пасмурно ветер 6.5 м/с, СЗ
Jeneva xavfsizlik siyosati markazi ekspertlari 31 sahifali hujjatni taqdim etishdi, unda Ukrainadagi o‘t ochishni to‘xtatish rejasi nazarda tutilgan. Bu haqda The New York Times xabar berdi. Hujjat fevral oyida maxfiy kanal orqali tarqatilgan va shveysariyalik Jeneva markazi tomonidan moliyalashtirilgan. Bu, o‘t ochishni to‘xtatishning eng batafsil shablonlaridan biri sifatida qabul qilinmoqda, chunki u nazariy variantlardan aniq amaliy yechimlarga o‘tishni nazarda tutadi.
Reja, 1200 kilometrdan ortiq front chizig‘i bo‘ylab o‘t ochishni nazorat qilish va to‘xtatishni ta’minlash uchun tafsilotlar berib, ikki armiyani ajratish uchun kengligi 10 kilometr bo‘lgan bufer zonasini yaratishni taklif qiladi. Bu zonada 5000 nafar fuqaro va politsiyachi bilan patrullash, shuningdek, 10 mingga yaqin xorijiy harbiy xizmatchilarni jalb qilish kerak bo‘lishi mumkin. Hujjat, uning amalga oshirilishida Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT)ning mandati asosida kuzatuvchilar tomonidan ish olib borilishini nazarda tutadi.
Shuningdek, hujjatda xalqaro kuzatuvchilar va Rossiya va Ukraina harbiylaridan iborat qo‘shma komissiyaning ishlashini ham ko‘zda tutishgan. Komissiya orqali tomonlar bir-birini javobgarlikka tortib, mahbuslarni ozod qilish, hududlarni minalardan tozalash va fuqarolik yo‘laklarini yaratishga yordam berishlari mumkin.
Ammo, bu yo‘lning amalga oshishi murakkab muammo ekanligi ta’kidlanmoqda. Rossiya boshqargan hududning uzunligi KXDR va Janubiy Koreya o‘rtasidagi qurolsizlantirilgan hududdan taxminan besh baravar uzunroq. Shuningdek, har ikki tomonning harbiy kuchlari va ularning qurollari murakkabligi ham bunga sabab bo‘lishini aytishmoqda. Tinchlikka yo‘naltirilgan reja, bunday murakkab sharoitda hayotga tadbiq qilishdagi katta qiyinchiliklarga duch kelishi mumkin.
Ekspertlar, bu rejani amalga oshirishdagi eng katta qiyinchilik Kreml rahbari Vladimir Putinning pozitsiyasini aytishmoqda. Ular Rossiya prezidentining o‘t ochishni to‘xtatishga rozi bo‘lishi va uning shartlariga amal qilishiga shubha bilan qaraydi. Rossiya rasmiylari urushdan oldin ham Ukrainaga bosqin qilish niyati yo‘qligini aytishgani hamda hech qanday monitoring missiyasining Rossiya prezidentini, agar u Ukrainaga yangi bosqinni boshlashga qaror qilsa, to‘xtata olishini bildirgani haqida xabarlar kelmoqda.
Hujjat tayyorlashda Ukraina, Rossiya, AQSH va Yevropa Ittifoqi vakillari ishtirok etdi. Lekin, bunday rejalarga ishonch bilan qarash qiyin, chunki davlatlar orasidagi milliy manfaatlar, xavfsizlik siyosati va harbiy strategiyalarning barchasi ushbu rejani amalga oshirishga katta to‘siq bo‘lishi mumkin.
Shu bilan birga, Jeneva xavfsizlik siyosati markazi direktori Tomas Greminger ta’kidlashicha, bu hujjat ishga tushsa, u bundan keyingi hujumlar va harbiy amalga oshirish jarayonlarini katta darajada o‘zgartiradi.
