. Rossiya terma jamoasi esa saralash bosqichida ishtirok etmaganligi sababli ushbu musobaqada qatnashmaydi.
Bu holat jamoaning musobaqaga yo‘l ololmasligiga sabab bo‘ldi. Fan ID tizimi jahon futbolining xavfsizligini va tartibini yaxshilashga qaratilgan muhim yangilik sifatida ko‘rilmoqda.

Система Fan ID будет введена на Чемпионате мира 2026 года
Делегат УЕФА Алишер Никимбаев сообщил, что организаторы чемпионата мира 2026 года готовы рассмотреть вопрос о введении системы Fan ID для входа на соревнования. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Этот опыт ранее применялся на чемпионате мира в России в 2018 году и на турнире в Катаре в 2022 году. По словам Никимбаева, Fan ID может быть введен на чемпионате мира среди наций, хотя на клубном чемпионате мира его не было.
Эта система связана с визами и служит для упрощения доступа участников. Чемпионат мира 2026 года пройдет впервые в истории сразу в трех странах – США, Канаде и Мексике.
Также в 2025 году в США пройдет клубный чемпионат мира. Сборная России не будет участвовать в этом турнире, так как не прошла отборочный этап.
Эта ситуация стала причиной того, что команда не сможет участвовать в соревнованиях. Система Fan ID рассматривается как важное нововведение, направленное на улучшение безопасности и порядка в мировом футболе.