Sun’iy intellekt kutubxonasida jiddiy kiberhujum sodir bo‘ldi
Hujumchilar ushbu dasturiy ta’minotning ikkita zararli versiyasini PyPI paketlar omboriga yuklab, uni sun’iy intellekt dasturlarini yaratishda keng qo‘llaniladigan vositaga aylantirgan. Natijada, foydalanuvchilarning kirish ma’lumotlari va sirli kalitlar o‘g‘irlanib ketgan.
Xavf ostida qolgan 1.82.7 va 1.82.8 versiyalari hozircha ombordan olib tashlangan bo‘lsa, 1.82.6 versiyasi xavfsiz deb topilgan va ishlatish mumkinligi tasdiqlandi. LiteLLM dasturiy kutubxonasi ishlab chiquvchilarga bitta dasturiy interfeys orqali turli sun’iy intellekt modellari bilan bog‘lanish imkonini beradi.
Ushbu paket har kuni millionlab marta yuklab olinishi sababli, hodisa butun dunyodagi serverlarga va bulutli tizimlarga jiddiy tahdid solishi mumkin. Tadqiqotlar natijasida zararli kod loyiha fayllari ichiga yashirilganligi aniqlangan.
Dastur ishga tushirilganda avtomatik ravishda faollashgan bu virus 1.82.8 versiyasida yanada xavfli bo‘lib, hatto asosiy dastur ishlatilmasa ham har safar yuklama boshlashi uchun maxsus fayl qo‘shilgan. Zararli dastur tizimlardan SSH kalitlari, bulutli xizmatlar uchun tokenlar, kriptovalyuta hamyonlari ma’lumotlari va muhit o‘zgaruvchilar fayllarini yig‘ib olgan.
Bundan tashqari, xakerlar klaster bo‘yicha harakatlanish va doimiy orqa eshik o‘rnatib, ma’lumotlarni shifrlangan holda o‘zlarining serverlariga yuborishga muvaffaq bo‘lishgan. Ushbu hujum TeamPCP xakerlik guruhi tomonidan amalga oshirilgan deb taxmin qilinmoqda.
Ba’zi manbalarda yarim millionga yaqin tizim zararlangani aytilgani bilan, bu raqamlar hali to‘liq tasdiqlanmagan. Ishlab chiquvchilar o‘zlarining tizimlarini tekshirib, zararli paketlarni olib tashlashni tavsiya etmoqdalar.

В библиотеке искусственного интеллекта произошло серьезное кибервторжение
Ведущие специалисты в области кибербезопасности объявили о выявлении серьезной проблемы в известной во всем мире библиотеке LiteLLM для языка программирования Python. Об этом сообщает Zamin.uz.
Хакеры загрузили две вредоносные версии этого программного обеспечения в репозиторий пакетов PyPI, превратив его в широко используемый инструмент для создания программ искусственного интеллекта. В результате были украдены данные доступа и секретные ключи пользователей.
Версии 1.82.7 и 1.82.8, оказавшиеся под угрозой, пока удалены из репозитория, тогда как версия 1.82.6 признана безопасной и подтверждена к использованию. Программная библиотека LiteLLM позволяет разработчикам подключаться к различным моделям искусственного интеллекта через единый программный интерфейс.
Поскольку этот пакет загружается миллионы раз ежедневно, инцидент может представлять серьезную угрозу для серверов и облачных систем по всему миру. В ходе исследований было установлено, что вредоносный код был скрыт внутри файлов проекта.
Этот вирус автоматически активировался при запуске программы и в версии 1.82.8 стал еще более опасным: даже если основная программа не используется, добавлен специальный файл для запуска загрузки при каждом запуске. Вредоносная программа собирала SSH-ключи из систем, токены для облачных сервисов, данные криптовалютных кошельков и файлы переменных окружения.
Кроме того, хакерам удалось перемещаться по кластерам и устанавливать постоянные задние двери, отправляя данные в зашифрованном виде на свои серверы. Предполагается, что эта атака была осуществлена хакерской группой TeamPCP.
Хотя в некоторых источниках говорится, что заражено около полумиллиона систем, эти цифры еще не полностью подтверждены. Разработчикам рекомендуется проверить свои системы и удалить вредоносные пакеты.