Ispaniya terma jamoasi bilan Yevropa chempionatida g‘alaba qozongandan bir yil o‘tib, Lamin Yamal yana diqqat markazida turibdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Futbolchining 18 yoshga to‘lgani munosabati bilan u shov-shuvli ziyofat uyushtirdi. Biroq bu voqea bilan cheklanib qolmadi.
Yana bir noxush xabar shuki, Lamin Yamal sharafiga Barselona shahrida uning muxlislari tomonidan 18 yoshga to‘lish kunida chizilgan mural bir necha soat ichida vandalizm oqibatida buzilgan. Ushbu suratni ispan rassomi TVBoy yaratgan bo‘lib, u ilgari ham mashhur sportchilarni shu uslubda tasvirlagan edi.
Masalan, 2022 yilda futbolchi Aleksiya Putelyasning suratini chizgan. Afsuski, aynan Lamin Yamalning muralsiga vandallar zarar yetkazgan, hozirda politsiya ularni qidirmoqda.
Bu holat sport va san’at ixlosmandlari orasida katta achinish uyg‘otdi. Mural insonlarni ruhlantiruvchi va sportga bo‘lgan hurmatni ko‘rsatadigan asar sifatida qabul qilingan edi.

В Барселоне разрушилась фреска Ламина Ямала, полиция ищет виновных
Спустя год после победы сборной Испании на чемпионате Европы, Ламин Ямал снова в центре внимания. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В честь своего 18-летия футболист устроил шумную вечеринку. Однако это событие не ограничилось только этим.
Еще одна неприятная новость заключается в том, что в честь Ламина Ямала в Барселоне его поклонниками был нарисован мурал на день рождения, который был разрушен вандалами всего через несколько часов. Этот рисунок был создан испанским художником TVBoy, который ранее также изображал известных спортсменов в этом стиле.
Например, в 2022 году он нарисовал портрет футболиста Алексия Путельяса. К сожалению, именно муралу Ламина Ямала вандалы нанесли ущерб, в настоящее время полиция их разыскивает.
Этот инцидент вызвал большое сожаление среди любителей спорта и искусства. Мурал был воспринят как произведение, вдохновляющее людей и демонстрирующее уважение к спорту.