O‘zbekistonda O‘zbekiston Respublikasi tovar-xomashyo birjasining auksionida avtomobil raqami sotildi, uning narxi 631,1 million so‘mga yetdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu Markaziy bank kursi bo‘yicha 50,06 ming AQSh dollariga tengdir. Belgilangan tartibga muvofiq, yangi egasi shartnomani yakunlash uchun to‘liq to‘lovni amalga oshirishi va raqamni Ichki ishlar vazirligining Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasida ro‘yxatdan o‘tkazishi lozim.
Bozorning ushbu segmentida faollik doimiy yuqori darajada saqlanmoqda. 2024 yil 3 iyuldagi savdolar natijasida jami 628 ta avtomobil raqami sotildi.
Asosiy xaridorlar jismoniy shaxslar bo‘lib, ularga 597 ta lot to‘g‘ri keldi. Qolgan 31 ta raqam yuridik shaxslarga sotildi.
Ushbu savdolarda raqamlarning minimal narxi 1,9 million so‘mni tashkil etdi. Narxlarning o‘sish tendensiyasi o‘tgan oy o‘z cho‘qqisiga yetdi.
13 iyunda yakunlangan to‘qqiz kunlik onlayn-auksionda yangi rekord o‘rnatildi. Tashkent viloyatidagi yuridik shaxs 10 777 ZZZ kombinatsiyasidagi avtomobil raqami uchun 1,56 milliard so‘m, ya’ni 122,2 ming dollar to‘ladi.
Bu summa boshlang‘ich narxdan 8,32 barobar yuqori bo‘ldi, boshlang‘ich narx 187,5 million so‘m edi. Oldingi rekordlar ham bozordagi narxlarning o‘sishini ko‘rsatadi.
2024 yil 24 dekabrda bo‘lib o‘tgan savdoda avtomobil raqami 965,3 million so‘mga sotildi, bu 74,77 ming dollarni tashkil etdi. Ushbu natija oldingi kun sodir bo‘lgan 551,3 million so‘mlik rekorddan 75 foizdan ko‘proq yuqori edi.
Yillik ko‘rsatkichlarga qaraganda, 2024 yilda avtomobil raqamlarining savdosi 2023 yilga nisbatan ikki barobar oshib, taxminan 800 milliard so‘mga yetdi. Ushbu davrda jami 195 ming raqam sotildi, shundan 97 foizi jismoniy shaxslarga tegishli.
Solishtirish uchun, 2023 yilda O‘zbekiston Respublikasi tovar-xomashyo birjasi orqali 87 mingta raqam sotilgan bo‘lib, umumiy qiymati 396,1 milliard so‘mni tashkil etgan. Eng qimmat lot yuridik shaxs tomonidan 450 million so‘mga sotib olingan, bu esa 2021 yil rekordidan biroz yuqori edi.
O‘zbekistonda “chiroyli” avtomobil raqamlarining auksionlarda sotilishidan tushgan mablag‘lar belgilangan tartibda taqsimlanadi. Ularning katta qismi davlat byudjetiga yo‘naltiriladi, qolgan qismi esa Ichki ishlar vazirligi va tovar-xomashyo birjasi maxsus hisoblariga o‘tadi.
Ushbu mablag‘lar operatsion xarajatlarni qoplash va infratuzilmani rivojlantirish uchun ishlatiladi.

Автомобильные номера были проданы на аукционе за рекордную цену
В Узбекистане на аукционе Товарно-сырьевой биржи Республики Узбекистан был продан автомобильный номер, его цена достигла 631,1 миллиона сумов. Об этом сообщает Upl.uz.
Это соответствует 50,06 тысячам долларов США по курсу Центрального банка. Согласно установленному порядку, новый владелец должен произвести полный платеж для завершения договора и зарегистрировать номер в Управлении безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел.
Активность на этом сегменте рынка постоянно сохраняется на высоком уровне. В результате торгов 3 июля 2024 года было продано всего 628 автомобильных номеров.
Основными покупателями являются физические лица, которым достались 597 лотов. Остальные 31 номер были проданы юридическим лицам.
На этих торгах минимальная цена номеров составила 1,9 миллиона сумов. Тенденция роста цен достигла своего пика в прошлом месяце.
13 июня на завершившемся девятидневном онлайн-аукционе был установлен новый рекорд. Юридическое лицо из Ташкентской области заплатило 1,56 миллиарда сумов, то есть 122,2 тысячи долларов, за номер с комбинацией 10 777 ZZZ.
Эта сумма оказалась в 8,32 раза выше стартовой цены, которая составила 187,5 миллиона сумов. Предыдущие рекорды также свидетельствуют о росте цен на рынке.
На торгах, состоявшихся 24 декабря 2024 года, автомобильный номер был продан за 965,3 миллиона сумов, что составило 74,77 тысячи долларов. Этот результат оказался более чем на 75 процентов выше предыдущего рекорда в 551,3 миллиона сумов, который произошел накануне.
По годовым показателям, в 2024 году продажи автомобильных номеров удвоились по сравнению с 2023 годом и составили около 800 миллиардов сумов. За этот период было продано всего 195 тысяч номеров, из которых 97 процентов принадлежали физическим лицам.
Для сравнения, в 2023 году через Товарно-сырьевую биржу Республики Узбекистан было продано 87 тысяч номеров на общую сумму 396,1 миллиарда сумов. Самый дорогой лот был приобретен юридическим лицом за 450 миллионов сумов, что немного выше рекорда 2021 года.
Средства, полученные от продажи "красивых" автомобильных номеров на аукционах в Узбекистане, распределяются в установленном порядке. Большая их часть направляется в государственный бюджет, а оставшаяся часть поступает на специальные счета Министерства внутренних дел и товарно-сырьевой биржи.