Bugungi kunda butun dunyo bo'ylab voyaga yetmagan bolalarni ijtimoiy tarmoqlarning zararli ta'siridan asrash masalasi eng dolzarb muammolardan biriga aylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar
Dunyo Bugun, 21:36
Eronda internet tarmog'i bilan bog'liq jiddiy muammolar hali ham davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Xalqaro monitoring xizmati NetBlocksning so'nggi ma'lumotlariga
Dunyo Bugun, 21:06
Bahrayn zavodidagi yong'in eksportni to'xtatdi
Bahraynning eng yirik energetika kompaniyasi hisoblangan Bahrayn Neft Kompaniyasi olti mart kuni fors-major holati yuzaga kelgani sababli neft mahsulotlarini eksport qilish jarayonini vaqtincha
Dunyo Bugun, 20:59
Mers Erondagi vaziyat Yevropa uchun migratsiya xavfi deb bildi
Germaniya kansleri Fridrix Mers Eron davlatidagi siyosiy va iqtisodiy vaziyatning keskinlashuvi Yevropa qit'asi uchun yangi va jiddiy migratsiya xavfini keltirib chiqarishi mumkinligini
Dunyo Bugun, 20:06
Tramp vakili Rossiyadan Eronga razvedka yuborishni to'xtatishni talab qildi
Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Trampning maxsus vakili Stiv Uitkoff Rossiya tomonidan Eronga yuborilayotgan razvedka ma'lumotlarini to'xtatish bo'yicha murojaat
Dunyo Bugun, 19:39
Eron va Isroil janglari neft narxini oshirdi
Yaqin Sharqdagi vaziyat hozirda keskinlikka yetib bormoqda va mintaqadagi barqarorlik jiddiy xavf ostida qolgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Isroil va Amerika Qo'shma Shtatlari Eronga qarshi

Эксперты представили план прекращения огня в Украине
Эксперты Женевского центра безопасности представили документ на 31 странице, в котором предусмотрен план прекращения огня в Украине. Об этом сообщает The New York Times. Документ был распространен в феврале через секретный канал и финансировался швейцарским Женевским центром. Это считается одним из самых детализированных шаблонов прекращения огня, так как он предполагает переход от теоретических вариантов к конкретным практическим решениям.
План предлагает создать буферную зону шириной 10 километров для разделения двух армий, предоставляя детали для контроля и прекращения огня вдоль фронта протяженностью более 1200 километров. В этой зоне может потребоваться патрулирование с 5000 гражданских и полицейских, а также привлечение почти 10 тысяч иностранных военнослужащих. Документ предполагает, что его реализация будет осуществляться наблюдателями на основе мандата Организации Объединенных Наций (ООН).
Также в документе предусмотрена работа совместной комиссии, состоящей из международных наблюдателей и военных России и Украины. Через комиссию стороны могут привлекать друг друга к ответственности, помогать в освобождении заключенных, разминировании территорий и создании гражданских коридоров.
Однако подчеркивается, что реализация этого пути является сложной задачей. Длина территории, контролируемой Россией, примерно в пять раз больше, чем демилитаризованная зона между КНДР и Южной Кореей. Также сообщается, что сложность военных сил и их вооружения с обеих сторон также будет способствовать этому. План, ориентированный на мир, может столкнуться с большими трудностями в реализации в таких сложных условиях.
Эксперты указывают, что самой большой трудностью в реализации этого плана является позиция руководителя Кремля Владимира Путина. Они с сомнением относятся к тому, согласится ли президент России на прекращение огня и будет ли он соблюдать его условия. Также поступают сообщения о том, что российские официальные лица заявляли о том, что у них нет намерения вторгаться в Украину даже до войны, и что никакая миссия по мониторингу не сможет остановить президента России, если он решит начать новое вторжение в Украину.
В подготовке документа участвовали представители Украины, России, США и Европейского Союза. Однако с трудом можно с уверенностью смотреть на такие планы, так как национальные интересы, безопасность и военные стратегии между государствами могут стать серьезным препятствием для реализации этого плана.
В то же время директор Женевского центра безопасности Томас Гремингер подчеркивает, что если этот документ будет реализован, он значительно изменит будущие атаки и процессы военного осуществления.
Канцлер Германии Фридрих Мерц заявил, что обострение политической и экономической ситуации в Иране может создать новую серьезную миграционную угрозу для европейского континента. Об этом сообщает
Специальный представитель президента США Дональда Трампа Стив Уиткофф выступил с призывом к России прекратить передачу разведывательных данных Ирану. Об этом сообщает Zamin.uz. Это важное заявление
Мир Сегодня, 19:39
Бои между Ираном и Израилем подняли цены на нефть
Ситуация на Ближнем Востоке сейчас достигает точки обострения, и стабильность в регионе находится под серьезной угрозой. Об этом сообщает Zamin.uz. Из-за военных операций, проводимых Израилем и