Kim Chen In muhim kemasozlik zavodlariga tashrif buyurib, u yerda davom etayotgan qurilish jarayonini shaxsan ko‘zdan kechirdi. U Shimoliy Koreya dengiz mudofaasi har qanday zaruriy hududlarda cheklovlarsiz va to‘liq joylashtirilishi kerakligini ta’kidladi. Uning aytishicha, bu suvosti kemalari mamlakat himoyasining asosiy qismiga aylanadi.
Yadroviy quvvatli strategik suvosti kemasi
Shimoliy Koreya rahbari 2021 yilda partiya qurultoyida qabul qilingan mudofaa strategiyasiga muvofiq qurilayotgan yadroviy quvvatli strategik suvosti kemasi bilan tanishdi. Bu mamlakat uchun juda muhim loyiha hisoblanib, dengizdagi strategik ustunlikni mustahkamlash maqsadini ko‘zlaydi.
Shimoliy Koreya birinchi marta ballistik raketalarni tashishga qodir suvosti kemasi haqidagi ma’lumotlarni ommaga oshkor qildi. Kim Chen In qurilish jarayonidan mamnunligini bildirib, yangi suvosti kemalari mamlakat suvereniteti va mudofaasi uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Dunyo uchun jiddiy signal
Shimoliy Koreyaning yadroviy qudratga ega sug‘orilgan suvosti kemalari qurish harakatlari xalqaro maydonda katta qiziqish va xavotir uyg‘otmoqda. Xususan, Janubiy Koreya va AQSH bu yangilikni Shimoliy Koreya yadroviy dasturining yanada kengayishi sifatida baholamoqda.
Tahlilchilarga ko‘ra, KXDR yadroviy qurol tashuvchi suvosti kemalarining qurilishi Shimoliy Koreyaning dengizdagi hujum imkoniyatlarini sezilarli darajada oshiradi. Bu esa mintaqaviy va xalqaro xavfsizlik muhokamalarida muhim mavzuga aylanishi mumkin.
Yangi suvosti kemasi – yangi bosqich
Shimoliy Koreya harbiy-dengiz kuchlari ilgari ham suvosti kemalarini qurgan, ammo bu loyiha ilk bor yadroviy qurol tashish imkoniyati bilan ajralib turadi. Bu KXDR mudofaa tizimining yangi bosqichi bo‘lishi mumkin.
Shimoliy Koreyaning ushbu loyihasi jahonda yangi geosiyosiy inqirozlarga sabab bo‘lishi mumkin. Janubiy Koreya va AQSH allaqachon Pxenyanning bu harakatlarini keskin tanqid qilgan va mintaqada xavfsizlik choralarini kuchaytirishni muhokama qilmoqda.

Ким Чен Ын осмотрел строительство атомной подводной лодки
Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын ознакомился со строительством новой атомной подводной лодки с целью укрепления стратегических оборонительных возможностей страны. Об этом сообщает агентство Yonhap.
Ким Чен Ын посетил важные судостроительные заводы и лично ознакомился с текущим процессом строительства. Он подчеркнул, что морская оборона Северной Кореи должна быть развернута без каких-либо ограничений в любых необходимых районах. По его словам, эти подводные лодки станут основным элементом защиты страны.
Стратегическая подводная лодка с ядерной мощностью
Северокорейский лидер ознакомился со строительством стратегической подводной лодки с ядерной мощностью, которая строится в соответствии с оборонительной стратегией, принятой на партийном съезде в 2021 году. Этот проект является очень важным для страны и направлен на укрепление стратегического превосходства на море.
Северная Корея впервые раскрыла информацию о подводной лодке, способной нести баллистические ракеты. Ким Чен Ын выразил удовлетворение процессом строительства и подчеркнул, что новые подводные лодки имеют решающее значение для суверенитета и обороны страны.
Серьезный сигнал для мира
Попытки Северной Кореи построить подводные лодки с ядерной мощностью вызывают большой интерес и беспокойство на международной арене. В частности, Южная Корея и США оценивают эту новость как дальнейшее расширение ядерной программы Северной Кореи.
По мнению аналитиков, строительство подводных лодок, способных нести ядерное оружие, значительно увеличит возможности Северной Кореи для морских атак. Это может стать важной темой в обсуждениях по региональной и международной безопасности.
Новая подводная лодка – новый этап
Северная Корея ранее также строила подводные лодки, однако этот проект впервые выделяется возможностью нести ядерное оружие. Это может стать новым этапом в оборонной системе КНДР.
Этот проект Северной Кореи может привести к новым геополитическим кризисам в мире. Южная Корея и США уже резко осудили действия Пхеньяна и обсуждают усиление мер безопасности в регионе.