Suriyadagi alaviylar isyoni: Mingdan ortiq inson halok bo‘ldi
7 mart kuni Suriyaning g‘arbida, ayniqsa Lataqiya va Tartus viloyatlarida alaviylar tomonidan boshlangan isyon oqibatida mingdan ortiq inson halok bo‘lgani xabar qilindi. Associated Press agentligi xabar berishicha, Suriya inson huquqlarini kuzatish observatoriyasining (SOHR) ma’lumotlariga ko‘ra, yangi hukumat va Asadning sobiq tarafdorlari o‘rtasida ikki kundan beri davom etayotgan to‘qnashuvlarda kamida 745 nafar tinch aholi hayotdan ko‘z yumgan.
Xalok bo‘lganlar orasida Suriya hukumatining xavfsizlik kuchlarining 125 nafar va Asadga bog‘liq qurolli tuzilmalarning 148 nafar jangchisi ham bor. Bu voqea SOHR tomonidan Suriyada «Hay’at Tahrir ash-Shom» harakati 2024 yil dekabrda Asad rejimini ag‘darganidan beri kuzatilgan eng qonli voqea sifatida baholanmoqda.
To‘qnashuvlar va janjallar oqibatida halok bo‘lganlar haqida rasmiy ma’lumotlar hali tarqatilgani yo‘q. Shu paytgacha, to‘qnashuvlar asosan lokal ko‘rinishda bo‘lib, tezda to‘xtagan edi. Biroq, agar yangi hokimiyat alaviylar qo‘zg‘olonini tezda bostira olmasa, bu boshqa jamoalar bilan ziddiyatlarning kuchayishiga olib kelishi mumkin.
8 mart kuni yozilgan ma’lumotlarga ko‘ra, Suriya markaziy hukumat kuchlari alaviylar qo‘zg‘oloni boshlangan Lataqiya va Tartus viloyatlarini qaytadan nazorat ostiga olgan. Shunga qaramay, «Hay’at Tahrir ash-Shom» harakatiga aloqador armiya va jangarilar hozirda mintaqadagi aholi gavjum hududlarda reydlar o‘tkazmoqda.
Ushbu isyonning hududdagi kelajagi va uning oqibatlari Suriyadagi yanada yuqori darajadagi siyosiy va jamoaviy keskinliklarga olib kelishi mumkin. Voqea chuqur siyosiy muammolar va jamoalar orasidagi ziddiyatlarning yanada kuchayishiga sabab bo‘lishi ehtimol.
Tarix yana takrorlanmoqda, lekin bugungi holat oldingisidan xavfliroq bo‘lishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. 1980-yillardagi Eron-Iroq urushi davrida "tankerlar urushi" nomi bilan
Dunyo Bugun, 00:44
Tramp Kubaga iqtisodiy bosimni kuchaytirishni rejalashtirmoqda
AQSh prezidenti Donald Tramp Kubadagi siyosiy tizimning o‘zgarishi haqida bashorat qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Uning fikricha, asosiy e'tibor iqtisodiy bosimga qaratilishi kerak:
G'arb tahlilchilari va xalqaro ommaviy axborot vositalarida Eron atrofidagi vaziyat yangi yo'nalishga kirgani haqida ko'p bahslar paydo bo'ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Isroil va Eron o'rtasidagi harbiy to'qnashuvlar yangi bosqichga o'tgani haqida xabarlar tarqalmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ma'lumotlarga ko'ra, Isroilning harbiy
Dunyo Kecha, 22:01
Eron Qurolli kuchlari Bosh shtabi Ozarboyjonga dronlar Eron hududidan uchirilgani haqidagi xabarlarni rad etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bayonotda Eron barcha davlatlar, ayniqsa qo‘shni va
Dunyo Kecha, 21:17
Birlashgan Millatlar Tashkiloti inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari idorasi Eronda maktabda sodir bo‘lgan hujumni xolisona tekshirishga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Oliy komissarning

Восстание алавитов в Сирии: Более тысячи человек погибли
7 марта в западной Сирии, особенно в провинциях Латакия и Тартус, сообщается о том, что в результате восстания, начатого алавитами, погибли более тысячи человек. По данным агентства Associated Press, согласно информации Сирийской обсерватории по правам человека (SOHR), в столкновениях, продолжающихся уже два дня между новым правительством и бывшими сторонниками Асада, как минимум 745 мирных жителей потеряли жизнь.
Среди погибших 125 человек из сил безопасности сирийского правительства и 148 бойцов вооруженных формирований, связанных с Асадом. Это событие SOHR оценивает как самое кровопролитное с момента свержения режима Асада движением «Хайят Тахрир аш-Шам» в декабре 2024 года.
Официальной информации о погибших в результате столкновений и конфликтов пока не поступало. До сих пор столкновения в основном носили локальный характер и быстро прекращались. Однако, если новое правительство не сможет быстро подавить восстание алавитов, это может привести к усилению конфликтов с другими общинами.
По данным на 8 марта, центральные силы сирийского правительства вновь взяли под контроль провинции Латакия и Тартус, где началось восстание алавитов. Тем не менее, армия и боевики, связанные с движением «Хайят Тахрир аш-Шам», в настоящее время проводят рейды в густонаселенных районах региона.
Будущее этого восстания и его последствия могут привести к еще более высоким уровням политической и общественной напряженности в Сирии. Это событие, вероятно, станет причиной углубления политических проблем и усиления конфликтов между общинами.
История повторяется, но нынешняя ситуация может быть более опасной, чем раньше. Об этом сообщает Zamin.uz. Во время ирано-иракской войны 1980-х годов морские столкновения, известные как "война
Мир Сегодня, 00:44
Трамп планирует усилить экономическое давление на Кубу
Президент США Дональд Трамп прогнозирует изменения в политической системе Кубы. Об этом сообщает Zamin.uz. По его мнению, основное внимание должно быть сосредоточено на экономическом давлении:
В западных аналитических кругах и международных СМИ появилось много обсуждений о том, что ситуация вокруг Ирана вступила в новое русло. Об этом сообщает Zamin.uz. По их мнению, предположения о
Появляются сообщения о том, что военные столкновения между Израилем и Ираном перешли на новый этап. Об этом сообщает Zamin.uz. По данным, военная операция Израиля во втором этапе направлена на
Мир Вчера, 22:01
Главное управление вооружённых сил Ирана опровергло сообщения о том, что дроны были запущены с территории Ирана по Азербайджану. Об этом сообщает Zamin.uz. В заявлении подчеркнуто, что Иран уважает