Mbappe politsiyachilarga katta pul to‘ladi, tekshiruv boshlandi
RMC Sport xabariga ko‘ra, Milliy politsiya inspektsiyasi 2023 yilda sodir bo‘lgan holat bo‘yicha ma’muriy tekshiruvni boshladi. O‘sha paytda Mbappe beshta politsiyachiga jami 180 300 yevro to‘ladi.
Ular Fransiya terma jamoasini himoya qilish vazifasini bajargan. To‘rt politsiyachiga har biri 30 000 yevro, ularning komandiriga esa 60 300 yevro berilgan.
Hozirgi vaqtda vakolatli organlar bu pulning nega to‘langanini aniqlashga harakat qilmoqda. Kilian Mbappe pulni o‘z yuristiga maslahatlashgan holda xayriya sifatida berganini ta’kidlaydi.
Futbolchi o‘yinchilar xavfsizligini ta’minlaganlarga mukofot berishni maqsad qilgan. Yuristining ma’lum qilishicha, bunday xayriya oluvchilar uni deklaratsiya qilmasligi kerak.
Mbappe huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikni davom ettirishga tayyor. Hokimiyatlar bu mablag‘ xayriya mi yoki shaxsiy himoya xizmatining to‘lovi ekanligini aniqlamoqda.

Мбаппе заплатил полиции большую сумму денег, начато расследование
По информации RMC Sport, Национальная полиция начала административное расследование по делу, произошедшему в 2023 году. В то время Мбаппе выплатил пяти полицейским в общей сложности 180 300 евро.
Они выполняли задачи по охране сборной Франции. Четырем полицейским было выплачено по 30 000 евро, а их командиру — 60 300 евро.
В настоящее время уполномоченные органы пытаются выяснить, почему были выплачены эти деньги. Килиан Мбаппе подчеркивает, что деньги были переданы в качестве пожертвования по согласованию с его юристом.
Футболист намеревался вознаградить тех, кто обеспечивал безопасность игроков. По словам его юриста, такие получатели пожертвований не должны их декларировать.
Мбаппе готов продолжать сотрудничество с правоохранительными органами. Власти выясняют, является ли эта сумма пожертвованием или оплатой за услуги личной охраны.