Rossiya Kursk oblastida Ukraina qo‘shinlarini qurshab olishga urinmoqda
Rossiya qo‘shinlari Kursk oblastidagi Ukraina mudofaasini yorib o‘tib, mintaqadagi Ukraina Qurolli kuchlari guruhini qurshab olishga harakat qilmoqda. Bu haqda 7 mart kuni bir qancha harbiy tahlilchilar va ommaviy axborot vositalari xabar berdi.
DeepState tahlili: Hujumlar kuchayishi va KXDR harbiylari
Ukrainaning DeepState loyihasi ma’lumotiga ko‘ra, Rossiya qo‘shinlari Kurilovka qishlog‘idan janubda joylashgan Ukraina Qurolli kuchlari pozitsiyalarini taxminan 5 km masofaga yorib o‘tib, Ukrainaning Sumi oblasti bilan davlat chegarasiga deyarli yetib kelgan. Loyiha tahlilchilari Rossiyaning bu hujumda Shimoliy Koreya (KXDR) harbiylaridan foydalanayotganini ta’kidlamoqda.
DeepState'ning qayd etishicha, Rossiya qo‘shinlarining bu yo‘nalishdagi asosiy maqsadi Ukraina Qurolli kuchlarining ta’minot liniyasi bo‘lgan H07 avtomagistralini nazoratga olishdir. Hozirda rus qo‘shinlari bu yo‘lga 6 km masofaga yaqinlashgan.
Rossiyaning ikki yo‘nalishda hujumi
Rossiya Qurolli kuchlari hozirda shimoliy hududlardan ham hujumlarni kuchaytirmoqda. Ularning qo‘shinlari davlat chegarasini kesib o‘tib, Ukrainaning Sumi oblastida joylashgan Juravka va Novenkoye qishloqlariga hujum qilgan. Bu harakat Rossiyaga H07 yo‘li va Sudja chegara punktiga yaqinlashish imkonini beradi. Hozirda rus qo‘shinlari bu yo‘nalishda 5 km masofada joylashgan.
Ukraina Qurolli kuchlarining javobi
«Ukrainskaya pravda» nashrining Kursk oblastidagi Ukraina harbiylari orasidagi manbasi ma’lum qilishicha, bu hududda Ukraina mudofaasi qisman yoki to‘liq qurshab olinish xavfi ostida qolmaslik uchun rus qo‘shinlarini jilovlashga harakat qilmoqda.
Manbaning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya bu hududda asta-sekin va tizimli ravishda hujum operatsiyalarini amalga oshirgan. «Yangi yil oldidan ruslar Kurilovkaga kirdi, u yerda bizning bir brigada o‘z pozitsiyalarini tashlab ketdi. Shundan so‘ng, dushman o‘z kuchlarini jipslashtirdi va hujum operatsiyalarini bosqichma-bosqich amalga oshirdi. Kecha va bir kun oldin ular muayyan muvaffaqiyatga erishdi», — deydi harbiy manba.
Hozirda Ukraina Qurolli kuchlari vaziyatni barqarorlashtirishga va dushmanning aloqa yo‘llarini to‘liq nazoratga olishining oldini olishga harakat qilmoqda.
Bu vaziyat Ukraina uchun jiddiy strategik ahamiyatga ega bo‘lib, hududdagi harbiy harakatlarning kelgusi rivoji har ikkala tomon uchun ham hal qiluvchi bo‘lishi mumkin.

Россия пытается окружить украинские войска в Курской области.
Российские войска пытаются прорваться через оборону Украины в Курской области и окружить группировку Вооруженных сил Украины в регионе. Об этом сообщили несколько военных аналитиков и СМИ 7 марта.
Анализ DeepState: Увеличение атак и военные КНДР
Согласно данным украинского проекта DeepState, российские войска прорвались на расстояние около 5 км к позициям Вооруженных сил Украины, расположенным к югу от села Куриловка, и почти достигли государственной границы с Сумской областью Украины. Аналитики проекта подчеркивают, что Россия использует в этой атаке военных из Северной Кореи (КНДР).
По данным DeepState, основной целью российских войск в этом направлении является захват контроль над автотрассой H07, которая является линией снабжения Вооруженных сил Украины. В настоящее время российские войска приблизились к этой дороге на расстояние 6 км.
Российская атака в двух направлениях
Российские Вооруженные силы также усиливают атаки с северных территорий. Их войска пересекли государственную границу и атаковали села Юравка и Новенкое, расположенные в Сумской области Украины. Это действие позволяет России приблизиться к дороге H07 и пограничному пункту Суджа. В настоящее время российские войска находятся на расстоянии 5 км в этом направлении.
Ответ Вооруженных сил Украины
Источник издания «Украинская правда» среди украинских военных в Курской области сообщил, что в этом районе украинская оборона пытается сдерживать российские войска, чтобы избежать частичного или полного окружения.
По словам источника, Россия постепенно и систематически проводила операции атак в этом районе. «Перед Новым годом русские вошли в Куриловку, там наша одна бригада оставила свои позиции. После этого враг консолидировал свои силы и проводил операции атак поэтапно. Вчера и позавчера они добились определенного успеха», — говорит военный источник.
В настоящее время Вооруженные силы Украины пытаются стабилизировать ситуацию и предотвратить полное захват коммуникационных путей врагом.
Эта ситуация имеет серьезное стратегическое значение для Украины, и дальнейшее развитие военных действий в регионе может стать решающим для обеих сторон.
Или:
Иран временно управляется Алиризо Арафием
Еще один вариант:
Арафий – новый временный руководитель Ирана
Alirizo Арафий назначен временным руководителем Ирана Или: Иран временно управляется Алиризо Арафием Еще один вариант: Арафий – новый временный руководитель Ирана