Malafeev: Rossiya klublariga Yevrokubkolar yetishmaydi
Rossiya terma jamoasi va Sankt-Peterburgning Zenit klubi sobiq darvozaboni Vyacheslav Malafeev Yevrokubklarda mahalliy klublarning ishtirok etmasligi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U zamonaviy Rossiya Premyer Ligasi darajasini to‘g‘ri baholash uchun hozirgi sharoitda o‘yinlarda qatnashmayotganini ta’kidladi. Malafeevning so‘zlariga ko‘ra, yurtimiz klublarining Yevrokubklarda ishtirok etmasligi ularning rivojlanishiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Bu holat faqat Rossiya klublari Yevrokubklarga qaytganda aniq ko‘rinadi. Sobiq darvozabon shuningdek, Yevrokubklarning yo‘qligi futbolchilarga mamlakat chempionatida yaxshiroq konsentratsiyalanish imkonini berganini aytdi.
Oxirgi marta Rossiya klublari Yevrokubklarda 2021-2022 yilgi mavsumda ishtirok etgan. Hozirgi vaqtda mahalliy jamoalarning xalqaro maydondagi faoliyati cheklangan bo‘lib, bu futbol rivojlanishiga ta’sir ko‘rsatmoqda.
Yevrokubklarda ishtirok etish nafaqat jamoalar, balki butun futbol tizimi uchun muhimdir. Shu bois, futbol ixlosmandlari va mutaxassislar Rossiya klublarining xalqaro arenaga qaytishini kutmoqda.

Малафеев: Российским клубам не хватает еврокубков
Бывший вратарь сборной России и клуба «Зенит» из Санкт-Петербурга Вячеслав Малафеев высказал мнение о том, что местные клубы не участвуют в еврокубках. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он отметил, что для правильной оценки уровня современной Российской Премьер-Лиги в текущих условиях он не участвует в играх. По словам Малафеева, отсутствие участия наших клубов в еврокубках негативно сказывается на их развитии.
Эта ситуация станет очевидной только тогда, когда российские клубы вернутся в еврокубки. Бывший вратарь также сказал, что отсутствие еврокубков дало игрокам возможность лучше сосредоточиться на чемпионате страны.
В последний раз российские клубы участвовали в еврокубках в сезоне 2021-2022. В настоящее время деятельность местных команд на международной арене ограничена, что сказывается на развитии футбола.
Участие в еврокубках важно не только для команд, но и для всей футбольной системы. Поэтому футбольные болельщики и специалисты ждут возвращения российских клубов на международную арену.